Kısa Çalışma Uzatma Başvurusu

kısa çalışma ödeneği

26.06.2019 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile kısa çalışma uygulanan işyerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi uzatılmıştır. Kısa Çalışma Ödeneği (2018 – 2019) başlıklı yazımızda kısa çalışma uygulaması ayrıntılarıyla açıklanmış olup bu yazımızda yalnızca kısa çalışma uzatma başvurusu konusu incelenecektir.

Kısa Çalışma Uygulaması Ne Kadarlık Bir Süre İçin Uzatılabilir?

26.06.2019 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararı ile kısa çalışma uygulanan işyerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi üç ay uzatılmıştır. Bu kapsamda kısa çalışma uygulayan işverenler en fazla üç aylık uzatma başvurusunda bulunabilir.

Kısa Çalışma  Ödeneği Uzatma Başvurusu Ne Zamana Kadar Yapılabilir?

Kısa çalışma uzatma başvurusu en geç 31.12.2019 tarihine kadar yapılabilir.

Kimler Kısa Çalışma Uzatma Başvurusunda Bulunabilir?

Daha önce kısa çalışma başvurusunda bulunmuş ve kısa çalışma başvurusu kabul edilmiş işverenler kısa çalışma uzatma başvurusunda bulunabilir.

Kısa Çalışma Ödeneği Uzatma Başvurusu Nereye Yapılır?

Kısa çalışma ödeneği uzatma başvurusu yapmak isteyen işveren Çalışma ve İş Kurumu İl veya İlçe Müdürlüklerine ve varsa toplu iş sözleşmesi tarafı işçi sendikasına yazılı bildirimde bulunur.

Kısa Çalışma Ödeneği Uzatma Başvurusunda Bulunan İşverenlerin İşyerinde Tekrar Uygunluk Tespiti Yapılır mı?

Kısa çalışma uygulaması henüz sona ermeyen işverenler aynı işçileri kapsayan uzatma başvurusunda bulunursa işyerinde yeni bir uygunluk tespiti yapılması gerekmez. Ancak kısa çalışma uygulamasına dahil edilecek işçi listesinde değişiklik olursa ya da kısa çalışma uygulaması sona ermişse işyerinde iş müfettişleri tarafından yeni bir uygunluk tespiti yapılması gerekir.

Uzatma Başvurusunun Olumlu Sonuçlanması Halinde İşçilere Yapılan Ödemeler İşsizlik Ödeneği Süresinden Düşer mi?

Kısa çalışma ödeneğinin süresinin uzatılması durumunda, kısa çalışma uygulanan ilk üç aylık dönemde yapılan ödemeler başlangıçta belirlenen işsizlik ödeneği süresinden düşmez.

Onur Koçak

Yazar: Onur Koçak

Konu ile ilgili sorularınızı yorum olarak yazabilirsiniz.

Onur Koçak diger yazıları →

2 Comments on “Kısa Çalışma Uzatma Başvurusu”

  1. Merhaba öncelikle aydinlatma konusu cok iyi tesekkurler simdi sorum şu kanunlarda izine cikan isciye yol hakki varmi yada buna benzer haklari varmi.saygilar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir