Yol İzni Nedir?

Yol izni

Yıllık ücretli izinlerini işyerinin kurulu bulunduğu yerden başka yerde geçirecek olanlara talep etmeleri halinde verilen izne yol izni adı verilir. Bu yazımızda yol izin süresi konusunda merak edilen sorulara cevap verilecektir. Yıllık ücretli izinlerle ilgili ayrıntılı bilgi için Yıllık Ücretli İzin Hakkında Her Şey başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yol İzin Süresi Hangi Durumlarda Verilir?

Bir işçiye yol izni verilebilmesi için iki durumun aynı anda gerçekleşmesi gerekir. Bunlardan ilki işçinin yıllık ücretli iznini işyerinin kurulu bulunduğu yerden başka bir yerde geçirecek olması, ikincisi ise yol iznini talep etmesidir. Bu yönde bir talebi yoksa işçiye yol izni verilemez.

Yol İzninin Talebi Nasıl Yapılır?

Bir işçi haketmiş olduğu yıllık ücretli iznini kullanmak istediğini en az bir ay önce işverene bildirmek zorundadır. Bu bildirimde yol izninin talep edilip edilmediği belirtilmelidir.

Yıllık İznin İşyerinin Kurulu Bulunduğu Yerden Başka Bir Yerde Geçirilecek Olduğu Belgelenmeli midir?

Yıllık ücretli iznin işyerinin kurulu bulunduğu yerden başka bir yerde geçirilecek olduğu işçi tarafından belgelenmelidir. Bu belgelendirmenin nasıl yapılacağı mevzuatımızda düzenlenmemiştir. Dolayısıyla işçi bu belgelendirmeyi uygun araçlarla (uçak, otobüs ve tren biletleri, konaklama faturaları vb) yapabilir.

Yol İzninin Süresi Kaç Gündür?

Yol izninin süresi; işçinin talebi ve yıllık iznin geçirileceği yerin uzaklığı göz önünde bulundurularak en fazla dört gün olabilir.

Yol İzni Süresince İşçiye Ücret Ödenir mi?

Yol izni ücretsiz bir izin olduğu için bu süre için işveren işçiye ücret ödemez.

İşçi Yol İznini Kullanmadan İşe Dönerse İşveren İşçiyi İşe Başlatmak Zorunda mıdır?

Yol iznini kullanan bir işçi bu süreyi kullanmadan işe dönerse, işveren işçiyi yol izni süresi bitmeden işe başlatmayabilir.

Onur Koçak

Yazar: Onur Koçak

Konu ile ilgili sorularınızı yorum olarak yazabilirsiniz.

Onur Koçak diger yazıları →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir