Kapıcı Hakları Nelerdir?

kapıcı hakları

Konutların bakımı, korunması, küçük çaptaki onarımı, ortak yerlerin ve döşemelerin bakımı, temizliği, bağımsız bölümlerde oturanların çarşı işlerinin görülmesi, güvenliklerinin sağlanması, kaloriferin yakılması ve bahçenin düzenlenmesi ve bakımı ve benzeri hizmetleri gören kişiye konut kapıcısı adı verilir. Konut kapıcıları yönetmeliğinde de belirtildiği üzere kapıcılar; hafta tatili, yıllık izin vb konularda diğer işçilerle aynı haklara sahiptir. Bu yazımızda diğer işçilerden farklı olan kapıcı hakları ayrıntılarıyla incelenecektir.

Konut Kapıcısının Çalışma Süresi Kaç Saattir?

Konut kapıcısının çalışma süresi haftada en çok 45 saattir. Kapıcının çalışma süresi işte geçirdiği zamandır. Kapıcı konutu sağlanmışsa kapıcının çalışma süresi dörde bölünebilir ve ara dinlenme süreleri çalışma süresinden sayılmaz.

Kapıcıların kısmi süreli olarak çalışması da mümkündür. Özellikle bağımsız bölüm sayısının az ve eklentiler ile ortak alanların da yoğun bir iş hacmini gerektirmeyecek durumda olduğu hallerde kapıcının kısmi süreli olarak çalışması imkan dahilindedir.[1]

Kapıcıya Konut Verilmesi Zorunlu mudur?

Kapıcılara konut verilmesi zorunlu değildir. Ancak konut verilmişse bu konut için kapıcıdan ücret istenemez ve verilen konutun 3194 sayılı İmar Kanunu ve Belediye İmar Yönetmelikleri ile öngörülen asgari koşullara uygun olması gerekir.

Konut verilmişse bu uygulamanın kaldırılması çalışma koşullarında esaslı değişiklik sayılır ve kapıcı iş sözleşmesini haklı nedenle derhal feshedebilir.[2]

Konut Sağlanan Kapıcıların Elektrik, Su, Isınma ve Sıcak Su Giderlerinin Karşılanması Zorunlu mudur?

Konut verilen kapıcıların elektrik, su, ısınma ve sıcak su giderlerinin karşılanması zorunlu değildir. Ancak söz konusu faturaların ne kadarının karşılanacağı iş sözleşmesinde belirtilmelidir.

Kapıcıların Ücreti Ne Kadardır?

Diğer işçiler gibi kapıcıların da çalıştırılabileceği en düşük ücret asgari ücrettir. Ancak diğer işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergisi kesintisi yapılmadığından kapıcıların net asgari ücreti diğer işçilerden farklıdır. 2020 yılı itibariyle en düşük net kapıcı ücreti 2.501,55 TL’dir.

Kapıcıların Kıdem ve İhbar Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Kapıcıya konut sağlanıyorsa konutun bedeli tazminata esas ücrete eklenmelidir. Aynı şekilde elektrik, su, ısınma ve sıcak su giderlerinin tamamı ya da bir kısmı karşılanıyorsa karşılanan tutarın yıllık ortalaması kıdem ve ihbar tazminatına esas ücrete eklenmelidir.[3]

KAYNAKLAR

[1] Yargıtay H.G.K. 02.05.2019 gün, 2015/3943 E, 2019/509 K.

[2] Yargıtay 22. H.D. 02.03.2016 gün, 2014/34453 E, 2016/6154 K.

[3] Yargıtay 22. H.D. 15.04.2019 gün, 2016/11463 E, 2019/8639 K.

Onur Koçak

Yazar: Onur Koçak

Konu ile ilgili sorularınızı yorum olarak yazabilirsiniz.

Onur Koçak diger yazıları →

5 Comments on “Kapıcı Hakları Nelerdir?”

  1. Slm ben kapiciyim faz la mesai yapiyom ve masi parasını alamıyor ve haftalık izin perde alamiyom istediğim zaman yönetim işten çıkarmak la tehdit ediyor neyap maliyim

  2. Merhabalar.Hocam merkezi doğalgazlı sitede bir kapıcı en fazla kaç daireye bakar ?Bir sınırlama var mı? teşekkürler.

  3. Merhaba, apartman yöneticiliği yapıyorum. Kapıcının yani bina görevlisinin haklarında her yıl, bir yıl bittikten sonra hem hakediş hemde kıdem tazminatı verilir mi? veya sadece biri mi verilir. Kapıcımız apartmana ait dairede oturuyor, ısınma ve kira ücreti alınmıyor. bir sorum daha olacak kendisi temizlik konusunda sözlü olarak uyarmamıza rağmen çalışmıyor kendisini resmi olarak nasıl uyarmamız gerekiyor, veya ne yapabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir