C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Çıkmış Sorular

Çıkmış Sorular

2013 yılından 2018 yılına kadarki çıkmış ve yayınlamış tüm C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sorularını içermektedir. (Sorular Güncel Mevzuatı yansıtmayabilir, sadece bilgilendirme amaçlıdır)
Soru havuzundan 20 tane rastgele soru seçilmektedir. Bir sonraki girişinizde veya sınavı tamamladıktan sonra sayfayı yenilediğinizde rastgele 20 yeni soru gelecektir.
Çalışma Mevzuatı başarılar diler.

1. Aşağıdakilerde hangisi yükün sahip olduğu özelliklerden dolayı yükün elle taşınması sırasında risk oluşturan faktörlerden değildir?

 
 
 
 

2. İşyeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmelik’e göre, aşağıdakilerden hangisi açık alanlardaki çalışmalarda çalışanların özellikle korunmasını gerektiren riskli durumlardan biri değildir?

 
 
 
 
 

3. Çocuk ve Genç İşçilerin Çalıştırılma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre aşağıdakilerin hangisinde genç işçi tanımında yer alan yaş sınırlamaları doğru şekilde ifade edilmiştir?

 
 
 
 

4. Sağlık ve Güvenlik İşaretleri Yönetmeliği’ne göre; yangınla mücadele işaretlerinin temel nitelikleriyle ilgili,

I.  Dikdörtgen veya kare biçiminde olmalıdır.

II.  Kırmızı zemin üzerinde beyaz piktogram olmalıdır.

III.  İşaretler sarı çerçeve içinde olmalıdır.

yargılarından hangileri doğrudur?

 
 
 
 
 

5. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu uyarınca işveren aşağıda belirtilen durumlardan hangisinde inceleme yaparak rapor düzenlemekle yükümlü değildir?

 
 
 
 

6. Motorlu arabaların klakson, çan veya zil sesleri için,

     I-İşyerindeki diğer sinyal seslerinden farklı olacak,

     II-Aynı işyerinde çalışan çeşitli motorlu arabalar için farklı ses tonu kullanılacak,

     III-Diğer makinelerin meydana getirdiği gürültüleri bastıracak kadar kuvvetli olacaktır.

Yukarıdakilerden hangileri doğrudur?

 
 
 
 

7. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ ) tarafından “Yalnızca bilinen ve kabul edilen meslek hastalıkları değil, fakat oluşmasında ve gelişmesinde, çalışma ortamı ve şeklinin diğer nedenlere göre önemli bir faktör olduğu hastalıklar” olarak tanımlanan, hastalık grubu aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 

8. 28’i erkek ve 21’i kadın olmak üzere toplam 49 çalışanı olan tehlikeli sınıftaki bir işyerinde, çalışanlar ortam sıcaklığının düşük olması

ve işyerinin yeterince aydınlatılmamış olması nedeniyle işverenleri Mehmet Bey’e 1 Kasım 2013 tarihinde şikâyette bulunmuşlardır.

Çalışma ortamındaki bu şikâyetle ilgili olarak yapılan aşağıdaki değerlendirmelerden hangisi doğrudur?

 
 
 
 

9. İşyeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmelik’e göre kapalı işyerlerinin havalandırılması ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi genel havalandırma sisteminden ayrı olarak mekanik (cebri) havalandırma sistemi kurulmasını gerektiren bir durum değildir?

 
 
 
 

10. Aşağıdakilerden hangisi kapalı alanlarda çalışmalarda, kapalı alana giriş öncesinde yapılması gerekenlerden değildir?

 
 
 
 

11. 4857 sayılı İş Kanunu’na göre, taraflarca iş sözleşmesine konulan deneme kaydının süresi kural olarak en çok kaç ay olabilir?

 
 
 
 
 

12. Acil çıkış yolları ile alakalı olarak aşağıdakilerden hangisi doğru değildir?

 
 
 
 

13. I- Dünya iş gücünün yaklaşık %50’sinin istihdam edildiği sektördür.

II. Dünyada, bu sektörde yılda yaklaşık 70.000 adet akut veya kronik zehirlenme vakası olduğu tahmin

III. Türkiye İstatistik Kurumu (Ocak, 2012) verilerine göre, ülkemizdeki iş gücünün yaklaşık %23’ü bu sektörde çalışmaktadır.

Yukarıdaki bilgileri verilen sektör aşağıdakilerden hangisi olabilir?

 
 
 
 

14. Aşağıdakilerden hangisi tehlikeli durum örneklerinden değildir?

 
 
 
 

15.   İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na göre aşağıdaki tanımlardan hangisi yanlıştır?

 
 
 
 

16. Elle Taşıma İşleri Yönetmeliği’nde yer alan iş- veren, “Yükün elle taşınmasının kaçınılmaz olduğu durumlarda, Ek-I’deki hususları dikkate alarak elle taşımadan kaynaklanan ………………. için uygun yöntemler kullanılmasını sağlayacak ve gerekli düzenlemeleri yapacaktır.” cümlesindeki boşluğa, aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?

 
 
 
 

17. Aşağıdaklerden hangisi aydınlatma ölçüm birimidir?

 
 
 
 

18. Aşağıdakilerden hangisi fiziksel risk etmenlerinden biri değildir?

 
 
 
 

19. I. İp halatları her türlü ortamda saklanabilir.

II. Islak ip halatları kurutulmalıdır.

III. Kirli ip halatları yıkanıp kurutulmalıdır.

Kaldırma ve çekme işlerinde kullanılan ip halatlarının kullanımı, saklanması ve bakımı ile ilgili yukarıdaki bilgilerden hangileri doğrudur?

 
 
 
 

20. İskelelerin periyodik kontrolleri ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

 
 
 
 

 

 • Soru Önermek isterseniz “Soru Öner” sekmesinden sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Soru Öner

Tolga Nail Sevindik

Yazar: Tolga Nail Sevindik

Konu ile ilgili sorularınızı yorum olarak yazabilirsiniz.

Tolga Nail Sevindik diger yazıları →

14 Comments on “C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Çıkmış Sorular”

 1. çok faydalı olmuş. Sınava 1 gün kala en az 50 farklı testinizi çözme şansını buldum. Emeğinize sağlık, teşekkürler. Umarım başarılı olur ve sertifikamı alırım.

 2. hocam merhabalar 16. soruda oksijen için bazı kaynaklar 19,5 diyor hangisini almak daha uygun,12 aralıkta yapılacak olan isg sınavına hazırlanıyorum ,bu konuda aydınlatırsanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba. Bu sınavdaki sorular geçmiş yıllarda çıkmış olan sınav soruları olduğu için olduğu haliyle alınmış değişiklik yapılmamıştır. Sorularda veya cevaplarda yanlışlık varsa da müdahale edilmemiştir. Uyarı kısmında açıklama kısmında bulunmaktadır.

 3. Kasım ayında yapılacak İSG sınavına hazırlık yapıyorum. Emeğinize sağlık güzel bı uygulama inşallah sınavda faydasını görürüm.

 4. Güzel bı çalışma olmuş. İnşallah bu yılki sınavda faydasını görürüm. Emeklerinize sağlık.

 5. her zaman internet olan ortamlarda olamıyoruz soruları internet olmayan ortamda da çalışabilmek için arşive ulaşabilme şansımız var mı acaba

 6. sitenizi yeni keşfettim. Çok kullanışlı. ne kadar güncel yeni tarama yapıyorum. Emeklerinize sağlık

   1. C sınıfı iş güv. uzm. sınavına karar verdim. Sitenizde yaklaşık 30 adet 20 soruluk sınav uygulaması yaptım. Kendimi değerlendirebilmek için soru bankasında kaç değişik soru var. Random sorularla ve puan değerlendirmesi ile ilgili katkılarımı sonra sunacağım. iyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir