4857 Sayılı İş Kanunu Soruları 4

İSG Sınavı Soru Bankası

31. İşverenler, elli veya daha fazla işçi çalıştırdıkları özel sektör işyerlerinde yüzde kaç engelli çalıştırmakla yükümlüdürler?

Correct! Wrong!

32. Elli veya daha fazla işçi çalıştırılan kamu işyerleri yüzde kaç engelli çalıştırılmakla yükümlüdürler?

Correct! Wrong!

33. Elli veya daha fazla işçi çalıştırılan kamu işyerleri yüzde kaç eski hükümlü çalıştırılmakla yükümlüdürler?

Correct! Wrong!

34. Ücret alacaklarında zamanaşımı süresi kaç yıldır?

Correct! Wrong!

35. Ücreti ödeme gününden itibaren kaç gün içinde mücbir bir neden dışında ödenmeyen işçi, iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınabilir?

Correct! Wrong!

36. İstisnai durumlar hariç olmak kaydıyla işçilerin aylık ücretlerinin ne kadarından fazlası haczedilemez veya başkasına devir ve temlik olunamaz?

Correct! Wrong!

37. “İşçi ücretlerinden ceza olarak yapılacak kesintiler bir ayda …. gündelikten fazla olamaz.” Cümlesindeki boşluğa aşağıdaki ifadelerden hangisi getirilmelidir?

Correct! Wrong!

38. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca Asgari Ücret Tespit Komisyonu aracılığı ile ücretlerin asgari sınırları en geç kaç yılda bir belirlenir?

Correct! Wrong!

39. Fazla çalışma kanunda yazılı koşullar çerçevesinde, haftalık kaç saati aşan çalışmalardır?

Correct! Wrong!

40. “Her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde …. yükseltilmesi suretiyle ödenir.” Cümlesindeki boşluğa aşağıdaki ifadelerden hangisi getirilmedir?

Correct! Wrong!

calismamevzuati.com 'da yapılan paylaşımları faydalı buluyor musunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Diğer Sorular İçin>>>

Anasayfa>>>

Bu testlerin her hakkı saklıdır. Hangi amaçla olursa olsun, testlerin tamamının veya bir kısmının tarafımızın yazılı izni olmadan kopya edilmesi, fotoğrafının çekilmesi, herhangi bir yolla çoğaltılması, yayımlanması ya da kullanılması yasaktır. Bu yasağa uymayanlar gerekli cezai sorumluluğu ve testlerin hazırlanmasındaki mali külfeti peşinen kabullenmiş sayılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir