C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Çıkmış Sorular

Çıkmış Sorular

2013 yılından 2018 yılına kadarki çıkmış ve yayınlamış tüm C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sorularını içermektedir. (Sorular Güncel Mevzuatı yansıtmayabilir, sadece bilgilendirme amaçlıdır)
Soru havuzundan 20 tane rastgele soru seçilmektedir. Bir sonraki girişinizde veya sınavı tamamladıktan sonra sayfayı yenilediğinizde rastgele 20 yeni soru gelecektir.
Çalışma Mevzuatı başarılar diler.

1. Kişisel koruyucu donanımlarda CE işaretinin iliştirilmesi ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi doğrudur?

 
 
 
 

2. OHSAS 18001’de meydana gelebilecek zararlı bir olayın sonuçları ve oluşma olasılığının bileşkesi hangisidir?

 
 
 
 

3. Çalışma ortamında gürültünün insan sağlığı üzerindeki etkileriyle ilgili,

I. Uzun süre maruz kalındığında, davranış bozukluğuna neden olabilir.
II. Sıklıkla gün sonunda yorgunluk, baş ağrısı veya sersemlik hissi oluşturur.
III. Konsantrasyonu artırır ve dikkat toplamayı kolaylaştırır.

ifadelerinden hangileri doğrudur?

 
 
 
 
 

4.

İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, So- rumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik’te yer alan “En az kırk saatlik eğitim sonunda kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler veya 8/2/2007 tarihli ve 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’na göre yetkilendirilen kurumlar tarafından tek bir program sonucun- da verilen belge” ifadesi ile aşağıdaki hangi kavram tanımlanmaktadır?

 
 
 
 

5. İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği’ne göre aşağıda belirtilenlerden hangisi risk değerlendirmesinden sonra planlanan kontrol tedbirlerinden tehlikenin kaynağında önlenmesine yönelik değildir?

 
 
 
 

6. Tehlikeli sınıfta yer alan bir işyerinde 1500 çalışan bulunmaktadır.

İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik’e göre, bu işyerinde en az kaç tane tam gün çalışacak iş güvenliği uzmanı görevlendirilmelidir?

 
 
 
 
 

7. Kimyasal Maddelerle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik’te yer alan “STEL” kısaltmasının anlamı aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 

8. Yeraltı ve Yerüstü Maden İşletmelerinde Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne göre çalışma ortamı havasına ilişkin “Çalışma ortamı havasını kirleterek çalışanların sağlığına zarar verebilecek artık ve pislikler  ……………..” ifadesindeki boşluğa aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?

 
 
 
 

9. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre, “İş kazasının, köy ve mahalle muhtarları ile hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar bakımından kendisi tarafından, …….. geçmemek şartıyla rahatsızlığının bildirim yapmaya engel olmadığı günden sonra ……….. içinde, Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmesi zorunludur.” cümlesindeki boşluklara sırasıyla gelmesi gereken ifadeler aşağıdakilerden hangisinde doğru olarak verilmektedir?

 
 
 
 

10. Toprak kaçak akım şalterleri için aşağıdakilerden hangisi doğrudur?

 
 
 
 

11. Aşağıdaki kimyasal maddelerin hangisinin kullanımı yasak değildir?

 
 
 
 

12. I-Topraklama elemanı bulunan özel fiş ve prizlerle yapılacaktır.

II-Yüksek amperajlı prizlere akım sağlayan kablolar dağınık bulundurulmayacak ve geçitlerde yüksekten geçirilecektir

III-Aletler, besleme kablosu içinde bulunan özel topraklama iletkeni ile topraklanacaktır.

Taşınabilir elektrikli el aletlerinin topraklanmasıyla ilgili yukarıdakilerden hangisi / hangileri doğrudur?

 
 
 
 

13. Aşağıdaki fiziksel risk etmenleri ve ölçme cihazları eşleştirmelerinden hangisi yanlıştır?

 
 
 
 

14. “Yönetmelik” ile ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?

 
 
 
 

15. Aşağıdakilerden hangisi torna tezgâhında çalışan birisi için en etkin risklerden değildir?

 
 
 
 

16. İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’nde yer alan “İş ekipmanlarının bakımları (günlük, haftalık, aylık, üç aylık, altı aylık ve benzeri), ilgili standartlarda belirlenen veya imalatçının belirlediği şekilde, imalatçı tarafından …………….. veya işyeri tarafından görevlendirilmiş kişilerce yapılır.” cümlesindeki boşluğa aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?

 
 
 
 

17. Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik’e göre aşağıdaki hususlardan hangisi doğru değildir?

 
 
 
 

18. Çalışanların Titreşimle İlgili Risklerden Korunmalarına Dair Yönetmelik’e göre, maruziyet eylem değerlerinin aşıldığının tespit edilmesi hâlinde işveren tarafından maruziyeti en aza indirmek için uygulanacak eylem planı;

I.  mekanik titreşime maruziyetlerini azaltmak amacıyla iş ekipmanını doğru ve güvenli bir şekilde kullanmaları için çalışanlara gerekli bilgi ve eğitimi vermek,

II.  yapılan iş göz önünde bulundurularak, mümkün olan en yüksek düzeyde titreşim oluşturan ,

III.  maruziyet süresi ve düzeyini sınırlandırmak

hususlarından hangileri dikkate alınarak oluşturulur?

 
 
 
 
 

19. Aşağıda verilen tehlike-risk eşleştirmelerinden hangisi yanlıştır?

 
 
 
 

20.  İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği’ne göre; tehlikeler tanımlanırken “toplanan bilgiler ışığında; iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili mevzuatta yer alan hükümler de dikkate alınarak, çalışma ortamında bulunan fiziksel, kimyasal, biyolojik, ……………………, ergonomik ve benzeri tehlike kaynaklarından oluşan veya bunların etkileşimi sonucu ortaya çıkabilecek tehlikeler belirlenir ve kayda alınır.” cümlesindeki boşluğa, aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?

 
 
 
 

 

 • Soru Önermek isterseniz “Soru Öner” sekmesinden sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Soru Öner

Tolga Nail Sevindik

Yazar: Tolga Nail Sevindik

Konu ile ilgili sorularınızı yorum olarak yazabilirsiniz.

Tolga Nail Sevindik diger yazıları →

16 Comments on “C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Çıkmış Sorular”

  1. Bilindiği gibi çıkmış sorular zamanla güncelliğini yitirebilmektedir. Güncel olmayan soruları kaldırılırsa o zaman çıkmış soruları yayınlanmamış olur. Ancak güncel çalışma sorularına ulaşmak istiyorsanız; “anasayfa->yardımcı kaynaklar->iş güvenliği uzmanlığı örnek sınav soruları” başlığından ayrı ayrı veya “https://www.calismamevzuati.com/2019/02/is-guvenligi-uzmanligi-calisma-sorulari/” adresinden karışık test olarak sorulara ulaşabilirsiniz.

 1. çok faydalı olmuş. Sınava 1 gün kala en az 50 farklı testinizi çözme şansını buldum. Emeğinize sağlık, teşekkürler. Umarım başarılı olur ve sertifikamı alırım.

 2. hocam merhabalar 16. soruda oksijen için bazı kaynaklar 19,5 diyor hangisini almak daha uygun,12 aralıkta yapılacak olan isg sınavına hazırlanıyorum ,bu konuda aydınlatırsanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba. Bu sınavdaki sorular geçmiş yıllarda çıkmış olan sınav soruları olduğu için olduğu haliyle alınmış değişiklik yapılmamıştır. Sorularda veya cevaplarda yanlışlık varsa da müdahale edilmemiştir. Uyarı kısmında açıklama kısmında bulunmaktadır.

 3. Kasım ayında yapılacak İSG sınavına hazırlık yapıyorum. Emeğinize sağlık güzel bı uygulama inşallah sınavda faydasını görürüm.

 4. Güzel bı çalışma olmuş. İnşallah bu yılki sınavda faydasını görürüm. Emeklerinize sağlık.

 5. her zaman internet olan ortamlarda olamıyoruz soruları internet olmayan ortamda da çalışabilmek için arşive ulaşabilme şansımız var mı acaba

 6. sitenizi yeni keşfettim. Çok kullanışlı. ne kadar güncel yeni tarama yapıyorum. Emeklerinize sağlık

   1. C sınıfı iş güv. uzm. sınavına karar verdim. Sitenizde yaklaşık 30 adet 20 soruluk sınav uygulaması yaptım. Kendimi değerlendirebilmek için soru bankasında kaç değişik soru var. Random sorularla ve puan değerlendirmesi ile ilgili katkılarımı sonra sunacağım. iyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir