Sağlık Sorunları Nedeniyle Kıdem Tazminatı

Sağlık Sorunları Nedeniyle Kıdem Tazminatı

Sağlık sorunları nedeniyle kıdem tazminatı başlıklı yazımızda, yaptığı iş nedeniyle sağlık sorunları yaşayan işçilerin kıdem tazminatı alabilmesi için izlemesi gereken yol ve yöntemler aktarılacaktır.

İşçi sağlık sorunları nedeniyle kıdem tazminatı almaya nasıl hak kazanır?

Sağlık sorunları nedeniyle kıdem tazminatı alınabilmesi için öncelikle işçinin sağlığında ortaya çıkan rahatsızlığın yapmış olduğu iş sebebiyle olduğunun ortaya koyulması gerekir. Örneğin bir kargo şirketinde çalışan işçinin bel fıtığı olmasını, kargo şirketinde çalışmaya başladıktan sonra olduğunu ispat etmelidir. Bunun içinde öncelikli olarak var olan rahatsızlığın bir sağlık raporuyla hatta heyet raporu ile belgelendirmesi gerekir. Sağlık raporuna konulacak olan “ağır kaldırmak veya indirmekten kaynaklı” gibi bir teşhis önemlidir. Ancak sadece yapılan iş nedeniyle sağlığın bozulması yeterli değildir. Var olan rahatsızlığını sağlık raporu ile belgelendiren işçi, çalıştığı işyerindeki mevcut pozisyonunda işe devam edemeyeceğini işverene bildirmelidir. İşveren bu durumda işçiyi sağlık koşullarına en uygun olan pozisyonda çalıştırmak zorundadır. İşçinin işverene durumu bildirmesi ve işveren tarafından herhangi bir önlem alınmaması halinde işçi, iş sözleşmesini sağlık sebepleriyle sona erdirebilir ve kıdem tazminatı hakkı varsa almaya hak kazanır. Sağlık sorunları nedeni ile iş sözleşmesini fesih etmeyi düşünen işçilerin aşağıdaki maddelere göre hareket etmesi faydalı olacaktır:

-İşçinin işe başlamadan önce halihazırda yaşadığı sağlık sorunu ile ilgili bir rahatsızlığının olmaması.

-Bu halde ispat yükü işçidedir.

-İşçinin yaşadığı sağlık sorunu yaptığı iş nedeni ile ortaya çıkmış olmalıdır. Örneğin çağrı merkezinde çalışan birisinin işitme kaybı yaşamaya başlaması, garson olarak çalışan birisinin uzun süre ayakta durmasından dolayı bacaklarında varis oluşması.

-Ortaya çıkan sağlık problemi ile işçinin yapmakta olduğu işi arasında bir illiyet bağı kurulmalıdır. Yani bu hastalığa yapılan iş sebep olmalıdır. Bunun için de en önemli koşullardan birisi tam teşekküllü devlet hastanesinden, adli tıp veya üniversite hastanesinden durumu tespit eden bir rapor alınmasıdır.(Yargıtay 21. HD. 25.06.2009 gün, E. 2009/10473, K. 2009/17999)

-İşçinin yaşadığı sağlık sorunu mesleğini yerine getirmesine engel olmalıdır. Yani işçinin işe devam etmesi durumunda sağlığında telafisi olmayan sorunlara yol açacağı tehlikesi var olmalıdır.

-İşveren işçiye sağlık durumuna uygun olarak çalışacağı yeni bir pozisyon göstermemiş olmalıdır. Eğer işveren işçinin sağlık sorununa uygun bir pozisyonda iş önerir, işçi de bunu kabul etmeyerek işten ayrılırsa kıdem tazminatına hak kazanamaz.

Uzun süreli sağlık raporu alan işçi kıdem tazminatına hak kazanır mı?

Uzun süreli rapor alan işçinin aldığı rapor süresi işçinin ihbar süresini altı hafta aştığı takdirde işveren işçinin iş sözleşmesini sona erdirme hakkına sahiptir. İşveren işçinin iş sözleşmesini bu nedenle bildirimsiz olarak feshedebilir ancak işçiye kıdem tazminatını ödemek zorundadır.

Sağlık sorunları sebebi ile iş sözleşmesini sona erdiren işçi işsizlik ödeneği alabilir mi?

Sağlık sorunları nedeniyle işten ayrılan işçiler işsizlik ödeneğine hak kazanmada aranan ilk koşul olan “kendi istek ve kusuru olmaksızın” işsiz kalmıştır. Bu nedenle işsizlik ödeneğine hak kazanmak için aranan şartları sağladığı takdirde işçi ödenekten yararlanacaktır. Konu ile ilgili detaylı bilgiye İşsizlik Ödeneği Hakkında Her Şey başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yazar: Özgür Demir

Konu ile ilgili sorularınızı yorum olarak yazabilirsiniz.

Özgür Demir diger yazıları →

63 Comments on “Sağlık Sorunları Nedeniyle Kıdem Tazminatı”

 1. Iyi akşamlar özgür bey ben bir şirketin mutfak bölümünde çalışıyorum.Kolumda odem oluştu, dizimde sıvilarim bitmis,ayrica bel fıtığı başlangıcım oldugu icin iş hayatımı olumsuz etkiledigi icn işten ayrılmak istiyorum ama işten kendim ayrıldığım icn isyerim bana kıdem tazminatımı ödemiyor 4 yıldır bu işyerinde çalıştığım icin bu parami almak istiyorum.Sizce alabilirmiyim

  1. Nurcan hanım merhaba. Söz konusu rahatsızlıklarınızın yapmış olduğunuz iş sebebiyle ortaya çıktığını kanıtlamanız gerekmektedir. Yani bu işe başlamadan önce söz konusu rahatsızlık sebebi ile tedavi görmüşseniz sağlık sorunları gerekçesiyle kıdem tazminatınıza hak kazanamazsınız. Ancak bu işe girdikten sonra bu hastalıklar ortaya çıkmışsa, öncelikli olarak hastaneden mevcut işinizi yerinize getirmenizin sağlığınıza uygun olmadığına dair rapor almanız ve işvereninize bölüm değişikliği ile başvurmanız gerekmektedir. Bölüm değişikliği ile ilgili talebinizin karşılık bulmaması halinde kıdem tazminatınızı almaya hak kazanabilirsiniz.

 2. Merhaba iyi günler. Geçen aydan 4 gün mazeretsiz 1 günde raporum var bu ayda 1 gün mazeretsiz devamsızlığım var . Bu sabah işyerime gittiğimde beni içeri almadılar eskiye dönük devamsızlıktan dolayı evime noterden evrak yollayıp savunmamı istediler ve tazminatsız olarak çıkışımın verileceğini söylediler. Fakat geçen ay içindeki bütün devamsızlıklarda firma sahibi ile görüşüp hastalığımdan dolayı gelemediğimi söyledim ve sorun olmadığını söyledi fazla tekrar etmememi söyledi . 2 buçuk aydır alerjim var vucudumda kızarıklıklar başladı ve geçmek bilmiyor böyle durumda ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz?

  1. Muhammet bey merhaba. 4857 sayılı İş Kanunu 25 inci maddesinde aynen; ” İşçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki işgünü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü, yahut bir ayda üç işgünü işine devam etmemesi.” halini işverenin haklı nedenle derhal iş sözleşmesinin feshi olarak düzenlemiş bulunmaktadır. Vermiş olduğunuz bilgiler çerçevesinde işverenliğin sizi bir ay içerisinde 3 işgünü herhangi bir gerekçe göstermeksizin devamsızlığınızdan dolayı işten çıkartıldığınız anlaşılmaktadır. Bahsetmiş olduğunuz sağlık sorunlarınız çerçevesinde raporlu olarak ya da başka bir sebep sunarak işverenliği bilgilendirmemiş olduğunuzu düşünürsek, şu aşamada belirtmiş olduğunuz sağlık sorununuzun kıdem tazminatınızı almaya hak kazandırmayacağını düşünüyorum.

 3. Merhaba Özgür Bey;
  Ben 2017 ekim ayından itibaren bir giyim mağazasında çalışmaktayım. son bir aydır artan nefes problemlerim yüzünden doktora gittiğim de bana alerjik astım teşhisi konuldu. Çalışma ortamımın aşırı toz ve yoğun olmasından kaynakladığını söyledi. En kısa sürede iş değiştirmen gerekir dedi. Şimdi ben bunu rapor ile belgeler isem tazminatımı alabilir miyim? Ayrıca bunun için heyet raporu mu gerekir yoksa branş doktorundan alacagım rapor yeterli midir? Şimdiden çok tesekkür ederim.

  1. Ayşe hanım merhaba. Heyet raporu almanız sizin için daha faydalı olacaktır. Alacağınız rapor ile işverenliğe bölümünüzün değiştirilmesini talep etmelisiniz. İşverenlik sağlık durumunuza uygun bir bölüme geçirmeyi sizi kabul etmez ise, iş sözleşmenizi sağlık sorunları sebebi ile haklı nedenle sonlandırabilir ve kıdem tazminatınızı almaya hak kazanabilirsiniz.

 4. Merhaba 12 yillik bankaciyim/pazarlama bölümündeyim ve sürekli olarak müşteriler ile telefon görüşmesi yapmaktayım. Bu ıse başlamadan önce 1 kulağımdan ameliyat olmuştum. Hafif işitme kaybim vardi. Şuanda kulagimdaki isitme kaybim ilerledi ve siddetli agrilar çekiyorum. Her iki kulak da ameliyat olmasi gerekiyor. Sonrasinda da bu isi devam ettirmem kulağımda geri dönüşümsüz daha fazla isitme kaybina yol açacağını belirtti doktor. Su anda acil olarak her iki kulaktan ameliyat olmam gerekiyor. Kidem alip isten ayrilabilir miyim, teşekkürler.

  1. Merhabalar. Mesleğinize başlamadan önce var olan bir sağlık sorununuz bulunmaktaymış. Ancak diğer kulağınızda yaşadığınız sorunun mevcut işiniz sebebi ile olduğunu doktor raporu ile ortaya koymanız halinde kıdem tazminatınıza hak kazanabileceğinizi düşünüyorum. Fakat bu noktada var olan sağlık sorununuzu dikkatli bir şekilde ortaya koymalı ve bilgi, belge ve yaptığınız işin sağlık kaybına yol açtığı hususunda şahitler gibi kanıtlayıcı veriler ile iddianızı desteklemeniz önemli. Çünkü işe başlamadan önce de var olan bir rahatsızlığa sahipsiniz. Dikkatli ve sağlam adımlar atarak bu yolu tercih etmenizi öneririm.

 5. kuzenim 4 senedir bir iş yerinde çalışıyor annesinin rahatsızlığından dolayı memlekete gitmek zorunda ve işinden çıkmak zorunda nasıl bir yol izlemeli? iş yeri tazminat verir mi? kuzenimin de bu paraya ihtiyacı var annesinni sağlığına dair herhangi bir rapor vermesi lazım mı yoksa ikamet adresini değiştirdiğine dair bir kanıta gerek var mı kısacası işten bu sebeple çıkmak istediğini söylerse kıdem ve ihbar tazminatı alabilir mi?

  1. Merhabalar. Maalesef iş mevzuatımızda ikamet adresi değişikliğinin, ya da mevcut zorlayıcı koşullar sebebi ile şehir değişikliği yapılması gerekçeleri ile kıdem tazminatına hak kazanılması mümkün değildir. Yine sağlık sorunlarının bizzat çalışan işçinin şahsına yönelik olması gerekmektedir. Yani kuzeninizin annesinin rahatsızlığı haklı bir gerekçe oluşturmamaktadır. Burada yapılabilecek durum işverenlik ile sulh yoluna giderek, yani karşılıklı olarak anlaşılarak bir çözüm üretilmesidir.

 6. Merhaba Özgür Bey Bir Firmada Satış Ve Pazarlama Sorumlusuyum İşim Gereği Şehir Dışına Fazla Çıkıyorum Yaklaşık 4 Senedir Sedef Hastasıyım bu İş Yerim dede 3 Yılım Oldu dolayısıyla Sehır Dısında Sedef azıyor Iklıme Gore ve cok rahatsız edici bir durum bu durumda rapor alabılırmıyım

  1. Ahmet Bey merhaba. Sağlık sorunları ile iş akdinizi sona erdirip kıdem tazminatınızı alabilmenizin ilk koşulu, sizde ortaya çıkan sağlık sorununuzun yapmış olduğunuz iş sebebiyle meydana gelmesidir. Yani yaptığınız iş sebebiyle sedef hastası olduğunuzu sağlık kuruluşu raporları ile kanıtlamanız gerekiyor. Sonrasında ise sedef hastalığına sebep olan işinizde bölüm değişikliği talebinde bulunmalısınız. İşveren bölüm değişikliğini kabul etmelidir. Tüm bu söylediğim koşulların gerçekleşmesi halinde kıdem tazminatınıza hak kazanabilirsiniz.

 7. iyi akşamlar özgür bey ben bel fıtığı ve menüsküsten ameliyat ol dum kıdem tazminatı alabilirmiyim ve işverene sözlümü söylemeliyim yoksa noterdenmi ihbar yollamalıyım

  1. Merhaba. İsmail Bey sırf söz konusu ameliyatları geçirmiş olmanız sebebi ile kıdem tazminatına hak kazanamazsınız. Fakat bu ameliyatlara sebep işyerindeki çalışma koşulları sebep olmuşsa, işverene öncelikle sağlık durumunuza uygun bir işin tarafınıza verilmesini talep etmeli, bu talebiniz kabul görmezse eğer iş akdinizi sağlık koşulları sebebi ile sona erdirmeniz halinde kıdem tazminatınıza hak kazanabilirsiniz.

 8. Merhaba özgür bey yaklaşık 7 yıldır bir giyim mağazasında çalışmaktayim. Ayak baş parmaklarımın iç tarafındaki kemikler normalin üzerinde çıkıntılı olduğu ortopedi doktoru tarafından film çekilerek teşhis edildi bundan dolayıda ayakalarimda ve bacaklarımda kas ağrıları oluşuyor ama fibromiyalji de var sanırım bende sürekli ayakta durdugun için iş yerin de bu ragatsiklarim devam etmek de altarnetif bir yol da mahza içinde yok herkes ayakta çalışmakta bu rahatsizlardan dolayı rapor alarak işten sağlık sorunu ile çıkış istesem tazminatımı alabilirmiyim teşekkür ederim.

  1. Yasemin Hanım merhaba. Söz konusu sağlık sorunlarınızı belirtir sağlık raporunuzla işverenliğe her halükarda başvuruyu yapmanız ve sağlık koşullarınıza uygun bir bölüme geçirilmeyi talep etmeniz gerekiyor. Sizin dilekçenize istinaden söz konusu görev değişikliği yapılmadığı takdirde iş akdinizi sağlık sorunlarınız sebebi ile sona erdirip kıdem tazminatınıza hak kazanabilirsiniz.

 9. merhaba ozgur bey ben 2,5yildir bir is yerinde calismaktayim bu zamana kadar dizimden hic bir sorun yasamadim 4martta is yerinde ayagima giren ani bir agri ile is kazasi raporu tutularak menuskus tamiri ameliyati oldum Ege universite hastanesinde doktorun vermis oldugu durun bildiri raporuna gore 6 ay boyunca egilmemem Ve Comelmemem gerekiyor fakat is yerimde boyle bir durum mumkun degil bu halde ben saglik sorunlarim nedeni ile kidem tazminatina hak kazanirmiyim

  1. Öncelikle geçmiş olsun. Doktor raporunuzu da dilekçenize ekleyerek önce işverenliğe sağlık koşullarınıza uygun bir görev verilmesini talep etmelisiniz. Bu talep mutlaka yapılması gereken bir süreç. Talebinize uygun bir görev verilmediği takdirde iş sözleşmenizi sona erdirebilir ve kıdem tazminatınıza hak kazanabilirsiniz.

 10. Merhabalar sogutma ve iklimlendirme sektorundeyim. 1 ay once bir is kazasi gecirdim ve neticesinde omzumda olusan hasardan dolayi ameliyat gecirdim heyet raporu ile su an raporluyum is kazasi tutanagi vs hepsi tutuldu doktorum yaptigim isin omzumun sagligi icin iyi olmayacagini soyledi bunu yaziylada is yerime bildirecegini tazminatimi almam icin ne yapmam gerekiyor yardimci olurmusunuz lutfen

  1. Tugay Bey işverenliğe bildireceğiniz yazınızda sağlık durumunuza uygun bir görev talebinizin mutlaka yer alması gerekiyor. İşverenlik talebinize uygun bir görevlendirme yapmadığı takdirde iş akdinizi sona erdirebilir ve kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

 11. Merhaba özgür bey ben 2007 yılında güvenlik işine girdim ve 12 yıldır aynı şirkete çalışıyorum diz ve eklem ağrılarımdan şikayet ediyordum doktora gitim bana iltihaplı eklem romatizması teşisini koydu şimdi bu sağlık sorununu gerekçe göstererek kıdem tazminatımı alabilirmiyim acaba

  1. Zeynel Bey merhabalar ve öncelikle geçmiş olsun. İşe başlamadan önce diz ve eklem ağrılarınıza ilişkin bir sağlık sorununuz yoksa eğer yapmış olduğunuz işiniz gereği sürekli ayakta çalıştığınızı varsayarak hareket ediyorum, raporunuzu aldığınız takdirde işverene başvurarak kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

 12. 2 yıldır kauçuk fabrikasında çalışıyorum kalite kontrol bölümünde ve 1 aydır bir hastalığım olduğu ortaya çıktı akciğer tomografisi sonrasi biopsi bile yapıldı hatalığım raporlar ile kanıtlı sarkodioz akciğer hastalığı doktorlarım kauçuk fabrikasının benim için zararlı olduğunu söylüyorlar çünkü her türlü parfüm toz kıl tüy evcil hayvan yasak bu durumda doktor raporu ile tazminatımı alabilmem mümküm olabilir mi şimdiden teşekkür ederim

  1. Öncelikle çok geçmiş olsun. Aktarmış olduğunuz bilgilere istinaden ve işyerinde çalışmaya başlamadan önce bu söylemiş olduğunuz hastalıklar yoksa eğer sağlık sorunlarınızı gerekçe göstererek kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

 13. Merhabalar ben bir magazasa calısıyorum uzun süresir 2 hafta öncesinde koli kaldıerıken belim ağrıdı bi kac kez acile gittim ahrı kesici ifneler olsum fakat erteis günlerde yşne aynı işi yaparken agır koliyi kaldırken belim cok kötü oldu be yarına doktora gidicem bu durumda ben tasminat alabilirmiyim ?

  1. Öncelikle geçmiş olsun. Hastaneden alacağınız ağır kaldıramaz raporunuzun olması gerekmektedir. Tabi ki öncelikli olarak işverene başvurmalısınız. İşveren sizi ağır kaldırmayacağınız bir bölüme geçiş yaparsa çalışmaya devam etmeniz gerekiyor. Eğer işveren sizin başvurunuza rağmen yine ağır kaldırmanız gereken bir bölümde çalıştırmaya devam ederse eğer sağlık sorununuz sebebiyle işten ayrılabilir ve koşullarını sağlamışsanız kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

 14. Meraba özgür bey ben uzun yıllardır ağır işte calisiyorum şuan belimde fıtık olduğunu öğrendim işten ayrılmak istedim tazminat yok istifanı ver git dediler bende kıdem tazminatı istedim yok diyolar rahatsızlığımı belirleyen doktor raporu olursa tazminatımı alabilirmiyim.

  1. Merhabalar, çok geçmiş olsun. Hastaneden alacağınız rapor ile öncelikli olarak işverene başvurmalısınız. İşveren sizi ağır kaldırmayacağınız bir bölüme geçiş yaparsa çalışmaya devam etmeniz gerekiyor. Eğer işveren sizin başvurunuza rağmen yine ağır kaldırmanız gereken bir bölümde çalıştırmaya devam ederse eğer sağlık sorununuz sebebiyle işten ayrılabilir ve koşullarını sağlamışsanız kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

 15. Merhaba
  Dogdugumdan bu yana Hepatit b tasiyicisiyim.3 yıldır mağazacılık yapıyorum ve bu süre içerisinde değerlerim yükseldi uzun süre ayakta durmak yemek saatlerinin düzensizliği beni olumsuz etkiliyor. Bu durumda Kıdem tazminatı hakkim var mi ?

  1. Merhabalar, geçmiş olsun. Aktardıklarınıza göre işyerinde yapmış olduğunuz iş nedeniyle sahip olduğunuz bir rahatsızlığınızın olmamasından dolayı sağlık sorunlarına dayanarak kıdem tazminatınızı almaya hak kazanamayacağınızı düşünüyorum.

 16. Merhaba ben havuz kazası geçirdim ve boynunu kırdım bir dönem felç kaldım şu an ise ayaktayım ama uzun süre ayakta kalamiyorum özel sektörde çalışıyorum ve isim sürekli ayakta yaklaşık 9aydir raporluyum bundan sonraki süreçte eskisi gibi ayakta calisamiyacam gibi gözüküyor işten ayrılsam tazminatı mi alabilirmiyim veya nasıl alirim

  1. Öncelikle büyük geçmiş olsun. İlk önce yapmanız gereken şey hastane raporlarınızı da ekleyerek işverenliğe sürekli ayakta kalarak iş yapamayacağınızı, sizi sağlık durumunuza uygun bir bölüme geçirmesini talep etmek olacak. işverenlik sizi sağlık durumunuza uygun bir bölümde çalıştırır ise işinize devam etmeniz gerekiyor. Yani bu durumda kıdem tazminatınızı alamazsınız. Ancak işveren sizi dilekçenize rağmen sağlık durumunuza uygun bir bölümde çalıştırmamaya devam ederse, sağlık sorunlarınız sebebiyle kıdem tazminatınızı alarak işten ayrılabilirsiniz.

 17. 17 yildir bir sirkette satinalma muduru olarak calisiyorum.2-3 yildir seker hastaligi tansiyon ve böbrek sıkıntısı rahatsizliklarim var. bu durumda tazminatimi alarak saglik nedeniyle isten ayrilabilirmiyim ? . iyi calismalar

  1. Merhabalar. Nuri Bey bahsetmiş olduğunuz rahatsızlıklarınızın işyerinde yapmış olduğunuz iş nedeniyle meydana geldiğini kanıtlamanız gerekiyor. Yani satınalma müdürü olarak yaptığınız görevinizin sağlığınızda seker hastaligi tansiyon ve böbrek sıkıntısına yol açmış olmalı. Benim şahsi kanaatim hemen herkeste görülebilir olan bu rahatsızlıklar sebebi ile sağlık sorunlarına dayanarak işten ayrılmanız halinde kıdem tazminatınıza hak kazanmanızın zor olduğu yönünde.

 18. Merhaba 2 yila askin özel bi sirketye satis elamanı olarak çalışıyorum her hangi bi fesetme sözleşme yapmadim sirkette yoğun bi stres ve baş agrisindan dolayi doktora gitmek zorunda kalıyorum isveren beni isten cikarirsa tazminatimi vermek zorundami degilmi nasil yardimci olabilirsiniz tazminatimi almam icin

  1. Merhabalar. İşvereninizin sizi hangi gerekçe ile işten çıkarttığı hususu önem arz ediyor. Ama sizin bahsetmiş olduğunuz gerekçelere dayanarak işveren tarafından iş akdiniz sona erdirilirse eğer size kıdem tazminatınızı ödemesi gerektiğini düşünüyorum.

 19. Özgür bey merhaba ben 17 yıldır mağazacılık sektöründeyim almış olduğum kilolar ve bacağımdaki varisler ve kilodan dolayı oluşan topuk dikenimden dolayı artık zorlanmaya başladım ama bu konuda nasıl bir yol izliyeceğimi bilmiyorum kıdem tazminatımı alarak ayrılmayı düşünüyorum bana bu konuda yardım ederseniz sevinirim iyi akşamlar

  1. Çetin Bey öncelikle geçmiş olsun. İlk olarak yapmanız gereken hastaneden bahsetmiş olduğunuz sağlık sorunlarını tespit eden ve sizin ayakta çalışmanızın sağlığınız açısından uygun olmayacağına dair bir rapor almak. Devamında raporunuzu ekine koyduğunuz bir dilekçe ile işverenliğinize sizi sağlık durumunuza uygun bir bölüme geçirmesini talep etmelisiniz. İşverenlik sizi sağlık durumunuza uygun bir bölüme geçirir ise çalışmaya devam etmeniz gerekiyor ama aksi halde yani sizi hala ayakta çalıştırmaya devam ederse sağlık sorunlarınız sebebiyle iş akdinizi sona erdirebileceğinizi ve kıdem tazminatınızı almaya hak kazanacağınızı düşünüyorum.

 20. Slm ben özel sektörde 3senedir lobi ğörevlisi olarak çalışıyorum ve 2senedir dizimde memüsküs yırtılması oldu aşırı merdiven inip çıkıyorum birde temizlik yapıyorum hiç durmadan boş kalmak yok bizde ayakta fazla kalmama ı merdiven inp çıkmama mı söyledi doktorum 2ay önce kolumda bir ağrıyla acile gittim emar sonucu kolumda kas yırtılması çıktı kolumu fazla hasret ettiremiyom işyapıncada sabaha kadar uyuyamıyor 152 engeli raporu var zaten bununla işten tazminat alamayacağım söyledi müdürüm neyapsam gerekli tazminatı ı almam için yardımcı olurmusunuz bide dokto başka hafif bir iş esin dedi işverenin söyledim ama bizim hafif işimiz yok biliyorsun dedi müdür yani tazminatı mı vermeye niyeti yok gibi yardımcı olursanız sevinirim

  1. Sevda Hanım öncelikle geçmiş olsun. Yapmanız gereken ilk şey almış olduğunuz tüm raporlarınızla birlikte işverenliğe bir dilekçe yazmanız ve sizi sağlığınıza uygun bir bölümde çalıştırmalarını talep etmenizdir. Eğer ki sizi yine aynı ağır koşullarda çalıştırmaya devam ederlerse sağlık sorunlarınız sebebi ile iş akdinizi sona erdirebilir ve kıdem tazminatınız almaya hak kazanırsınız.

 21. Merhaba,
  Saglik nedeniyle tazminat alarak isten ayrildim. Benzer bir iste calismamin sakincasi olur mu?

  1. Eğer ki yeni başladığınız işinizde gelecekte bir önceki işyerinizden ayrılmış olduğunuz aynı sağlık sorununa dayanarak kıdem tazminatınızı almaya hak kazanamazsınız.

 22. Merheba cnc makina operatörüyüm ise gireli 5 yıl oldu ve bel fıtığı ve boyun fıtığı tanısı konuldu ağır işlerde çalışamaz raporu alsam heyet raporu işveren bana uygun pozisyon vermezse çıkarırsa ihmar ver tazminat alabilirmiyim ise girdiğimde
  Böyle bi hastalığım yoktu işyerine girerken muayne yapıp alıyorlar zaten
  Nasıl bi yol izlemeliyim tskurler şimdiden

  1. Merabalar. Aktardıklarınıza göre sizi sağlık durumunuza uygun bir bölüme geçirmezlerse eğer kıdem tazminatınızı alarak işten ayrılabilirsiniz.

 23. Merhaba ben kurumsal bir şirkette satış danışmanı olarak çalışıyorum. Sürekli ayakta durarak ve ağır kaldırarak belimde bel fıtığı oluşmuş ve bu benim çalışmama ve ayakta kalmama şu an çok engel oluyor. Doktora gittiğimde bana 2ci safa bir fıtık oldugunu ve kesinlikle ayakta fazla kalmamam ve ağır kaldırmamam için bana rapor yazdı ve 10 günlük rapor yazdı. Şimdi ben bu belgelerle tek taraflı iş fesihi verebilir miyim.

  1. Mehmet bey geçmiş olsun. Tek taraflı fesih yapmadan önce işverenliğe bir dilekçe ile başvurarak sağlık durumunuza uygun bir bölümde sizi çalıştırmalarını talep etmelisiniz. Sizi dilekçenize rağmen hala aynı bölümde çalıştırmaya devam ederlerse eğer sağlık sorunlarınıza dayanarak tek taraflı olarak iş akdinizi fesih edebilir ve kıdem tazminatınızı da almaya hak kazanabilirsiniz.

 24. karpal tünel sendromu oluştu bileklerimde iş sözleşmemi haklı fesih yaparak kıdem tazminatı alabilirmiyim?

  1. Hastalığınız işe başlamadan önce yoksa, yaptığınız iş sebebiyle bu hastalık sizde oluşmuşsa, hastaneden alacağınız rapora istinaden sağlık durumunuza uygun bir bölümde çalıştırılmayı işverenlikten talep etmişseniz ve olumlu yanıt alamamışsanız eğer kıdem tazminatınızı alarak işten ayrılmaya hak kazanırsınız.

 25. Ozel sekktorde 10 yildir calisiyorum ve sedef hastasyim bu beni piskolojik olarak rahatsiz ediyor tazminatimi alip ayrilabilirmiyim

  1. Sedef hastalığınızın yapmış olduğunuz meslek sonucunda ortaya çıktığını kanıtlamanız gerekmektedir. Aksi halde ifade etmiş olduğunuz gerekçe kıdem tazminatınızı almanıza hak kazandırmaz.

 26. Merhaba ozgur bey bende kronik astım var ve magazada calısıyorum, ve uzun zamandır olmayan astım krizim magazada iki hafta ust uste saglık oldu ve iki haftadır raporluyum ve doktor isten cıkma mi ıstıyor ama 2yıldan fazla calısıyorum saglık nedenı ile kıdem tazminatı alabilirmiyim…

  1. Bahar Hanım merhaba, kronik astım hastalığınız mağazada yapmakta olduğunuz işten kaynaklanıyor ya da hastalığınızı tetikliyor ise bu durumu öncelikle doktor raporu ile belgelemeniz ardında da işverene bildirmeniz gerekmektedir. İşveren sizi hastalığınıza uygun bir işte görevlendirmek zorundadır. Bunu yapmaz ise sağlık sorununuzu gerekçe göstererek iş akdinizi sona erdirebilir ve kıdem tazminatına hak kazanabilirsiniz.

   1. Ayhan bey yüksek tansiyon hemen herkeste görülebilen ve salt yapmış olduğunuz iş sebebiyle sahip olacağınız bir hastalık olarak sayılamayacağını düşündüğüm için yüksek tansiyon gerekçesi ile kıdem tazminatınızı alarak işten ayrılmanızı mümkün görmüyorum.

 27. Merhabalar özgür bey,

  Ben 2014 mayıs ayında dayanıklı tüketim malları (beyaz eşya tv satış pazarlama) işine giriş yaptım

  2016 yılında aynı şirkette çalışma esnasında bel fıtığı oldugumu ameliyat olmazsam felç kalabileceğimi beyin cerrahi doktoru iletti.
  Bunun üzerine bel fıtığından ameliyat oldum.

  Çalıştığım iş yerinde 12 saat ayakta çalışmaktan ve gelen ürünleri taşımaktan bel fıtığı olup ameliyat olmak zorunda kaldım.
  Ameliyattan sonra agrılarım devam etti kas gevsetici kullanmaya başladım.

  2018 yılında çalıştığım şirket beni evimden 60 km uzak mesafe de başka bir şubeye gönderdi günde sabah akşam 5 saat ayakta yolculuk yapmak zorunda kaldım yaklaşık 2 aydır da bu şubedeyim baskılardan dolayı maddi sıkıntılar ve rahatsızlığımdan dolayı bunalmış durumdayım şirketime burda çalışamadığımı 5 saat ayakta yolculuk yapıp pazar hariç her gün 11 saat mesaimin zor geldiğini gelip gitmekte çok zorlandığımı bildirdim fakat aldığım cevap sen bilirsin gitmeyebilirsin oldu. İçeride 5 yıllık tazminatımı bırakmak istemiyorum lütfen bana yardımcı olun. Size sorum şu dur.

  Şirketimden hak nasıl talep eder tazminatımı alabilirim ?

  Heyet raporu ile tazminat alabileceğimi bir arkadaşım söyledi beni ameliyat eden doktora gittim yardımcı olması için ancak hastane rapor birimi doktorun ankara dışına tayini çıktığı ilettiler eskiye dönük evrakların sadece doktorda olduğunu söylediler.

  Meslek hastalıkları hastanesinden alacağım raporun içeriği ne olmalıdır iş yerim hiç bir şekilde tazminat ödemiyor

  Alacağım rapor daha sonrasında iş hayatımı etkilermi yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum

  Saygılarımla.

  1. Özgür Bey merhaba, öncelikle almanız gereken raporda, ağır kaldırmamanızın ve uzun süreli ayakta çalışmamanızın gerektiğine dair hususların bulunması gerekmektedir. Daha sonra işyerine yazacağınız yazınızda 2014 yılında işe başlamadan önce herhangi bir bel fıtığı sorunu yaşamadığınızı, yapmış olduğunuz ağır kaldırma, taşıma, uzun süreli ayakta çalışma şartlarından dolayı bel fıtığı olduğunuzu ve ameliyat geçirdiğinizi, konu ile ilgili olarak sağlık raporunuzun yer aldığını belirterek (yazınız ekine fotokopilerini ekleyiniz) mevcut çalıştığınız işte aynı sorunların devam ettiğini, sağlık durumunuza en uygun iş bölümüne naklinizin yapılmasını aksi takdirde iş sözleşmenizi haklı nedenle feshedeceğinizi bildirmelisiniz. Yazınıza rağmen sonuç alamadığınız takdirde yukarıda belirtilen gerekçelerle iş sözleşmenizi haklı nedenle fesih etmeniz, durumu noter kanalı ile işverenliğe tebliğ etmeniz ve arabulucuya giderek haklarınızı talep etmeniz gerekmektedir.

 28. Iyi gunler.Ben bir devlet okulunda caliyorum ve guvenlikci amcamiza 4-5 ay once kanser teshisi konuldu.Amcamiz rapor aldi tedavi icin ve suan hastalik ilerledigi icin ise gelemiyor.5 yili geckindir bizim okulumuzda calisiyor.Bu durumda kidem tazminati alabilir mi?Alabilirse neler yapmasi gerekir?

  1. Özge hanım merhaba, sağlık sorunları sebebiyle kıdem tazminatına hak kazanılmasında en temel koşul, yapılmakta olan iş nedeniyle işçinin sağlığında sorunlara sebebiyet verilmesidir. Aktardığınız kadarıyla kanser olan işçi, salt bu sebeple iş sözleşmesini feshederek kıdem tazminatını alamaz. Ancak işçinin sağlık raporu, işçinin bildirim süresini 6 hafta aştığı takdirde işveren işçiyi kıdem tazminatını ödeyerek işten çıkartabilir.

 29. Belimde iki kayma, üç tane fıtık var. Sürekli ağrı içindeyim. İşten kıdem tazminatımı alıp nasıl ayrılabilirim?

  1. Sultan Hanım merhaba. Saymış olduğunuz sağlık sorunlarının yapmış olduğunuz iş sebebi ile ortaya çıktığını belgelemeniz gerekmektedir. Bunun için de öncelikli olarak tam teşekküllü devlet hastanesi veya üniversite hastanesinden sağlık durumunuzu belgeleyen bir rapor almanız, devamında bu rapora istinaden ağır kaldırma, yük taşıma vb. işlerde çalışamayacağınızı anlatır dilekçenizi işverenliğe iletmelisiniz. İşverenlik sizi sağlık durumunuza uygun olarak başka bir göreve aktaramayacağını söyler ise kıdem tazminatınızı size ödeyerek sizi işten çıkartmalıdır. Aksi durumda arabulucuya giderek durumu belirttiğiniz takdirde kıdem tazminatınızı alırsınız. Ancak sağlık sorununuzun yapmış olduğunuz iş sebebi ile ortaya çıkması hususunun çok önemli olduğunun altını bir kez daha çizmek isterim.

   1. Merhaba Özgür bey
    2011 yılında çalışmakta olduğum iş yerimde 2013 yılında eklem romatizması problemi yaşadım ama işime devam ettim hatta o seneler rahatsız olduğuma dair elimde belgelerim var . Ve şuan 2019 yılındayız ama hastalığım yine tekrarladı ve ciddi anlamda sorun yaşamaktayım. Sağlık raporu aldığım taktirde tazminat hakkım doğar mi teşekkür ederim

   2. Enes bey merhaba. Tekrar rapor almanız halinde öncelikle işverenliğinize sizi sağlık durumunuza uygun bir bölümde çalıştırmasını bir dilekçe ile talep etmelisiniz. İşverenliğiniz eğer sizin talebinize ve sağlık raporunuza rağmen aynı bölümde sizi çalıştırmaya devam ederse kıdem tazminatınızı alarak işten ayrılabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir