C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Çıkmış Sorular

Çıkmış Sorular

2013 yılından 2018 yılına kadarki çıkmış ve yayınlamış tüm C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sorularını içermektedir. (Sorular Güncel Mevzuatı yansıtmayabilir, sadece bilgilendirme amaçlıdır)
Soru havuzundan 20 tane rastgele soru seçilmektedir. Bir sonraki girişinizde veya sınavı tamamladıktan sonra sayfayı yenilediğinizde rastgele 20 yeni soru gelecektir.
Çalışma Mevzuatı başarılar diler.

1.

Korkuluklu platformlarla çalışılması imkânı sağlanamayan ve …………………………. den fazla yüksekliği bulunan binaların dış kısımlarında, çatılarında ve benzeri yüksek yerlerde, bakım veya onarım işleriyle her türlü bina sökme ve yıkma işlerinde gerekli güvenlik tedbirleri alınacak ve çalışan işçilere, uygun baret, emniyet kemerleri ve bağlama ipleri gibi kişisel korunma araçları verilecek ve işçiler bunları kullanacaklardır.

Yukarıdaki cümledeki boşluğa aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?

 
 
 
 

2. Çocuk ve Genç İşçilerin Çalıştırılma Usul ve Esasları Hakında Yönetmelik’e göre, temel eğitimini tamamlamış ve okula gitmeyen çocukların çalışma saatleri haftada en çok kaç saattir?

 
 
 
 

3. Alçak ve yüksek gerilimin fazlar arası etkin değerleriyle ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi doğrudur?

 
 
 
 
 

4. İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’nde yer alan “İş ekipmanlarının bakımları (günlük, haftalık, aylık, üç aylık, altı aylık ve benzeri), ilgili standartlarda belirlenen veya imalatçının belirlediği şekilde, imalatçı tarafından …………….. veya işyeri tarafından görevlendirilmiş kişilerce yapılır.” cümlesindeki boşluğa aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?

 
 
 
 

5. İnsan kulağının sesleri duyma eşiği nedir?

 
 
 
 

6. İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliğine göre onaylı defteri aşağıdakilerden hangisi onaylayamaz?

 
 
 
 

7. İşyeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmelik’e göre, aşağıdakilerden hangisi açık alanlardaki çalışmalarda çalışanların özellikle korunmasını gerektiren riskli durumlardan biri değildir?

 
 
 
 
 

8. Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Konseyi Yönetmeliği’ne göre, üyeler tarafından gönderilen gündem önerilerini dikkate alarak Konsey gündemini onaylamak aşağıdakilerden hangisinin görevidir?

 
 
 
 
 

9. Sağlık ve Güvenlik İşaretleri Yönetmeliği’ne göre, aşağıdakilerden hangisi temel nitelikleri dikdörtgen veya kare biçiminde olan ve yeşil zemin üzerine beyaz piktogramla yapılan işaretlerdir?

 
 
 
 
 

10. Aşağıdakilerden hangisi bir Orta Gerilim (OG) havai hattında bakım ve onarım çalışmasında İş Sağlığı ve Güvenliği için gerekli değildir?

 
 
 
 

11. İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliği’ne göre, Bakanlıkça yapılan denetim ve incelemelerde işyerinde yapılan asıl işin tescil kayıtlarından farklı olması hâlinde, aşağıdakilerden hangisi dikkate alınarak işyeri tehlike sınıfı yeniden belirlenebilir?

 
 
 
 

12. İş Sağlığı ve Güvenliği ve Çalışma Ortamına İlişkin ILO Sözleşmesi’nin numarası nedir?

 
 
 
 

13. 4857 sayılı İş Kanunu’na göre, işyerinin devri hâlinde devirden önce doğmuş olan ve devir tarihinde ödenmesi gereken borçlardan devreden ve devralan işveren birlikte sorumludurlar.
Devreden işverenin bu sorumluluğu, devir tarihinden itibaren ne kadarlık süreyle sınırlıdır?

 
 
 
 
 

14. Aynı ortamda çalışan 100 dB(A) ve 80 dB(A) düzeyine sahip iki farklı gürültü kaynağı toplamda kaç dB(A) ses düzeyinde etkili olur?

 
 
 
 

15. Gürültü Yönetmeliği’ne göre, “Günlük gürültü maruziyetinin günden güne belirgin şekilde farklılık gösterdiğinin kesin olarak tespit edildiği işlerde ve aşağıdaki şartlara uyulmak kaydı ile maruziyet sınır değerleri ve maruziyet etkin değerlerinin uygulanmasında ……………..maruziyet değerleri yerine………………. maruziyet değerleri kullanılabilir.”

Yukarıdaki cümledeki boşluklara sırasıyla aşağıdakilerden hangisi gelir?

 
 
 
 

16. I. Oksijen

II. Yanıcı madde

III. Karbondioksit

IV. Isı kaynağı

Yanmanın meydana gelmesi için yukarıdakilerden hangileri gereklidir?

 
 
 
 

17. Aşağıda yer alanlardan hangisi çalışanın sağ- lığını etkileyen kimyasal işyeri ortam faktörleri arasında yer almaz?

 
 
 
 

18. Bir işletmede forklift operatörü için yapılan sekiz saatlik çalışma süresi için günlük titreşim maruziyet değeri 1,05 m/s2 bulunmuştur. Aşağıdakilerden hangisi işverenin bu aşamada yapması gereken öncelikli işlerden birisi değildir?

 
 
 
 

19. Acil çıkış yolları ile alakalı olarak aşağıdakilerden hangisi doğru değildir?

 
 
 
 

20. Aşağıda gece çalışması ile ilgili olarak verilen bilgilerden hangisi yanlıştır?

 
 
 
 

 

  • Soru Önermek isterseniz “Soru Öner” sekmesinden sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Soru Öner

Tolga Nail Sevindik

Yazar: Tolga Nail Sevindik

Konu ile ilgili sorularınızı yorum olarak yazabilirsiniz.

Tolga Nail Sevindik diger yazıları →

9 Comments on “C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Çıkmış Sorular”

  1. Kasım ayında yapılacak İSG sınavına hazırlık yapıyorum. Emeğinize sağlık güzel bı uygulama inşallah sınavda faydasını görürüm.

  2. Güzel bı çalışma olmuş. İnşallah bu yılki sınavda faydasını görürüm. Emeklerinize sağlık.

  3. her zaman internet olan ortamlarda olamıyoruz soruları internet olmayan ortamda da çalışabilmek için arşive ulaşabilme şansımız var mı acaba

  4. sitenizi yeni keşfettim. Çok kullanışlı. ne kadar güncel yeni tarama yapıyorum. Emeklerinize sağlık

      1. C sınıfı iş güv. uzm. sınavına karar verdim. Sitenizde yaklaşık 30 adet 20 soruluk sınav uygulaması yaptım. Kendimi değerlendirebilmek için soru bankasında kaç değişik soru var. Random sorularla ve puan değerlendirmesi ile ilgili katkılarımı sonra sunacağım. iyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir