C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Çıkmış Sorular

Çıkmış Sorular

2013 yılından 2018 yılına kadarki çıkmış ve yayınlamış tüm C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sorularını içermektedir. (Sorular Güncel Mevzuatı yansıtmayabilir, sadece bilgilendirme amaçlıdır)
Soru havuzundan 20 tane rastgele soru seçilmektedir. Bir sonraki girişinizde veya sınavı tamamladıktan sonra sayfayı yenilediğinizde rastgele 20 yeni soru gelecektir.
Çalışma Mevzuatı başarılar diler.

1. İşçilere kullandıkları iş ekipmanı ve kullanımına ilişkin verilen yazılı talimatta aşağıdakilerden hangisinin bulunması zorunlu değildir?

 
 
 
 

2. İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik’e göre, acil durum planlarını hazırlamak ve tatbikatların yapılmasını sağlamak aşağıdakilerden hangisinin yükümlülüğüdür?

 
 
 
 
 

3. Aşağıdakilerden hangisi Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Konseyi üyesidir?

 
 
 
 

4. Ekranlı Araçlarla Çalışmalarda Sağlık ve Güven- lik Önlemleri Hakkında Yönetmelik`e göre aşağı- dakilerden hangisi ekranlı araçlarla çalışanlara verilecek özel eğitim konularından değildir?

 
 
 
 

5. Aşağıdakilerden hangisi ergonomi konuları arasında sayılamaz?

 
 
 
 

6. Aşağıdakilerden hangisi torna ve benzeri tezgahlar ile yapılan çalışmalarda alınacak tedbirlerden değildir?

 
 
 
 

7. Çalışanların Gürültü ile İlgili Risklerden Korunmalarına Dair Yönetmelik’e göre işyerinde hangi durumda işveren, çalışanlar tarafından kulak koruyucularının kullanılmasını sağlar ve denetler?

 
 
 
 

8. Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik’e göre “Yapı yüksekliği 30.50 metreden fazla olan konut binaları ile içinde 50 kişiden fazla insan bulunan konut dışı her türlü yapıda, binada, tesiste, işletmede ve içinde 200’den fazla kişinin barındığı sitelerde acil durum ekipleri oluşturulur.” Aşağıdakilerden hangisinde acil durum ekiplerinin oluşumu doğru şekilde verilmiştir?

 
 
 
 

9. “Yönetmelik” ile ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?

 
 
 
 

10. Kişisel Koruyucu Donanımların İşyerlerinde Kullanılması Hakkında Yönetmelik’e göre kişisel koruyucu donanım tanımı için “Çalışanı, yürütülen işten kaynaklanan, sağlık ve güvenliği etkileyen bir veya birden fazla riske karşı koruyan,……………. , bu amaca uygun olarak tasarımı yapılmış tüm alet, araç, gereç ve cihazlar” ifadesinde boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?

 
 
 
 

11. Gürültü Yönetmeliği’ne göre, “Günlük gürültü maruziyetinin günden güne belirgin şekilde farklılık gösterdiğinin kesin olarak tespit edildiği işlerde ve aşağıdaki şartlara uyulmak kaydı ile maruziyet sınır değerleri ve maruziyet etkin değerlerinin uygulanmasında ……………..maruziyet değerleri yerine………………. maruziyet değerleri kullanılabilir.”

Yukarıdaki cümledeki boşluklara sırasıyla aşağıdakilerden hangisi gelir?

 
 
 
 

12. Kusurlu durumların ortadan kaldırılmasında aşağıdakilerden hangisi en son tercih edilmelidir?

 
 
 
 

13. Forkliftlerin periyodik kontrolleri standartlarda süre belirtilmemişse azami hangi sürelerle yapılmalıdır?

 
 
 
 

14.

Korkuluklu platformlarla çalışılması imkânı sağlanamayan ve …………………………. den fazla yüksekliği bulunan binaların dış kısımlarında, çatılarında ve benzeri yüksek yerlerde, bakım veya onarım işleriyle her türlü bina sökme ve yıkma işlerinde gerekli güvenlik tedbirleri alınacak ve çalışan işçilere, uygun baret, emniyet kemerleri ve bağlama ipleri gibi kişisel korunma araçları verilecek ve işçiler bunları kullanacaklardır.

Yukarıdaki cümledeki boşluğa aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?

 
 
 
 

15.

“İşyerinde var olan ya da dışarıdan gelebilecek tehlikelerin belirlenmesi, bu tehlikelerin riske dönüşmesine yol açan faktörler ile tehlikelerden kaynaklanan risklerin analiz edilerek derecelendirilmesi ve kontrol tedbirlerinin kararlaştırılması amacıyla yapılması gerekli çalışmalara” ne denir?

 
 
 
 

16. Yapı İşlerinde Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliği’ne göre, aşağıdakilerden hangisi işverenlerin yükümlülükleri arasında yer almaz?

 
 
 
 
 

17. İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliğine göre onaylı defteri aşağıdakilerden hangisi onaylayamaz?

 
 
 
 

18. TS 18001, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Standardı’na göre, “yaralanmaya, sağlığın bozulmasına veya ölüme sebep olan olay”a ne ad verilir?

 
 
 
 

19. Aşağıda yer alanlardan hangisi iş sağlığı ve güvenliği kurulunu oluşturan kişilerden değildir?

 
 
 
 

20. Aşağıdakilerden hangisi iş ekipmanlarında güvenliği olumsuz etkileyen durumlardan birisi değildir?

 
 
 
 

 

 • Soru Önermek isterseniz “Soru Öner” sekmesinden sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Soru Öner

Tolga Nail Sevindik

Yazar: Tolga Nail Sevindik

Konu ile ilgili sorularınızı yorum olarak yazabilirsiniz.

Tolga Nail Sevindik diger yazıları →

16 Comments on “C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Çıkmış Sorular”

  1. Bilindiği gibi çıkmış sorular zamanla güncelliğini yitirebilmektedir. Güncel olmayan soruları kaldırılırsa o zaman çıkmış soruları yayınlanmamış olur. Ancak güncel çalışma sorularına ulaşmak istiyorsanız; “anasayfa->yardımcı kaynaklar->iş güvenliği uzmanlığı örnek sınav soruları” başlığından ayrı ayrı veya “https://www.calismamevzuati.com/2019/02/is-guvenligi-uzmanligi-calisma-sorulari/” adresinden karışık test olarak sorulara ulaşabilirsiniz.

 1. çok faydalı olmuş. Sınava 1 gün kala en az 50 farklı testinizi çözme şansını buldum. Emeğinize sağlık, teşekkürler. Umarım başarılı olur ve sertifikamı alırım.

 2. hocam merhabalar 16. soruda oksijen için bazı kaynaklar 19,5 diyor hangisini almak daha uygun,12 aralıkta yapılacak olan isg sınavına hazırlanıyorum ,bu konuda aydınlatırsanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba. Bu sınavdaki sorular geçmiş yıllarda çıkmış olan sınav soruları olduğu için olduğu haliyle alınmış değişiklik yapılmamıştır. Sorularda veya cevaplarda yanlışlık varsa da müdahale edilmemiştir. Uyarı kısmında açıklama kısmında bulunmaktadır.

 3. Kasım ayında yapılacak İSG sınavına hazırlık yapıyorum. Emeğinize sağlık güzel bı uygulama inşallah sınavda faydasını görürüm.

 4. Güzel bı çalışma olmuş. İnşallah bu yılki sınavda faydasını görürüm. Emeklerinize sağlık.

 5. her zaman internet olan ortamlarda olamıyoruz soruları internet olmayan ortamda da çalışabilmek için arşive ulaşabilme şansımız var mı acaba

 6. sitenizi yeni keşfettim. Çok kullanışlı. ne kadar güncel yeni tarama yapıyorum. Emeklerinize sağlık

   1. C sınıfı iş güv. uzm. sınavına karar verdim. Sitenizde yaklaşık 30 adet 20 soruluk sınav uygulaması yaptım. Kendimi değerlendirebilmek için soru bankasında kaç değişik soru var. Random sorularla ve puan değerlendirmesi ile ilgili katkılarımı sonra sunacağım. iyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir