Yıllık İzin Kaça Bölünebilir?

yıllık izin kaça bölünebilir

Bu yazımızda yıllık izin kaça bölünebilir sorusu cevaplandırılacaktır. Yıllık ücretli izinlerle ilgili ayrıntılı bilgi için Yıllık Ücretli İzin Hakkında Her Şey başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yıllık ücretli izinler işveren tarafından bölünemez. Yıllık izinlerin sürekli bir şekilde kullandırılması zorunluluktur. Ancak tarafların anlaşması halinde yıllık izinler bir bölümü on günden aşağı olmamak üzere bölümler halinde kullandırılabilir. Daha önce yıllık ücretli izinlerin en fazla üçe bölünebileceği kuralı vardı. 14.04.2016 tarihinde yapılan değişiklikle üçe bölünme kuralı kaldırılarak tarafların anlaşması halinde yıllık ücretli izinlerin bölümler halinde kullandırılabileceği hüküm altına alınmıştır.

Yıllık İzinlerin Bir Bölümünün On Günden Aşağı Olmamak Üzere Bölünmesi Kuralı Nasıl Uygulanır?

Kanunda yıllık iznin hangi bölümünün en az on gün olacağı düzenlenmemiştir. Bu nedenle yıllık ücretli iznin herhangi bir bölümü on günden aşağı olmadığı sürece söz konusu kuralı uyulmuş olmaktadır. Örneğin 14 gün yıllık ücretli izin hakkı olan bir işçi bu iznini 10-1-1-1-1, 10-2-1-1, 11-3, 12-1-1 vb şekillerde kullanabilir.

Yıllık İzni Yasaya Aykırı Bir Şekilde Bölmenin İdari Yatırımı Var mıdır?

Yıllık izni yasaya aykırı olan bölen işveren veya işveren vekiline bu durumda olan her işçi için 337,00 TL idari para cezası verilir. Söz konusu idari para cezası 2018 yılı için belirlenen tutardır. İdari para cezaları her yıl yeniden değerleme oranına göre arttırılmaktadır.

Yıllık Ücretli İzin Yasaya Aykırı Bir Şekilde Bölünmüşse Kullandırılmamış mı Sayılır?

Yıllık ücretli izinler yasaya aykırı olarak bölünmüş olsa bile kullandırılmamış sayılmamalıdır.

Kaynaklar

-Yargıtay 7. H.D, 13.02.2014 gün, 2013/20437 E, 2014/3780 K.

Onur Koçak

Yazar: Onur Koçak

Konu ile ilgili sorularınızı yorum olarak yazabilirsiniz.

Onur Koçak diger yazıları →

2 Comments on “Yıllık İzin Kaça Bölünebilir?”

  1. Onur bey öncelikle yazilarinizdaki acik net ifadelerle bilgilendirdiginiz icin tesekkür ederim.severek takip ediyorum.ayda 40 saat calisan ancak bu 40 saat haftanin belli gunlerinde degil,ay icinde herhangi bir 5 gunu ise ve isveren işi aksatmadan ay icinde yillik 14 gunluk iznimi kullanmami istiyor.o zaman izin olmus olmazki diye düsunuyorum.bu konuda yardimci olurmusunuz.iyi gunler dilerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir