Gazetecilerin Çalışma Süreleri ve Fazla Çalışma

gazetecilerin çalışma süreleri ve fazla çalışma

Bu yazımızda Basın İş Kanununa (Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanun) tabi olarak çalışan gazetecilerin çalışma süreleri ve fazla çalışma ücreti konusu incelenmiştir. Gazetecilerin tatil ve izin hakları ile ilgili ayrıntılı bilgiye Gazetecilerin Tatil ve İzin Hakları başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Gazetecilerin Çalışma Süresi Kaç Saattir?

Basın İş Kanununa göre gazetecilerin çalışma süresi gece ve gündüz devrelerinde 8 saattir. 8 saatin üzerindeki çalışmalar fazla saatlerde çalışma olarak adlandırılır.

Gazeteciler Günde En Fazla Kaç Saat Fazla Çalışma Yapabilir?

Gazetecilerin fazla çalışması günde 3 saatten fazla olamaz.

Gazetecilerin Fazla Çalışma Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Her bir saat fazla çalışma karşılığında ödenecek ücret, saatlik çalışma ücretinin %50 fazlasıdır. Ancak fazla çalışmaların gece 24:00’den sonraya tesadüf eden kısmı %100 zamlı ödenir. Fazla çalışma ücreti hesaplanırken yarım saate kadar olan süreler yarım saat, yarım saati aşan süreler bir saat sayılır.

Parça Başına veya Yapılan İş Tutarına Göre Ücret Ödenen Gazetecilere Fazla Çalışma Ücreti Ödenir mi?

Parça başına veya yapılan iş tutarına göre ücret ödenen gazetecilere de günde 8 saatten fazla çalışması durumunda fazla çalışma ücreti yukarıdaki esaslara göre ödenir.

Fazla Çalışma Ücreti Gününde Ödenmezse Ne Olur?

Fazla çalışma ücretinin takip eden ilk ücret tediyesi ile birlikte ödenmesi gerekir. Aksi takdirde fazla çalışma ücreti her geçen gün için %5 fazlasıyla ödenir.

Fazla Çalışma Ücretinin Ödenmemesi Durumunda İdari Para Cezası Var mıdır?

Fazla çalışma ücretini gazeteciye ödemeyen veya yukarıda belirtilen esaslara aykırı olarak ödeyen işveren hakkında, ödemediği fazla çalışma ücretleri tutarının beş katı kadar idari para cezasına hükmedilir. Örneğin bir gazeteciye ödemesi gereken 1000 TL fazla çalışma ücretini ödemeyen işveren 5000 TL idari para cezası ile cezalandırılır.

Ulusal Bayram ve Genel Tatil Günlerinde Çalışan Gazetecilerin Ücretleri Nasıl Ödenir?

Ulusal Bayram ve genel tatil günlerinde gazetecilere ücretleri bir iş karşılığı olmaksızın ödenir. Basın İş Kanununa göre Ulusal Bayram ve genel tatil günü çalışmaları fazla çalışma sayılır ve gündüz dönemindeyse %50 zamlı, gece 24:00’den sonraya denk geliyorsa %100 zamlı ödenir.

Onur Koçak

Yazar: Onur Koçak

Konu ile ilgili sorularınızı yorum olarak yazabilirsiniz.

Onur Koçak diger yazıları →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir