Maden İşyerlerinde İş Sağlığı Ve Güvenliği Yönetmeliği Soruları 2

İSG Sınavı Soru Bankası

1. Yeraltı maden ocaklarında, yeraltında çalışanların giriş-çıkışlarının ve bulundukları yerlerin her an doğru bir şekilde yerüstünden takip edilebilmesi için kurulan yeraltı takip sistemine ait kayıtlar en az kaç yıl süreyle saklanır.

Correct! Wrong!

2. Yeraltı ve yerüstü maden işlerinin yapıldığı işyerlerinde çalışma gerilimi kaç voltun üzerinde ise, elektrik kaçağı yapabilecek elektrikli aygıtlar ve madeni kısımlar, topraklamayla güvenlik altına alınır?

Correct! Wrong!

3. “Yeraltı maden ocaklarında eski imalat ve panolardaki kalıcı bekleme barajlarının arkasında bulunan oksijen, metan, karbonmonoksit, hidrojensülfür vb. ocak gazları ile sıcaklık ölçümleri … günde bir, değişiklik tespit edilmesi halinde sürekli yapılır ve kayıt altına alınır.” Cümlesindeki boşluğa aşağıdaki ifadelerden hangisi getirilmelidir?

Correct! Wrong!

4. “… kilogramdan az patlayıcı madde bulunan depolara ana yoldan 90 derecelik bir, daha çok patlayıcı madde bulunan depolara 90 derecelik iki dirsek oluşturan yolla girilmeli ve patlayıcı madde deponun son kısmına konulmalıdır.” Cümlesindeki boşluğa aşağıdaki ifadelerden hangisi getirilmelidir?

Correct! Wrong!

5. Patlayıcı madde depolarının karşısına, patlama olasılığına karşı en az kaç metre derinlikte hız kesici cepler yapılmalıdır?

Correct! Wrong!

6. Yeraltı patlayıcı madde deposunda, sıcaklığın kaç dereceden az ve kaç dereceden fazla olmaması sağlanır?

Correct! Wrong!

7. Patlayıcı maddeler ve ateşleyiciler ile ilgili olarak aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?

Correct! Wrong!

8. Patlayıcı maddelere ilişkin yönergede aşağıdaki hususlardan hangilerinin yer alması beklenir?

Correct! Wrong!

I. Patlayıcı madde depolarının yerini gösterir planlar

Correct! Wrong!

II. Havalandırma

Correct! Wrong!

III. Tecrit (ayırma) tedbirleri

Correct! Wrong!

IV. Patlayıcı madde tüketim planı

Correct! Wrong!

9. Çalışan sayısının 8 olduğu bir yeraltı maden ocağında arama, kurtarma, tahliye ve yangınla mücadele konularında eğitilecek çalışan sayısı en az kaç olmalıdır?

Correct! Wrong!

10. Yeraltı maden ocaklarında çalışanlara arama, kurtarma, tahliye ve yangınla mücadele konularında verilen eğitimler ne kadar sürede yenilenir?

Correct! Wrong!

calismamevzuati.com 'da yapılan paylaşımları faydalı buluyor musunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Bu testlerin her hakkı saklıdır. Hangi amaçla olursa olsun, testlerin tamamının veya bir kısmının tarafımızın yazılı izni olmadan kopya edilmesi, fotoğrafının çekilmesi, herhangi bir yolla çoğaltılması, yayımlanması ya da kullanılması yasaktır. Bu yasağa uymayanlar gerekli cezai sorumluluğu ve testlerin hazırlanmasındaki mali külfeti peşinen kabullenmiş sayılır.

Diğer Sorular İçin>>>

Anasayfa>>>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir