C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Çıkmış Sorular

Çıkmış Sorular

2013 yılından 2018 yılına kadarki çıkmış ve yayınlamış tüm C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sorularını içermektedir. (Sorular Güncel Mevzuatı yansıtmayabilir, sadece bilgilendirme amaçlıdır)
Soru havuzundan 20 tane rastgele soru seçilmektedir. Bir sonraki girişinizde veya sınavı tamamladıktan sonra sayfayı yenilediğinizde rastgele 20 yeni soru gelecektir.
Çalışma Mevzuatı başarılar diler.

1. İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik’e göre, acil durum planlarını hazırlamak ve tatbikatların yapılmasını sağlamak aşağıdakilerden hangisinin yükümlülüğüdür?

 
 
 
 
 

2. Sosyal Güvenlik Kurumu istatistiklerine göre Türkiye’de 2012 yılında en yüksek sayıda ölümlü iş kazası yaşanan sektör aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 

3. İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliği’ne göre, Bakanlıkça yapılan denetim ve incelemelerde işyerinde yapılan asıl işin tescil kayıtlarından farklı olması hâlinde, aşağıdakilerden hangisi dikkate alınarak işyeri tehlike sınıfı yeniden belirlenebilir?

 
 
 
 

4. 140 metreküplük kapasiteye sahip oksijen depolama tankı ile ek yeri olmayan yanıcı gaz boru hattı arasında bırakılması gereken mesafe en az ne kadar olmalıdır?

 
 
 
 

5. Aşağıdaki durumlardan hangisi 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre iş kazası sayılmaz?

 
 
 
 

6. I. Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) 128 sayılı tavsiye kararında erkek çalışanlar için elle taşımaya müsaade edilen azami yük ağırlığı 10 kg’dır.

II. Bir yükün elle veya beden gücü kullanılarak kaldırılması, indirilmesi, itilmesi ve çekilmesi durumlarının hepsi elle taşıma işi kapsamına girer.

III. Ülkemizde elle taşımaya müsaade edile- cek azami yük ağırlığına, yükle ilgili ya da bireysel risk faktörleri göz önüne alınarak yapılacak risk değerlendirmesi sonrasında karar

Elle kaldırma ve taşıma işleri ile ilgili yukarı- da verilen bilgilerden hangisi ya da hangileri doğrudur?

 
 
 
 

7. Kuruluşun, yasal zorunluluk ve kendi iş sağlığı ve güvenliği politikası çerçevesinde dayanabileceği düzeye indirilmiş risk hangisidir?

 
 
 
 

8. Meslek hastalıklarına karşı alınabilecek önlemlerden biri, çalışmada kullanılan zararlı maddenin veya malzemenin yerine aynı işlevi görebilecek zararsız veya daha az zararlı olanının kullanılmasıdır.

Buna göre bu önlem aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 
 

9. Aşağıda yer alanlardan hangisi ergonominin alt uygulama alanları arasında yer almamaktadır?

 
 
 
 

10.  I- Yapılan ölçümlerde % 0,5 metan bulunan kısımlarda,

II- Grizu bulunması muhtemel ve grizu kontrolü yapılamayan eski ve yeni imalat boşlukları ve çatlakları olan yerlerde,

III- Tıkanmış kömür, bür ve siloların açılmasında,

IV- Kapatılmış yangın barajlarının açılmasında,

Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük’e göre yukarıdakilerin hangilerinde yeraltı maden ocağında patlayıcı madde kullanılması yasaktır?

 
 
 
 

11. İşyeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmelik’e göre tuvaletler ve lavabolar ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

 
 
 
 

12. Aşağıdaki gazlardan hangisi solunum sistemleri üzerinde tahriş edici etki göstermez?

 
 
 
 
 

13. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre aşağıdaki durumların hangisi iş kazası olarak kabul edilmez?

 
 
 
 

14.

Ülke genelinde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili politika ve stratejilerin belirlenmesi için tavsiyelerde bulunmak üzere İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na dayanılarak kurulan ve çalışma hayatının iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili mevcut şartlarının iyileştirilmesi ve güvenlik kültürünün ülke genelinde yaygınlaştırılması amacıyla üyelerin işbirliği içinde çalışmasını esas alan oluşum aşağıdakilerden hangisidir?

 
 
 
 

15. Emniyet kemeri ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

 
 
 
 

16. Metan, hidrojen, asetilen, LPG, doğalgaz gibi gazların neden olduğu yangınları söndürmek için kullanılan yöntem aşağıdakilerden hangisi değildir?

 
 
 
 

17. Toplum sağlığı merkezleri hangi bakanlığa bağlıdır?

 
 
 
 

18. I- İşyerinde görevli işyeri hekimleri

II- Üniversiteler

III- Ortak sağlık ve güvenlik birimleri

IV- Danışmanlık firmaları

Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik’e göre yukarıdakilerden hangisi ya da hangileri çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini verebilir?

 
 
 
 

19. Aşağıdakilerden hangisi Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Konseyi üyesidir?

 
 
 
 

20. İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği’ne göre, aşağıdakilerden hangisi risk değerlendirmesi dokümanında yer alması gereken asgari bilgilerden biridir?

 
 
 
 
 

 

 • Soru Önermek isterseniz “Soru Öner” sekmesinden sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Soru Öner

Tolga Nail Sevindik

Yazar: Tolga Nail Sevindik

Konu ile ilgili sorularınızı yorum olarak yazabilirsiniz.

Tolga Nail Sevindik diger yazıları →

16 Comments on “C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Çıkmış Sorular”

  1. Bilindiği gibi çıkmış sorular zamanla güncelliğini yitirebilmektedir. Güncel olmayan soruları kaldırılırsa o zaman çıkmış soruları yayınlanmamış olur. Ancak güncel çalışma sorularına ulaşmak istiyorsanız; “anasayfa->yardımcı kaynaklar->iş güvenliği uzmanlığı örnek sınav soruları” başlığından ayrı ayrı veya “https://www.calismamevzuati.com/2019/02/is-guvenligi-uzmanligi-calisma-sorulari/” adresinden karışık test olarak sorulara ulaşabilirsiniz.

 1. çok faydalı olmuş. Sınava 1 gün kala en az 50 farklı testinizi çözme şansını buldum. Emeğinize sağlık, teşekkürler. Umarım başarılı olur ve sertifikamı alırım.

 2. hocam merhabalar 16. soruda oksijen için bazı kaynaklar 19,5 diyor hangisini almak daha uygun,12 aralıkta yapılacak olan isg sınavına hazırlanıyorum ,bu konuda aydınlatırsanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba. Bu sınavdaki sorular geçmiş yıllarda çıkmış olan sınav soruları olduğu için olduğu haliyle alınmış değişiklik yapılmamıştır. Sorularda veya cevaplarda yanlışlık varsa da müdahale edilmemiştir. Uyarı kısmında açıklama kısmında bulunmaktadır.

 3. Kasım ayında yapılacak İSG sınavına hazırlık yapıyorum. Emeğinize sağlık güzel bı uygulama inşallah sınavda faydasını görürüm.

 4. Güzel bı çalışma olmuş. İnşallah bu yılki sınavda faydasını görürüm. Emeklerinize sağlık.

 5. her zaman internet olan ortamlarda olamıyoruz soruları internet olmayan ortamda da çalışabilmek için arşive ulaşabilme şansımız var mı acaba

 6. sitenizi yeni keşfettim. Çok kullanışlı. ne kadar güncel yeni tarama yapıyorum. Emeklerinize sağlık

   1. C sınıfı iş güv. uzm. sınavına karar verdim. Sitenizde yaklaşık 30 adet 20 soruluk sınav uygulaması yaptım. Kendimi değerlendirebilmek için soru bankasında kaç değişik soru var. Random sorularla ve puan değerlendirmesi ile ilgili katkılarımı sonra sunacağım. iyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir