Yardımcı İş Güvenliği Uzmanı

yardımcı iş güvenliği uzmanı

          Yardımcı İş Güvenliği Uzmanı; en az bir iş güvenliği uzmanının yanında, iş güvenliği uzmanına yardımcı olmak üzere, işyerinin tam süreli sigortalı çalışanları arasından görevlendirilen, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip çalışanı ifade etmektedir.

Nerelerde Görevlendirme yapılabilir?

            İşyeri tehlike sınıfına uygun ve yeterli sürelerle görevlendirme yapılmış bir iş güvenliği uzmanının bulunduğu yerlerde bir yardımcı iş güvenliği uzmanı görevlendirmesi yapılabilir.

Görevlendirme Süresi ne Kadar Olmalıdır?

           Yardımcı iş güvenliği uzmanının tam zamanlı çalışanlar arasından seçilmesi zorunlu olduğu için görevlendirmenin de tam zamanlı olması gerekmektedir.

Görevlendirmenin Yazılı Yapılması Yeterli midir?

           İş güvenliği uzmanlarının görevlendirmelerinin İSG-Katip üzerinden yapılması zorunluluğu vardır. Bu yardımcı iş güvenliği uzmanları için de geçerlidir. İSG-Katip üzerinden yapılmayan sözleşmeler geçerli olmamaktadır.

Yardımcı İş Güvenliği Uzmanları Bir Üst Sınıf Sınavına Girebilir mi?

         Yardımcı iş güvenliği uzmanları da sözleşmeleri İSG-Katip üzerinden yapıldığı ve zorunlu süreleri ve eğitim şartlarını sağladıkları takdirde bir üst sınıf sınavına girebilirler. (İş Güvenliği Uzmanları Fiili Çalışma Süreleri yazısı da incelenebilir)

Yardımcı İş Güvenliği Uzmanları da İşyerinde Meydana Gelen Kazalardan Sorumlu mudur?

       Yardımcı iş güvenliği uzmanı da, “Kanunda ve Yönetmelikte belirtilen esas sorumluluklar saklı kalmak kaydıyla” hükmü gereği asıl iş güvenliği uzmanı ile birlikte sorumludur.

Yardımcı İş Güvenliği Uzmanı İşten Ayrıldı/Yarı Zamanlı Çalışmaya Başladı. Yerine Yeni Bir Uzman Atamalı mı?

            Yardımcı iş güvenliği uzmanı bulundurmak zorunlu olmadığından dolayı yeni bir atama yapılmayabilir.

 

Tolga Nail Sevindik

Yazar: Tolga Nail Sevindik

Konu ile ilgili sorularınızı yorum olarak yazabilirsiniz.

Tolga Nail Sevindik diger yazıları →

10 Comments on “Yardımcı İş Güvenliği Uzmanı”

  1. Asıl uzman, çalışan sayısı ve işyeri tehlike sınıfına uygun şekilde atanmışsa, kısmi süreli bile olsa tam zamanlı yardımcı iş güvenliği uzmanı ataması yapılabilir.

   1. Ben çok tehlikeli bir kimya Fabrikasında C Sınıfı İş Sağlığı Ve Güvenliği Uzmanı olarak calışmaktayım buradaki A sınıfı uzman kısmi süreli atanmış benim İSG katipten atamam gerçekleştiremedi bu sorunu nasıl çözebiliriz

   2. Merhaba Nedim bey, burada 2 hususun tam olarak yerine getirilmiş olması gerekmekte.
    Birincisi asıl uzmanın tehlike sınıfı ve çalışan sayısına göre yeterli sürelerle atamasının yapılmış olması, ikincisi de sizin o SGK’da tam süreli olarak sigortalı olmanız gerekmekte. Bu 2 koşulun sağlanmasına rağmen atamada sorun yaşanıyorsa, konuyu İSG Genel Müdürlüğü ile görüşmeniz doğru olacaktır.

  1. Sitemizde fiili çalışma süreleri hakkında yazımız bulunmaktadır. Eğer günlerinizi öğrenmek istiyorsanız İSG Genel Müdürlüğü ile irtibata geçmeniz doğru olacaktır.

  1. Merhaba Özlem Hanım. Çalışan kamu veya özel işyerlerinde istihdam edilen gerçek kişileri ifade etmektedir. Yani toplam sayının baz alınması gerekmektedir.

 1. İş güvenliği uzman yardımcısı olarak görevlendirilenlere ücret ödeme zorunluluğu varmı

  1. Yardımcı İş Güvenliği Uzmanı olabilmek için o işyerinde tam süreli sigortalı olmak gerekmektedir. İş Sözleşmesi dışında ek bir ücret ödemesi zorunluluğu yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir