Sağlık Sorunları Nedeniyle Kıdem Tazminatı

Sağlık Sorunları Nedeniyle Kıdem Tazminatı

Sağlık sorunları nedeniyle kıdem tazminatı başlıklı yazımızda, yaptığı iş nedeniyle sağlık sorunları yaşayan işçilerin kıdem tazminatı alabilmesi için izlemesi gereken yol ve yöntemler aktarılacaktır.

İşçi sağlık sorunları nedeniyle kıdem tazminatı almaya nasıl hak kazanır?

Sağlık sorunları nedeniyle kıdem tazminatı alınabilmesi için öncelikle işçinin sağlığında ortaya çıkan rahatsızlığın yapmış olduğu iş sebebiyle olduğunun ortaya koyulması gerekir. Örneğin bir kargo şirketinde çalışan işçinin bel fıtığı olmasını, kargo şirketinde çalışmaya başladıktan sonra olduğunu ispat etmelidir. Bunun içinde öncelikli olarak var olan rahatsızlığın bir sağlık raporuyla hatta heyet raporu ile belgelendirmesi gerekir. Sağlık raporuna konulacak olan “ağır kaldırmak veya indirmekten kaynaklı” gibi bir teşhis önemlidir. Ancak sadece yapılan iş nedeniyle sağlığın bozulması yeterli değildir. Var olan rahatsızlığını sağlık raporu ile belgelendiren işçi, çalıştığı işyerindeki mevcut pozisyonunda işe devam edemeyeceğini işverene bildirmelidir. İşveren bu durumda işçiyi sağlık koşullarına en uygun olan pozisyonda çalıştırmak zorundadır. İşçinin işverene durumu bildirmesi ve işveren tarafından herhangi bir önlem alınmaması halinde işçi, iş sözleşmesini sağlık sebepleriyle sona erdirebilir ve kıdem tazminatı hakkı varsa almaya hak kazanır. Sağlık sorunları nedeni ile iş sözleşmesini fesih etmeyi düşünen işçilerin aşağıdaki maddelere göre hareket etmesi faydalı olacaktır:

-İşçinin işe başlamadan önce halihazırda yaşadığı sağlık sorunu ile ilgili bir rahatsızlığının olmaması.

-Bu halde ispat yükü işçidedir.

-İşçinin yaşadığı sağlık sorunu yaptığı iş nedeni ile ortaya çıkmış olmalıdır. Örneğin çağrı merkezinde çalışan birisinin işitme kaybı yaşamaya başlaması, garson olarak çalışan birisinin uzun süre ayakta durmasından dolayı bacaklarında varis oluşması.

-Ortaya çıkan sağlık problemi ile işçinin yapmakta olduğu işi arasında bir illiyet bağı kurulmalıdır. Yani bu hastalığa yapılan iş sebep olmalıdır. Bunun için de en önemli koşullardan birisi tam teşekküllü devlet hastanesinden, adli tıp veya üniversite hastanesinden durumu tespit eden bir rapor alınmasıdır.(Yargıtay 21. HD. 25.06.2009 gün, E. 2009/10473, K. 2009/17999)

-İşçinin yaşadığı sağlık sorunu mesleğini yerine getirmesine engel olmalıdır. Yani işçinin işe devam etmesi durumunda sağlığında telafisi olmayan sorunlara yol açacağı tehlikesi var olmalıdır.

-İşveren işçiye sağlık durumuna uygun olarak çalışacağı yeni bir pozisyon göstermemiş olmalıdır. Eğer işveren işçinin sağlık sorununa uygun bir pozisyonda iş önerir, işçi de bunu kabul etmeyerek işten ayrılırsa kıdem tazminatına hak kazanamaz.

Uzun süreli sağlık raporu alan işçi kıdem tazminatına hak kazanır mı?

Uzun süreli rapor alan işçinin aldığı rapor süresi işçinin ihbar süresini altı hafta aştığı takdirde işveren işçinin iş sözleşmesini sona erdirme hakkına sahiptir. İşveren işçinin iş sözleşmesini bu nedenle bildirimsiz olarak feshedebilir ancak işçiye kıdem tazminatını ödemek zorundadır.

Sağlık sorunları sebebi ile iş sözleşmesini sona erdiren işçi işsizlik ödeneği alabilir mi?

Sağlık sorunları nedeniyle işten ayrılan işçiler işsizlik ödeneğine hak kazanmada aranan ilk koşul olan “kendi istek ve kusuru olmaksızın” işsiz kalmıştır. Bu nedenle işsizlik ödeneğine hak kazanmak için aranan şartları sağladığı takdirde işçi ödenekten yararlanacaktır. Konu ile ilgili detaylı bilgiye İşsizlik Ödeneği Hakkında Her Şey başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Özgür Demir

Yazar: Özgür Demir

Konu ile ilgili sorularınızı yorum olarak yazabilirsiniz.

Özgür Demir diger yazıları →

372 Comments on “Sağlık Sorunları Nedeniyle Kıdem Tazminatı”

 1. Merhaba özgür bey 4.5 yıldır çalışmaktayım ve 1 ay önce skolyozdan ameliyat oldum 45+45 gün rapor veriyor doktor ve 16 tane pilatin mevcut omurgada skolyozum işten önce vardı ama işe başladıktan sonra arttı isten ayrılmak zorundayım tazminat alabilirmiyim nekadarlim bur tazminat alırım yardımcı olursanız sevinirim

 2. Ben sekiz yıldır bir mağazada çalışıyorum daha önce boynumda düzleşme çıktı şimdide bel fıtığı var iki yıl önce beş fıtıgım yoktu başvuru yaparsam kıdem tazminatı işsizlik maaşı alabilir miyim

  1. Söz konusu rahatsızlıklarınızı sağlık raporu ile belgeledikten sonra yazımızdaki süreci işletirseniz eğer evet alabilirsiniz.

 3. Merhaba efendim 3 yıldır ecza deposunda çalıyorum 6 ay önce diz ameliyat oldum 3 ay raporluydum işimde hem elimi hemde ayaklarımı kullanmam gerekiyor dizimden zor çalışıyorum ve beraberinde işimden kaynaklanan omuz sıkışması 3 tane boyun fıtığı ve tenisci dirseği rahatsızlığı var çaliıştığım yer ecza deposu iş olarak heryer aynı çalışma olarak nasıl bir yol izlemeliyim teşekkürler..

  1. Söz konusu rahatsızlıklarınızı gösterir raporu sağlık kurumundan alınız. Devamında bölüm değişikliği talebi yapınız. Başka bir bölüm olmadığını size bildirdiklerinde sağlık sorunlar nedeniyle haklı nedenle iş sözleşmenizi fesih edebilir kıdeminizi alabilirsiniz.

 4. Merhaba özgür bey
  Ben kurumsal bir şirkette ayakkabı sektöründe engelli kontej yanında satış danışmanı olara 6 yıldır çalışmaktayım engelli raporum %70ağır engelli böbrek yetmezliğim var ama 2005 yılında nakil oldum fakat şirkette bir değişime gidildi bölge müdürü mağaza müdür herkes değişti eskiden rahatlığıma önem veren şirket şimdi 30 40 kg kolileri taşımamı istiyor günde 150 200 koli sevkiyat aldığımız zaman kargodan bunları bizim almamız gerekiyor bazen bu durum benim sonuçlarıma ve hastalığıma etken oluyor doktorum çalışamaz raporu yazamam dedi ne yapmam gerektiği bilmiyorum tazminatı mı alıp işten ayrılmak için bana yardımcı olabilirmisiniz?

  1. Meslek hastalıkları hastanesinden sahip olduğunuz hastalığınız çerçevesinde ağır kaldıramaz vb. tanıları içerir bir rapor alabilirsiniz. Bu raporu işverenliğe sunarak size bu tür işleri içermeyen bir bölüme nakledilmeyi talep edebilirsiniz. Aksi durumda kıdem tazminatınıza hak kazanarak iş akdinizi sona erdirebilirsiniz.

   1. Özgür bey merhaba
    Hadtahaneden 3 imzalı heyet raporu alarak iş yerine verdim ama mağaza müdürüm beni üzerimde mobbing yapmaya başladı tazminatı almaman için elimden geleni yaparım diye raporum şuan insan kaynakları sürecinde 1 hafta olacak henüz cevap gelmedi ne yapmalıyım

 5. Merhaba Özgür bey 5 yıldır özel sektörde bir mağazada yönetici olarak çalışmaktayım yaklaşık 4 ay önce menüsküs yırtığı nedeniyle bir operasyon geçirdim bu süreç içerisinde raporluydum. Doktorum istirahat raporumu bu ay sonlandırıp uzun süre ayakta çalışmamın uygun olmadığını belirten 3 hekim imzalı bir durum bildirim raporu yazdı. Raporum bir üniversite hastanesinden verildi. Bu rapor sayedinde kıdem tazminatımı alabilir miyim? Raporu iş yerime gönderdim ve bu hafta istirahat raporum bitmesine rağmen iş yerimden henüz bir geri dönüş sağlanmadı bu durum da nasıl bir yol izlemem gerekli. Şimdiden teşekkürler

  1. Söz konusu rapor yeterlidir. Sizi sağlığınıza uygun bir bölüme geçirmedikleri takdirde, noter aracılığı ile sağlık sorunları nedeniyle iş akdinizi sona erdirdiğinizi ve tüm haklarınızın tarafınıza ödenmesini içeren bir bildirim yapmalısınız.

 6. Merhaba ben Asi künefeleri bayrampaşa imalat bölgesinde çalışıyordum oldukça kötü şartlarda bir insana yapılmıycak muameleler yapılıyordu işyerinde çalışırken bir anda artan baş ağrılarım ve işverenlerin doktor için randevu almama rağmen isin vermeyip göndermemeleri cok ilerletti ağrımı ama sonucunda hastaneye gittiğimde birgün böbrek yetmezliği hastalığı çıktı bu sebeble işten ayrıldım hiçbirşekilde tazmınat paramı vermediler 2 yıl en iyi şekilde çalışmama rağmen haram zıkkım olsun ne yapmam gerekir hastalıgı duyar duymaz cıkmak kurtulmak istedim param aklıkdaydı ama bir kuruş vermedile sigorta paramı bile zAr zor aldım yardımcı olup fikir sunarsanız mutlu olurum teşekkürler

  1. Öncelikle geçmiş olsun. Size en yakın adliyeye giderek Arabuluculuka başvurmalı, çalıştığınız süre içerisinde tarafınıza ödenmeyen ya da eksik ödenen haklarınız(kıdem tazminatı, ücret, fazla çalışma ücreti ,resmi tatil ücreti vb.) ile ilgili başvuru yapmanızı öneririm.

 7. merhaba ozgur Bey ben 10 senedir market sektorunde calisiyorum calistigim surec de dizimde menuskus yirtilmasi ve bel fitigi baslangici rahatsizligim cikti baslangic oldugu icin agir kaldiramaz ayakta calisamaz raporu alabilir miyim eger alirsam sirketin Beni farkli hastahaneye yonlendirip oradan onaylatma Hakkı var mi

  1. Almış olacağınız rapor aksi kanıtlanıncaya kadar geçerlidir. İşverenliğin raporunuzu kabul etmeme gibi bir hakkı bulunmuyor.

 8. Özgür bey 2012 yılında Erenkoy Ruh Sinir hastanesinde yattim 3 ay kadar. Şimdi çalışıyorum 2 yıldır fakat ataklarim tekrarladı yatış için gün verebilirler. İş yerinden çıkışımın verilmesini rica ettim kabul etmediler. Hastaneden ne şekilde bir rapor almaliyim ki benim çıkmışım gerçekleşsin?

  1. Yapmış olduğunuz iş nedeniyle bu rahatsızlığa sahip olmadığınız için sağlık sorunları nedeniyle kıdem tazminatınıza hak kazanamayacağınızı düşünüyorum. Ancak işyerinde ücretler geç ödeniyorsa, fazla çalışma ücretleriniz veya resmi tatil ücretleriniz eksik ödeniyorsa, ödenmiyorsa bunlara dayanarak da iş sözleşmenizi haklı nedenle fesih eder ve kıdem tazminatınızı almaya hak kazanırsınız.

 9. Merhaba özgür bey
  Yaklaşık 4 senedir markette kasiyerlik yapıyorum uzun zamandır kolumda ağrılar olduğu için doktora gittim tenisçi dirseği teşhisi konuldu prp tedavisi uygulanıyor doktor dewam etmemem işten çıkmam gerektiğini söyledi ileri evresi ameliyat olabilirmiş bu durumda işten çıkarsam tazminat alabilir miyim ? İş yerim bu konu da sorun çıkarabilir ne yapmaliyim

  1. Tazminatınızı almaya hak kazanırsınız. İşverenlik tazminatınızı ödemeyi kabul etmezse Arabuluculuka başvurmalısınız.

 10. Meraba özgür bey madende çalışıyorum yer altında ağır iş bel ağrılarım arttı tutulmalar başladı sonuç olarak doktora gittim emar sonucunda bel fıtığı olduğunu söyledi 10 istiratli kaldım ılaç tedavisi falan şuan yine aynı şekilde sıkıştırmaya başladı bel ağrısı heyet raporu alip iş yerine gitsem ihbar tazminat issizsizlik maaşı alabilirmiyim

  1. Sağlık sorunları nedeniyle iş akdinizi sona erdirip kıdem tazminatınızı almaya hak kazanırsınız ihbar tazminatını iş akdinizi siz sona erdirdiğiniz için alamazsınız. Sağlık sorunları nedeni ile çıkışınız verildiği takdirde işsizlik maaşı da alabilirsiniz.

 11. Merhaba Özgür bey 8 yıldır özel şirkette mağazacıyım boyun fıtığı çıktı 4 tane 1 ay öncede dizimde ağrı ve şişlik oldu özel hastenede MR çekildim ayakta kalmaktan ödem oluşmuş eNabıza girdiğimde iş kazası eklem ağrısı yazmakta ve çok ağrım oluyor özel hastaneden iş göremez raporu alsam tazminatımı alabilirmiyim…

  1. Yerleşik Yargıtay içtihatlarını yazımızda paylaştık. Yazımızda yer alan hastanelerden ilgili raporu almanız bir uyuşmazlık halinde yargıya taşındığında faydanıza olacaktır.

   1. Merhaba servise binerken düştüm özel siğortam var hastaneye gittim ayak bileğimde zor iğleşen kemikte ezilme ve ödem oluşmuş ayağım alçıda şuan iş kazasımı oluyor düştüğümü servis şöforü gördü …

   2. Yerleşik Yargıtay kararları çerçevesinde düşünüldüğünde bu bir iş kazasıdır. Ancak burada kusurluluk durumu önem arz ediyor.

   3. Özgür bey yazınızı bulamadım rica etsem mail adresime yollama şansınız varmıdır çok teşekkür ederim …

 12. Özgür bey merhaba. Yaklaşık 4 yıldır fabrikada çalışıyorum. Geçenlerde bel ağrılarından dolayı doktora gittim ve çekilen mr sonucu bu şekilde devam edersen bel fıtığı olucaksın dedi. Şimdi ben bu doktordan ağır işte çalışamaz raporu alsam ve iş verenden öncelikle yerimi değiştirmesini istesem değiştirmezsede çıkışımı istesem tazminatımı alırmıyım? Bir diğer sorumda doktorun verdiği rapor yeterli olur mu? Yani iş veren heyet raporu olmazsa çıkarmam diyebilir mi?

  1. Tazminatınızı almaya hak kazanırsınız. Doktorun vermiş olduğu rapor yeterli olur fakat meslek hastalıkları hastanesinden de bir rapor temin etmeniz faydalı olur.

   1. özgur bey merhaba .ben kamu hastanesınde yogun bakım hemsıresı olarak calısıyorum.sag bacagımda 3 tane menıskus yırtıgım ve bel fıtıgım oldu.calıstıgım bıım cok yogun ve dolayısyla 12 saatlık mesaılerımde hıc oturmadan ve personel eksıklıgınden dolayı fazla mesaili çalısıyorum.uzun sure ayakta kalmayacgım bır bırıme gecmem ıcın rapor almam gerektıgı soylendı.saglık kuruluna gırdım ve butun branslar yorum kısmına muayene bulguları normaldır yazdı.hiçbırı tanılarımı bıle yazmadı.mr larım var ve ıkı bacagımda problemlı oldugundan sekerek yuruyorum.cerrahı mudahaleye uygun olmadıgımdan raporu bu sekılde duzenlıyorlarmıs.ıs yerıne telım edecegım raporu ve tanılarım bıle yazmıyor.oturamıyorum yuruyemıyorum illa amelıyat mı olmam lazım agır ıs goremeyecek degerlendırmesı yapmaları ıcın.bununla ılgılı bır yorum yapabılırmısınız acaba? simdiden tesekkur ederım .

   2. İş ve meslek hastalıkları ana bilim dalına dair çalıştığınız hastane dışında bir hastaneden rapor alabilirsiniz.

   3. MERHABA ÖZGÜR BEY BEN YAKLAŞIK 13 yıldır kamu kurumunda özel güvenlik olarak çalışıyorum fakat kullandığım depresyon ilaçları yüzünden sıkıntı çekmeye başladım gece nöbetleri daha fazla sıkıntı oluyor kıdem tazminatını alıp işten ayrılmam nasıl mümkün mümkün mü acaba

   4. İşe girmeden önce depresyon ilacı kullanıp kullanmadığınız önemli. Ayrıca işe girdikten sonra kullanmaya başlasanız bile salt bu neden yeterli değildir. Yaptığınız iş nedeni ile hastalığınız arasında illiyet bağı kurmanız gerekir.

   5. Merhaba Özgür bey;
    6 senedir cagri merkezinde calisiyorum.Strese bağlı şeker hastaligi-psikiyatri olarak depresyon -bogazimda nodul-bel boyunde duzlesme ve fıtık başlangıcın var.bunlarin herhangi birinden tek hekim ile durum bildirir raporu alsam,tazminat ve issizlik maasi alabilir miyim.Sirketin bunu kabul etmeme hakki varmi?tsk ederim

   6. Tam teşekküllü devlet hastanesinden alacağınız rapor yeterli olacaktır. Ayrıca mesleki hastalıklar hastanesinden de rapor alabilirsiniz. İşverenlik raporu kabul etmez ve sizin bölümünüzü değiştirmezse haklı fesih yaparak kıdem tazminatınıza hak kazanırsınız. Burada işten ayrılış bildirgenizde işten çıkış sebebinizi işverenlik işsizlik maaşına hak kazanmayacak şekilde bildirirse sorun yaşayabilirsiniz. İşten ayrılış nedeninizin sağlık sorunları olarak sisteme girilmesi halinde koşullarını sağlıyorsanız işsizlik maaşı almaya hak kazanırsınız.

 13. Merhaba,

  İş yerim Beton fabrikası ile karşı karşıya İşe başladıktan 2 ay sonra kaşıntılarım başladı.Toz ve çimento maddesine alerjim çıktı.Bunun dışında işe başladığımda ki akciğer grafilerimde de bozukluk oluştu ve alerjik astımım ortaya çıktı.Tek hekim raporu ile tozlu ortamda çalışmaz raporu aldım.Bu sebep işşizlik ödeneği almamı sağlar mı

  1. sağlık sorunları sebebiyle iş akdinizi sona erdirir ve çıkışınızı bunun üzerinden yaptırırsanız işsizlik maaşı almaya hak kazanırsınız.

 14. Merhaba Özgür bey. Ben 4 yıldır mikrobiyoloji laboratuvarında çalışıyorum son 7 aydırda küf kültürleriyle çalışıyorum ve bende nefes darlığı alerjik astım başlangıcı oldu daha önce yoktu çünkü hiçbir eğitim verilmeden küflerle nasıl çalışmamız gerektiği anlatılmadı bugün eğitim aldık ve ne kadar yanlış çalıştığımızdan bahsedildi işten ayrılmak istyorum acaba tazminat alabilirmiyim bölümümü değiştirmek isterlerse kabul etmeme hakkım var mı? Kabul etmediğim taktirde yinede tazminatımı alabiliyormuyum.

  1. Bölüm değişikliği yapıldığı takdirde yeni bölümde (sağlık durumunuza uygun olması şart) çalışmanız gerekmektedir. Aksi takdirde haklı nedenle iş akdinizi sona erdirip kıdeminizi alamazsınız.

 15. merhaba ben 6 senedir özel güvenlik olarak çalışıyorum ve midemde stresten dolayı rahatsızlıklar meydan geldi gitmediğim hastane kalmadı işten ayrılmak istiyorum ne gibi bir yol izlemem gerekiyor benden doktordan özel güvenlik yapamaz belgesi getirmemi istediler kıdem tazminatı mı alabilirmiyim ve sonra ki olacak iş seceneklerine yansır mı

  1. Doktordan stresli iş ortamında çalışamaz şeklinde bir rapor temin etmeniz ve mevcut işiniz sebebiyle bu durumun ortaya çıkmasını kanıtlamanız halinde kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. Bu doktor raporu diğer işyerlerinde aynı sağlık sorunu ile işten kıdem tazminatı alarak ayrılmanıza engel teşkil eder.

 16. Merhaba Özgür bey , yaklaşık 4 senedir aynı yerde çalışıyorum geçtiğimiz ay şeker hastası olduğumu öğrendim. Seyahat acentasında çalışıyorum, günümüz yoğun şekilde sinir stres gürültü ile geçiyor. Yaşım 27 daha önce bir hastalığım yoktu. Ve şu an insülin kullanıyorum.
  Bu sebeple işten ayrılmak istesem tazminat hakkım doğar mı?

  1. Şeker hastalığının yaptığınız iş dolayısıyla ortaya çıktığını ortaya koymanız gerekiyor. Bu durum da kanaatimce hastalığın niteliği itibariyle kanıtlanması zor bir hastalık. İşverenlik bu durumu kabul etmeyebilir ve yargıya intikal edebilir.

 17. Merhaba özgür bey
  6 yıllık mağazacılık yapıyorum boyunda fitik ve duzlesme oluştu ve ayrıca 3 aydır burnumda enfeksiyon oluşmaya başladı saglik raporu verilmeden dilekçe yazıp saglik sebeblerinden ayrılacağımı bildirsem tazminat alabilirmiyim

 18. Merhaba 5 aydır havalimanında çalışıyorum ve 3 aylık hamileyim.isyeri beni işten çıkarmaması adına (türlü tehtitlerden dolayi) sanki hamile değilmişim gibi çalışıyorum.isim gereği 2 gun 12 saat calisip 2 gun izin kullanıyorum.fakat son 2 buçuk aydır anlaşmamız dışında hiçbir gerekçe göstermeksizin sürekli gece calistiriliyorum ve bugün itibari ile bel fitigi teshisi kondu calismadan once yoktu Bu durumda haklarım nelerdir?

  1. Bel fıtığı teşhisi ile ilgili olarak sizin ayakta çalışmaması gerekli şeklinde bir doktor raporu alınız. Bu konuda meslek hastalıkları hastaneleri yardımcı oluyor. Gebe olmanıza rağmen sizi gece vardiyasında çalıştıramazlar size fazla çalışma yaptıramazlar. Dilerseniz gebe olduğunuz halde sürekli olarak gece vardiyasında çalıştırılmanız, fazla çalışma yaptırılmanız gerekçeleriyle iş sözleşmenizi haklı nedenle fesih edebilir ve kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

 19. Sayın Özgür Bey ,

  16 OCAK2015 den beri çalıştığım şirkette sigortalanmam ise Mayıs 2015 dir. Bu durumda sanırım çalışmış olsam bile kıdem tazminatımda sigortalılık tarihi baz alınır . başka bir usülü var mı işe başlama tarihimin dikkate alınması için ( firmada dış tic. sorumlusuyum )
  İşveren ile esnek ve rahat saat olarak anlaşıldı ve buna istinaden işe yolum da çok uzak olduğundan geç geliyordum. Ancak sonrasında işveren hem sabah işe giriş saatini değiştirdi hem de verdiği esnekliği inkar etti. Yazılı bir şey de yoktu. Karşılıklı güven [!] vardı.
  Şimdi bu saatleri ve doktor izinlerimizi yıllık izinden mahsup etme derdinde ancak bildiğim kadarıyla yıllık izinden mahsup edilemez.
  Şimdi işten ayrılma durumum sözkonusu olabilir. Ve bu konuda aramızda anlaşamıyoruz. Ayrılmam durumunda da muhtemelen yıllık izin ücretlerini vermeyecek.
  5 ay önce tüm çalışanlara yıllık izinden düşme ile ilgili belge imzalattı. Ben bu belgenin geçerli olmadığını düşünerek “….sayılı yıllık izin kanununa göre yıllık izin haklarım baki kalmak üzere ” yazısını not düşerek imzaladım. İmzalamamam patronla aramı daha fazla açacaktı. huzurum kaçmasın diye bunu yaptım ve kendisini de bunun yasal olmadığı konusunda uyardım.
  1 ay önce annem ameliyat oldu ve sağlık ve destek nedeniyle yanında olmam gerekliydi. bu 10günlük sürecin 2019 daki 14 günümden düşülmesini rica ettim. ( AMELİYAT SONRASI annemin bu kadar uzun sürece ihtiyacı belli olduğundan whatsapp dan yazarak istedim. sözlü olanı inkar ettiklerinden )
  Ancak bu yıllık izni işveren kabul etmiyor.
  Ne yapacağımı bilemedim. Yol göstermenizi rica ederim.

  1. Sigortalı eksik günlerinizin tespit edilmesi hususunda CİMER aracılığı ile bir şikayet dilekçesi oluşturabilir ya da hizmet tespit davası açabilirsiniz.
   Yıllık ücretli izin sürelerinizden işverenliğinizin iddia ettiği konularda herhangi bir mahsup yapılması söz konusu olamaz.
   İmzalamış olduğunuz belgeye şerh düşmeksizin imza atmış olsanız dahi yürürlükte olan İş Kanunu hükümlerine aykırı beyanat zaten geçerli olmayacaktır. Yani o belgenin hukuki olarak geçerliliği bulunmuyor.
   Yıllık ücretli izin süreleriniz kendinizde baki olarak durmaktadır. Konu ile ilgili olarak CİMER ya da ALO170 aracılığı ile şikayet kaydı oluşturabilirsiniz.

 20. Çağrı merkezinde 3 yıldır çalışamıyorum boyun düzleşmesi var ve boyun fıdıgı başlangıcı var bu iş yerinden tazminat alarak cıkmam için bi sebeb olabilir mi

 21. Merhaba özgür bey ben belediyede 12 13 yıldır su sayaçları okuma memurluğu yaptım.uzun süre yol yürümekten merdiven çıkıp inmekten eğilip kalkmaktan menüsküs ameliyatı oldum.ameliyat eden doktor herhangi bir çarpma düşme darp olmadığını işle ilgili zorlamadan olduğunu söyledi herhangi bir sağlık tazminatı söz konusu olabilirmi¿ teşekkür ederim.

  1. Konuya ilişkin sağlık raporu alır ve yazımızda yer alan hususları yerine getirirseniz kıdem tazminatı almaya hak kazanırsınız.

 22. Özgür bey 2010 Kasım ayında işe başladım. İşe başladığımda hiçbir şekilde sağlık sorunum yoktu. Fakat 2012 yılında belimde 3 tane fıtık çıktı. Ayrıca2015 yılında da dizlerimde ve ayak tabanlarımda da hastalık çıktı. Şimdi benim sorum 2012 den önce fıtık olmadığını nasıl kanıtlayabillirim. Yani hastane kayıtlarında muhakkak vardır muhatabınmız kimdir. Teşekkürler.

  1. Sizin işe girmeden önce bu sağlık sorunlarına sahip olduğunuz iddiasını ispatla yükümlü değilsiniz. Siz yapmış olduğunuz iş ile sağlık sorunlarınız arasında bir illiyet bağı kurmakla yükümlüsünüz.

 23. Merhabalar Özgür Bey

  10 yıl önce %43 engelli raporu almıştım. Ve 2011’den bu yana 8 yıldır bir şirkette çalışıyorum. Ayağımda sorunlar var ve şirketteyi yöneticim bana şirket için temizlik yaptırmaya çalışıyor ve ben bunu kabul etmiyorum sebebi ise vudumun buna elvermiyor.

  Daha sonrasında beni ilgili departmana şikayet etti ve İk’cısı ve Şirket Avukatı ile görüştüm.

  Benden Tekrardan Heyet Raporu almamı istediler. Çalışamaz raporu veya işlev göremez raporu istiyorlar benden.

  Ben bu raporu aldıktan sonra Kıdem Tazminatına hak kazanır mıyım ?

  Eğer bundan emekli olursam Daha sonra çalışma hakkım olur mu ?

  1. Siz sağlık durumunuzu gösterir bir sağlık raporu almalısınız. İşverenlik ise sizi sağlık durumunuza uygun bir bölümde çalıştırmakla yükümlüdür. Eğer ki sizi alacağınız rapora uygun bir bölümde çalıştırmazsa kıdem tazminatınızı alarak işten ayrılmaya hak kazanabilirsiniz.

 24. merhaba, isyerimin seyahat politikasi geregi 6 saat uzeri aktarmasiz ucuslari business class ucmam gerekiyor ama ben politikaya aykiri bir sekilde ekonomi ucuruluyorum. her ay 1 seyahatim oluyor ve bu is sebebiyle varis problemim olmaya basladi, role basladigimdan bu yana 1,5 yil gecti ve artik bacagimin arkasi komple varis dolu, ucuslarim en az 10 saat ve seyahat tempom cok yogun. rapor alip kidem tazminatimi da talep ederek isyerimden ayrilmak istiyorum mumkun mudur?

  1. Evet söz konusu rahatsızlığınız yazımızda belirtilen hususlar çerçevesinde kıdem tazminatına hak kazanmanızı sağlar

 25. Mrb 2012 senesinde özel bir hastanede tıbbi sekreterlik yapıyordum osene doğum yaptım.bas ağrılarım olmaya başladı doğum sonrası fakat teşhis konmadi.ise tekrar giris çıkış yaptım bu sene devam eden baş ağrıları yine artanmaya devam edince hastalık vs. Derken teşhis konuldu.kafa içi bening hipotansiyon olduğu ortaya cikti. İşten çıkmak zorunda kaldım.calisamiyorum odaklanıp hesap kitap yapamaz oldum tedavim devam ettiği hâlde bu durumun bana bir yardım SGK hak kazanacgim bir durum söz konusu olurmu tşk ederim

  1. Söz konusu hastalığa anladığım kadarıyla yapmış olduğunuz iş sebebiyle yakalanmamışsınız. Bu nedenle kıdem tazminatınıza hak kazanamazsınız.

 26. Merhaba Özgür Bey,
  Bir kozmetik mağazasında 3 yıldır çalışmaktayım. Bu süreç içerisinde boyun fıtığı başlangıcım oldu. Ayrıca vücudumda istemsiz hareketler olmaya, vücudumda anlık olarak his kaybı oluşmaya başladı.
  Ancak çalıştığım yerde müdür de, personel de aynı işi yapıyor.
  -Buna rağmen iş alanında iyileştirme yapılmasını teklif etmeli miyim?
  -Heyet raporunu iş yerine bildirmeden Noter aracılığı ile gönderirsem sorun yaşar mıyım?
  -İş yerinin Heyet raporuna itiraz hakkı bulunuyor mu?
  -Öncesinde anlaşmalı bir şekilde beni çıkarmalarını rica edersem ve çıkarmazlarsa yazılı bir belge almalı mıyım?
  -Bu isteğimi dile getirdiğimde haksız yere işten çıkarma hakları doğar mı?
  Vakit ayırdığınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Bu bir süreç, işyerinize sizin sağlığınıza uygun bir bölümde çalıştırmalarını mutlaka yazılı olarak bildirmelisiniz.
   Noter aracılığı ile yollamak resmi olarak en uygun bildirim yöntemidir. Bu nedenle sorun yaşamazsınız. Ancak noter ücretine katlanmak zorunda kalırsınız.
   Alacağınız rapor aksi ispat edilene kadar geçerli ve doğru kabul edilir. İşverenlik “ben bu raporu kabul etmiyorum” deme hakkına sahip değildir.
   Sizi anlaşmalı olarak işten çıkartmazlar ise bir belge almaksızın resmi işte ayrılış işlemlerinizi başlatmalısınız.
   Bu isteğinizi dile getirmeniz işverenliğin sizi haklı nedenle tazminatsız olarak işten çıkartmasına imkan sağlamaz.

 27. 7 yillir otelde çalışıyorum temizlik işi yapmaktayım şeker hastalığı tanım kondu inisilin kullanmaya başladım sözleşmemi fes edip tazminati mi alabilirmiyim

  1. Şeker hastalığınızın otelde yaptığınız iş ile bağlantılı olduğunu kanıtlamanız gerekiyor. Aksi halde kıdeminizi alamazsınız.

 28. özgür bey meraba;
  eşim çağrı merkezinde 7 yıldır çalışmakta, 3 yıllık yeni sözleşme imzaladı yeniden.
  fakat boyun fıtığı nedeniyle zorlanmakta, fıtığı her geçen gün artmakta (emar ve tahlillerde de belli fıtık olduğu ),doktor raporu alarak iş yerinde çalışmamalı veya yaptığı iş fıtığını attırıyor şeklinde rapor alarak, iş yerinden tazminat alarak çıkmak istiyor. bu mümkün mü sizce.

 29. Hocam 3 yıldır çalıştığım işten sağlık sorunlarım nedeniyle ayrılmak istiyorum(psikolojik). İstifa ettikten sonra işsizlik maaşı ve kıdem tazmınatımı alabilmek için bir psikoloktan aldığım rapor yeterli mi yoksa heyet raporumu almam lazım ?

  1. İşsizlik maaşı alabilmeniz için işten ayrılış bildirgenizdeki işten ayrılış nedeninizin sağlık sorunları olarak işverenlik tarafından bildirilmesi gerekiyor.

 30. Mrb özgür bey ben ozel bi şirkette 12 yıldır calisiyordum ağır kaldirmaktan bel fıtığı ve boyun fıtıklarim meydana geldi saglik kuruluna bagli hastaneden agir islerde calismasi uygun degildir diye rapor aldim isyerime sundum isyerimde hafif is olmadigi icin tazminatimi alarak isten cikartmaya karar verdiler benim sorum bu durumda yani saglik raporuyla isten cikan hangi haklara sahip oluyor ihbar tazminati kidem tazminati ve yipranma payi hangilerini alabiliyorum simdiden tesekkurler….

  1. Kıdem tazminatına hak kazanırsınız. İhbar tazminatını ise iş akdinizi haklı nedenle siz fesih ettiğiniz için hak kazanamazsınız. İşverenliğin gerekli önlemleri almamasından kaynaklı sizde yol açtığı sağlık sorunları ile ilgili maddi, manevi tazminat davası açma hakkınız sizde saklıdır.

 31. Merhaba Özgür Bey ben bir devlet kurumda üst düzey yönetici asistanlığı yapıyorum.İşe başlamadan önce hiçbir psikolojik srounum yoktu. Fakat gün geçtikçe işe bağlı nedenlerden dolayı psikiyatri kontrolünde tedavilere başladım. İş yerinde tartışmadan dolayı aşırı psikolojik sorunların yol açtı sinir boşalmasından dolayı o an ki psikoloji ile istafamı verdim ve sonrasında da ne yazık ki kendimi kontrol edemedim intahara teşebbüs ettim.Elimde o gün acil doktorlarının yazdığı rapor var. Kıdem tazminatı alma gibi bir durum olur mu? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Öncelikle çok geçmiş olsun. Hayatınızdan hiçbir şey daha değerli olamaz Hakan Bey. Sorunuza gelirsek istifa dilekçesi vermiş olmanız büyük bir handikap. Ancak sizi içine sürekledikleri buhran ve bunalım sonucu zorla bu dilekçeyi vermiş olduğunuzu düşünüyorum. O yüzden hakkınızı durumunuzu da belirtecek şekilde yargıda aramanızda fayda var.

   1. Merhabalar özgür bey ben yaklaşık 2 senedir metal üzerine üretim yapan Bir sektörde çalışıyorum işimin gereği oldukça tozlu bir ortam bulunuyor ve bundan dolayı astım nefes darlığı gibi bir teşhis konuldu işten ayrilsam bütün haklarımı alabilirmiyim

   2. Yazımızda belirtilen hususları sağladığınız takdirde evet.

 32. Merhaba Enes Bey,
  2 senedir tekstıl firmasında ütücü olarak calısmaktayım.Kolum bılekten kırıldı parçalı kırık (iş yerinde olmadı kırık)1 aydır alcılı doktorum amelıyat olsam da kırıkları toparlayamıyacaklarını elımın eskı ıslevını goremeyecegını söyledi alcılı tedavime devam edeceğimizi söyledi.sag kolum kırık olan.bu şartlarda tazmınatımı ve ıssızlık maasımı alabılır mıyım?

  1. Söz konusu sağlık sorununuz işyerinde veya işinizi yaparken meydana gelmemiş. Bu sebeple buna dayanarak kıdem tazminatınızı alamayacağınızı düşünüyorum.

 33. Merhaba özgür bey, özel bir hastanede ameliyathane biriminde çalışmaktayım, iş stresinden ve yoğunluğundan bayılmalarım patik atak krizlerim olmaya başladı. İstifa etmek istiyorum fakat ihbar sürem 4 hafta bu 4 hafta içinde istifa ettiğim için mobbige maruz kalacağımı biliyorum. İhbar süresini kısaltmanın bir yolu varmıdır? Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Beyza hanım, yaşamış olduğunuz sorunları belirtir bir dilekçe ile işyerinde size uygulanan mobbing dolayısıyla iş sözleşmenizi haklı sebeple fesih edip ayrılabilirsiniz.

 34. Merhaba,

  2011 yılında ailemden genetik kalp problemim var şuan ki işimde 3,5 yıldır çalışmaktayım.İşe girdiğim zaman herhangi bir problem yaratmıyordu rahatsızlığım fakat şu anda çok sıkıntı yaratmaya başladı.Bu sebepten işten ayrılabilirmiyim(ihbar süresini beklemeden) ve kıdem tazmanitı alabilirmiyim?

  Teşekkürler.

  1. İşe başlamadan önce kalp hastalığına sahip olmanız sebebiyle bu gerekçe ile kıdem tazminatına hak kazanamazsınız.

 35. Özgür bey merhabalar
  2 yıldır satış danışmanı olarak çalıştığım işyerinde ayakta çalışmaktan kaynaklanan topuk dikeni teşhisi ile acil ameliyat olmak durumunda kaldım.
  İşe girmiş olduğum dönemde böyle bir sıkıntım yoktu. Geçirdiğim operasyon sonrasında toplam 2 ay kontrollü rapor almak zorunda kaldım.
  Doktorum bu durumda ayakta çalışmamın mümkün olmadığını belirterek mevcut işimden ayrılmamı önerdi.
  Ameliyat ve rapor işleyişi resmî olarak özel bi hastanede gerçekleşmiştir. Bu durum çerçevesinde tazminat hakkımı hangi şartlarda lehime çevirebilirim?

  1. Mesleki hastalıklar hastanesinden d aynı çerçevede bir rapor alarak yazımızda belirtilen hususları izleyerek kıdem tazminatınıza hak kazanabilirsiniz.

 36. merhaba ben yaklaşık 2 yıldır bir sendikada yarı zamanlı sekreterlik yapmaktayım.Maaşım 1000tl.Adı sekreterlik! Ben 6 senedir ms hastasıyım.Bu zamana kadar ms bende ne psikolojijk ne fizyolojik rahatsızlık vermemekteydi.Ancak bu işe girdiğimden beri sinir stres eksik olmadığ için 3 kez atak geçirdim.Ellerim ayaklarım 6-7 aydır uyuşuk durumda.Ağır bir depresyona girdim.Güçlü antidepresanlar da kullanmaktayım.İş yerinde psikolojik olarak bana mobbing yapılmakta.Sendika olmalarına rağmen işçi hakları gram umurlarında değil. sadece içki içmeye geliyorlar buraya.Bunu kanıtlayamam.Ama en son bana yaptıkları şeylerden sonra bu insanlara katlanacak 1 damla gücüm kalmadı.Demek istediğim Ms im kötüye gittiği gerekçesiyle sağlık raporu alabilir miyim kıdem tazminatı için? işten ayrılmamı istiyorlar ama çıkarmıyorlar, biz seni çıkarmak istemiyoruz sen çıkmak istiyorsan istifa et diyorlar 3 kuruş tazminatımı vermemek için.

  1. Yaşamış olduğunuz stres ve baskı gerekçesi ile de ms hastalığınız dışında psikolojinizin bozulduğunu gösterir bir sağlık raporu almanız ve mobbing gerekçesi ile işten ayrılmanız durumunda kıdeminize hak kazanacağınızı düşünüyorum.

   1. Merhaba özgür bey 6 yıldır bir elektrik şirketinde sayaç okuma işi yapıyorum hergün 25-30 km yol yürüyorum bu yüzden dizimde menisküs ve 13cm çapında nodül belimde ise 3 ayrı fıtık oluştu devlet hastanesinden heyet raporu aldım uzun yol yürüyemez ağır işlerde çalışması sakıncalıdır diye bu heyet raporu ile tazminatımı alabilir iyim teşekkürler

   2. Önce sağlık durumunuza uygun bölüm değişikliği talep etmelisiniz. Bölümünüz değiştirilmez ise evet tazminata hak kazanırsınız.

 37. Mrb. Özgür bey.ben 5 yıldır migros dağıtım merkezinde çalışıyorum çalışmaya başlamadan önce sağlık raporlarımda hiç birsorun yoktu fakat geçen sene doktara gittiğimde belimde fıtık başlangıcı olduğunu söyledi. İşten ayyrılsam tazminat alabilirmiyim.

  1. Raporu işverenliğe sunmanız ve size uygun bir bölümde iş verilmesini talep etmeniz gerekiyor. Devamında hala aynı bölümde çalışır iseniz kıdeminizi alarak sözleşmenizi fesih edebilirsiniz.

 38. merhaba ozgur bey. 2013 yılında bır tekstıl fırmasında ıse gırdım halen calısmaktayım. yaklasık 1 yıl once bel fıtıgı rahatsızlıgım oldu.( mr cekıldı belgelerı mevcut) suan dogum ıznındeyım 5 aralıkta doluyor.bu ıse baglı rahatsızlıgımdan tazmınat talep edıp ha kazanabılıyor muyum

  1. Raporunuzu işverene sunup bölümünüzü sağlığınıza uygun bir yere değiştirmelerini talep etmelisiniz. Bölümünüzü değiştirmezler ise sözleşmenizi haklı nednele fesih edip kıdeminizi almaya hak kazanabilirsiniz.

 39. Merhaba Özgür bey
  Ben 6 yıldır market işinde çalışıyorum.3 yıl önce böbrek nakli ameliyatı geçirdim ve %70 engelli durumundayım yaptıgım iş ağır Kendimi zorladığımda sağlık değerlerim değişiyor. Tazminat alıp ayrılabilir miyim. Yada nasıl bir yol istemem lazım şimdiden teşekkür ederim

  1. Sağlık durumunuza uygun bir bölüme sizi vermemeleri durumunda kıdeminizi alarak işten ayrılabilirsiniz.

 40. Hocam 4 senedir fabrikada çalışıyorum ve çok sesli ortam olduğu için kulaklarımda cinlama oluşmaya başladı ses kaybı yaşıyorum sürekli kulaklarım çınlıyor hastaneden rapor aldığım zaman tazminatimi ve kidemimi iş yerinden alabilirmiyim

 41. Merhabalar ,kolay gelsin 2008 den beri özel bir bankada çalışıyorum. 2015 yılında beyin tumoru teşhisi konuldu. Epilepsi ilaçlar ile nöbetler engellenmeye çalışırken tümörün büyümesi sonucu 2019 nisan ayında beyin tumoru ameliyatı oldum. 3 ay sonraki kontrolde aynı bölgeye yakın yeni bir tümör teşhis edildi. Onun ameliyatı da ekim ayında olacak. Bu süreçte devlet hastanesi durum bildirir raporu için heyete girdim. 2. Ameliyatım sonrası kurumum buvrapora gore beni isten çıkarıp bütün haklarım ile tazminatımı verir mi yoksa benim mi haklarımı vererek isten ayrılma talebinde bulunmam lazım. Çünkü ikinci ameliyat sonrası da en az 6 ay işe dönemeyeceğim ve 1 yıl içinde 2 beyin ameliyatı olacağım için beni neler bekliyor bilemiyorum. Saygılarımla

  1. Öncelikle çok geçmiş olsun, Allah bir an önce size sağlık versin. Sorunuza gelecek olursak işverenliğe yazacağınız bir dilekçe ile söz konusu olacağınız ameliyat ile ihbar sürenizi 6 hafta aşacak şekilde raporlu olacağınızı, bu nedenle tüm haklarınızı size vererek işverenlik tarafından iş sözleşmenizin sona erdirilmesini talep edebilirsiniz.

 42. Mrb özgur bey ben 6 senedir gece sabit özel sefkiyat ta calisiyorum surekli gece calistigim icin pskolojim bozuldu uyku duzenim yok tavirlarim degisti iyice agrasif oldm is yerine soyledim hakkimi.verin dedim cikayim dedim kabul.etmediler hakli sebebeim olmasigi icin emegimi birakmak.istemiyorum ne yapamam gerekir yol gosterirmisiniz tesekkurleer

  1. Gece çalışmasını sürekli yapmanız gerekçesiyle sağlığınızın bozulduğunu rapor ile tespit ettirir ve çalışma düzeninizde değişiklik yapılması isteğinizi işvereninize bildirmenize rağmen durumunuzda bir değişiklik olmazsa iş sözleşmenizi haklı nedenle feshedebilir ve kıdem tazminatına hak kazanabilirsiniz.

 43. Merhabalar özgür bey bn de çağrı merkezinde 7 yıldr çalşıyorm ve işw girdiğimde sağlığımda bir sorun bulunmuyordu ancak şimdi bıyunda ve belde fıtık kist çıktı ayrıca boyun düzleşmesi ve kireçleme çıktı belde eğrilik çıktı heyet alıp çıkmak istiyorum ama heyet almak için kaç doktrun onayı olması gerekiyor veya heyet için bir oran var mıdır teşekkr

 44. Merhabalar, ben kimyacıyım, 3bucuk sene calıstım kimyasallara bi alerjim yoktu 2hafta önce birden ortaya cıktı doktor tarafımdan ilaç verdi geçmezse işi bırakmak zorundasın başka türlü geçmez orası tetikliyor dedi, bu durumda ne yapmalıyım?

 45. Merhaba 3.5 senedir özel bir şirkette çalışıyorum ileri düzeyde panik atak geçiriyorum işe girmeden önce yılda 1 kere rahatsizlaniyordum bu işyerinde 3.5 senede 6 7 kere rahatsizlandim bu hastalık ile islgili tazminat alabilirmiyim bu işyerinde rahatsizligim biraz daha arttı

  1. İşe başlamadan önce söz konusu rahatsızlığa sahip olduğunuz için buna dayanarak sağlık sorunları ile kıdeminizi alamazsınız.

 46. Merhaba Özgür Bey
  Ben 4 yıldır markette çalışıyorum belimde ve boynumda fıtık oluştu meslek hastaliklari hastanesinden heyet raporu aldım ağır kaldırmayacağım, sürekli ayakta durmayacağım bir işte çalışmam gerektiğine dair pozisyon değişikli olmasını olmazsa iş akdi feshimin gerçekleştirilip tazminatımın ödenmesi için dilekçeyle birlikte bu raporu iş yerime verdim yalnız bana uygun farklı bir iş olmadığını ve tazminatımı verip cikarmayacaklarini mağaza da çalışmaya devam etmemi veya kendim istifa etmemi söylediler su an iş ihtiyacından dolayı çalışmaya devam ediyorum bu durumda ne yapabilirim yardımcı olabilir misiniz

 47. Merhaba özgür bey 2008 den beri demir çelik fabrikasinda çalışıyorum.kolumda sinir sıkışması karpa tünel sendromu oluştu . Heyet raporu aldım bir yıl ağır ve tehlikeli işlerde çalışamaz dendi.ayriyetten bel fıtığı da çıktı.beni başka bir bölüme vermek istiyorlar ben istemezsem kıdem tazminatı alabilir miyim.tesekkurler.

  1. Bölüm değişikliğini kabul etmezseniz bu size haklı fesih ve dolayısıyla kıdem tazminatınızı alma hakkı vermez.

 48. Merhaba özgür bey

  Ben fabrikada 4.5 senedir çalışıyorum işyerinde çalışırken bel fıtığı oldum ise girmeden önce bel fıtığım yoktu iş veren benden durum bildirir raporu istedi bende tek hekim onaylı ağır ve ağır kaldırmayı gerektiren işlerde çalışması uygun değildir.raporu aldım işveren bölümümü değiştirdi yalnız yeni gectigim bölümdede ağrılarım devam ediyor iş yerinde sadece oturuyorum iş yapamıyorum sağlık nedenlerinden dolayi ıstıfa edebilirmiyim haklarım ne olur ne yapmam gerekli ilginiz için teşekkür ederim.

  1. Bölüm değişikliğini gerçekleştirdiği için artık sağlık sorunlarına dayanarak haklı fesih yapamazsınız.

 49. Özgür bey merhaba bir şirkette çalışıyorum kova indir bindir 10 saat hep ayaktayım bel fıtığı olmuşum belde kayma var dendi su fizik tedavi aşamasın dayım rapor alsam o iste çalışamaz diye veya agir iste çalışamaz diye tazminat alabilirmiyim şimdiden tesekkur ederim saygilarim la

 50. Özgür Bey merhaba,
  Çalıştığım şirkete 2003 yılında Girdim, 2012 yılında TİP2 Diyabet Teşhisi kondu, İnsilün ve ilaç tedavisi görüyorum. 2013 yılında kendi isteğimle işten ayrıldım, sonrasında 2016 yılında tekrar aynı şirkette işe başladım, Bilgi İşlem ve Yazılım Konusunda çalışmaktayım, yaklaşık 1 yıldır işyerinde stres içinde çalışmaktayım ve rahatsızlığım ileri safhaya geldi. 3600 emeklilik şartı ile işten ayrılıp kıdem tazminatımı alabiliyorum ancak ihbar tazminatımı alabilir miyim.

 51. Özgür bey ben 9 yıldır satış danışmanı olarak ayakta çalışmaktayım ve her iki ayağımda da topuk dikeni bacaklarımda varisler bel fıtığım, boyun fıtığım ve boynumda düzleşme var kıdem tazminatımı alabilir miyim?

  1. Yazımızda belirten süreci işletir ve bu rahatsızlıklarınızı belgelendirirseniz rapor ile evet alabilirsiniz.

 52. Sağlık raporu ile çalışmaz alan bir işçinin alacağı kıdem tazminatında Damga Vergisi haricinde kesintiye gidilir mi?

  1. Kıdem tazminatından gelir vergisi kesilmez ancak damga vergisi kesilir. Kıdem tazminatına işçinin sağlık sorunları nedeniyle hak kazanmış olması bu durumu değiştirmez.

 53. merhaba özgür bey ben bir çağrı merkezınde 7 yıldır calısıyorum artık kulaklarım az duymaya başladı bir unıversıte hastanesınde heyet raporunda % 10 işitme kaybı çıktı bana iş yerınde oldu gıbı acıklama raporda verılmedı tazmınatımı alabılırmısyım bana bu konuda bılgı verırmısınız şimdiden ilginiz ıcın teşekkür ederım

 54. merhabalar…engelli kadrosunda çalışmakta iken ameliyat geçirerek engelin ortadan kalkması halinde, işveren işçiyi işten çıkarabilir mi? işe iade hakkı var mıdır?

  1. Salt bu sebeple işçiyi işten çıkartmak haklı yada geçerli bir nedenle fesih oluşturmaz. İşçi işe iade davası açarsa eğer kazanacağını düşünüyorum.

 55. Meraba özgür bey 3 yıldır tekstil de çalışıyorum işimin yoğunluğundan dolayı gözümden rahatsızlanıp hastaneye gittim sol gözümün %85 görmediğini öğrendim cocukluktan gelen bir rahatsizlik 10 yaşından önce tedavi olmam gerekiyormus suan 26 yaşındayım özel hastanelere de gittim ameliyatta mümkün olmadığını söylediler suan işimden dolayı ine iplik gözlerimi daha çok yoruluyor sağlık raporu aldığım taktirde tazminat hakkım doğar mı ?

  1. Söz konusu rahatsızlığınızın çocukluktan geldiğini ifade etmişsiniz. Bu nedenle hak kazanamazsınız.

 56. Özgür bey merhaba,

  5 yıldır migrosta müdür yardımcısı olarak çalışmaktayım işimiz vardiyalı yeri geldiğinde ağır kaldırılan ve mesai süresinin %80i ayakta geçirilen bir meslek son 2 yıldırda ankilozan spondilit hastası olduğumu öğrendim hareket kabiliyetimi kısıtlayan ve ayakta durmamı engelleyen bir hastalık bulunduğum pozisyonda çalışamayacak durumdayım. Bu hastalığımı ve çalışamayacağımı heyet raporu ile belgeleyebilirim fakat işverene bunu sunduğumda muhtemelen bana farklı bir görevde iş imkanı sunacaktır. Lakin bu göreve geçtiğimdede hali hazırda kazandığım kazancımı ve sosyal haklarımdan feragat etmek durumunda kalacam. Sağlık sebebiylede olsa kazanılmış hak kaybolurmu? Ve hak kaybı söz konusu ise görev değişikliği kabul edilmeyip ihtarname çekildiğinde tazminat hakkı alınabilirmi şimdiden teşekkürler

  1. Sağlık sorunlarınız sebebiyle sizin bölümünüzü değiştirmeleri sizin hak kazanmış olduğunuz ücretinizde bir düşüşe sebep vermez. İşverenlik ücretinizi düşürdüğü takdirde bu durum koşullarını sağladığı takdirde çalışma koşullarında esaslı değişikliğe girer ve size haklı fesih hakkını verir.

 57. Merhaba Özgür Bey
  Özel bir markette 5 yıldır manav bölümünde çalışıyorum
  2.nci yılımda Multiple skleroz (MS)hastalığına yakalandım
  Heyet raporu aldım ağır fizik gerektiren işlerde çalışması hastalığını olumsuz etkiler
  Manavda ağır işte çalışıyorum diye tebligat yollayıp kasa bölümüne aldılar. İşe gittiğimde manav bölümünde çalıştırmaya devam ettiler.1 Aydır da manav bölümünde çalışmaya devam ediyorum Haklı fesih hakkım var mı.Ne yol izlemeliyim.

  1. Sağlık sorunları nedeniyle iş akdinizi haklı fesih ile sonlandırabilir ve kıdem tazminatınıza hak kazanabilirsiniz.

 58. Özgür bey merhaba,
  Ben yaklaşık 4 yıldır farklı bankaların çağrı merkezinde çalışıyorum. En son 10 Eylül 2019 da şuan çalıştığım bankanın çağrı merkezine girdim. Buraya girerken herhangi bir sağlık problemim yoktu. Çağrı merkezinde işe alım yapılmadan önce de işitme testi yapıyorlar. Herhangi bir sorun çıkmamıştı. Yaklaşık olarak 2 ay kadar önce kulak ağrısı ve çınlama şikayetiyle özel hastaneye gitmiştim. Orada bana SN TİP işitme kaybı olduğuna dair test sonuç raporu verildi. Bununla ilgili herhangi bir eğitim araştırma hastanesine gitmem durumunda rapor alabilir miyim? Ya da nasıl bir yol izleyebilirim? Meslek hastanesine gitmem gerekir mi ?

 59. Merhabalar 7 senedir demir-çelik fabrikasında üretim operatörü olarak çalışmaktayım.Işe başlamadan önce bel fıtığım yoktu şimdim 2 tane var bunu belgendirebilirsem tazminat alıp çıkabilir miyim teşekkürler

 60. Mrb özgür bey hepatip b hastasıyım ve 2.500 kişilik bi fabrikada çalışıyorum ayrıca 9aylık down sendromlu kızım var işten ayrılmak istiyorum bu durumda tazminatımı alabilirmiyim şimdiden cvb için tşk

  1. Hepatit B hastalığına yaptığınız iş nedeniyle yakalanmamış olduğunuzu düşünerek söylüyorum, bu sebeplerle kıdem tazminatınızı alarak sağlık sorunları sebebi ile işten ayrılamazsınız.

 61. Özgür Bey Merhaba,
  Ben özel bir bankada 6 senedir çalışıyorum.
  %40 engelli olarak engelli kadrosundan işe başladım.
  Rahatsızlığım Tip1diyabet (şekerhastalığı)
  Yoğun stres altında ve sürekli baskı ortamında çalışıyorum.Vücudumda farklı rahatsızlıklar türedi.
  İşten ayrılırsam tazminat alabilirmiyim.
  Saygılarımla

  1. Şeker hastalığına işyerindeki çalışmanız nedeniyle yakalandığınızı kanıtlamanız gerekir ki kanaatime göre aradaki illiyet bağını kurmak oldukça zor. Bu nedenle kıdem tazminatınıza hak kazanıcağınızı düşünmüyorum.

 62. Özgür bey merhaba ismim erhan. İşyerinde 2 yıldır çalışıyorum.Bel fıtığından dolayı fizik tedavi görüyorum.Ayakta durma, ağır kaldırma gereken işlerde çalışması sakıncalıdır.Fizik tedavi uzmanından durum bildirir raporum var. Bu durum bildirir raporuyla kıdem tazminatı alabilirmiyim.

  1. Ayrıca meslek hastalıkları hastanesinden de bir rapor alırsanız yargıya intikal etmesi durumunda eliniz kuvvetlenecektir.

 63. Merhaba özgür bey ben 3,5 yıldır aynı mağazada çalışıyorum ce işe gırerken hiç bir rahatsızlığım yoktu buna daır bır sağlık raporuda teslım etmıstım ama sonrasında hem bel hem boyun fıtıgı oldum iş yerımdeki calısma ortamımdan dolayı ve heyet raporu almak ıstıyorum eğer rapor alırsam baska bır işte calısabılır mıyım ve tazmınatımla birlikte işsizlik maasımı da talep edebılır mıyım?

  1. Ayşin hanım yeni bir işte çalışmanıza engel teşkil edeceğini düşünmüyorum. Sağlık raporunuzu alıp işverenliğe sunun, sizin bölümünüzü değiştirmezlerse eğer kıdeminizi alarak işten ayrılabilirsiniz. İşsizlik maaşını da şartlarını sağlıyorsanız eğer alabilirsiniz.

   1. Özgür bey merhaba 9 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum. Hem varislerim çıktı, hemde bel ve boyun fıtıgı, artık çalışırken çok zorlanıyorum.Bütün gün ayakta çalışıyoruz.Kıdem tazminatımı almak için nasıl bir yol izleyebiliriz. Teşekkürler

   2. Öncelikle mesleki hastalıklar hastanesinden söz konusu hastalıklarınızı belirtir rapor alınız. Bu raporu işverenliğe sunun. Bölümünüzü değiştirmezler ise haklı nedenle sözleşmenizi sona erdirip kıdeminizi alabilirsiniz.

   3. Her iki ayağımda da topuk dikeni var tekstilde ayakta çalışıyorum.10 12 saat ayakta kalıyorum.kendi isteğimle işten ayrılırsam tazminat alabilir miyim?

   4. Söz konusu rahatsızlığı belirtir sağlık raporu almanız halinde tazminatınıza hak kazanabilirsiniz.

   5. Kolay gelsin 4 senedir aynı işyerinde çalışıyorum benim parmağımda tümör çıktı ve ameliyat oldum aradan bir sene geçti tümör tekrardan gebe kalmış içerde ve yeniden doğdu tekrar ameliyat olucam fabrika bana o kadar güzellik yaptı beni kolay yerlere verdi ama olmuyor başlarmak olduğu için çalışmama engel oluyor tekrardan ameliyat olucam fabrika beni işten çıkarmıyor kendi isteğimle çıksam sağlığımı belirtsem tazminata ve işsizlik maaşına hak kazanır mıyım

   6. Burak Bey geçmiş olsun. Ameliyat olduktan sonra ihbar sürenizi aşan 6 hafta boyunca sıhhi raporlu olmanız halinde işverenliğiniz ile konuşarak kıdem tazminatınızı ödeyerek sizi işten çıkartmaları hususunda anlaşabilirsiniz. Böylelikle işsizlik maaşına da hak kazanabilirsiniz.

   7. Mrb belimde disk kayması varmıs ve cok feci acılar cekıyorum markette calısıyorm devlet hastanesindeki doktor saglık raporu verdi agır ıs yapamaz ayakta fazla duramaz dıye bu tazminat ıxın yeterlimi yoksa meslek hastanesinden mı almamız gerekiyor raporu bilgi verırmısınız
    Yeterli ise izlemem gereken yol nasıl olmalı

   8. Meslek hastanesinden de bir rapor almanız sizin elini kuvvetlendirecektir. İşyerinize bir dilekçe ekine raporu koyarak sağlık durumunuza uygun bir bölümde sizi çalıştırmalarını talep etmelisiniz. Bu tazminatınızı alabilmeniz için zorunluluktur. Eğer bölümünüzü değiştirmezlerse haklı sebeple sözleşmenizi feshedip kıdeminizi alabilirsiniz.

 64. merhaba ben 3 yıldır bir magazada satıs temsilcisi olarak çalısmaktayım astım hastası oldugum için burada hastalıgım tetiklendi ve ilerleme gösterdi burun ameliyatı oldum toza kokuya havasız ortama yapıstırıcı ve deri kokusuna alerjim çıktı ve devlet hastanesinden 3 hekim heyet raporu aldım 3 ayrı branş doktoru hastanın tozsuz kokusuz havasız dumansız ortamda çalışması uygundur dedi ve bashekim onayladı doktorum bulundugun ortam hastalıgına kesinlikle uygun degildir dedi iş yerime raporumu sundum ve bana uygun bir pozisyonda çalışma talebınde bulundum fakat işyerim bunu reddetti bu durumda ne yapmam gerekiyor

  1. Bu durumda işverenliğe noterden bir ihtarname çekmeniz sağlık sorunları sebebiyle iş sözleşmenizi haklı nedenle fesih ettiğinizi ve kıdem tazminatınızı en kısa sürede size ödemelerini talep etmeniz gerekiyor. İhtarnameye rağmen kıdeminizi ödemezlerse eğer arabuluculuğa başvurmalısınız.

 65. Iyi geceler.bir şirkette bulaşıkçı olarak çalışıyorum. 8 yil once.Kalp amaliayti olmuştum. Engelli olarak çalışıyorum. Bu şirketten emekli oldum ve çalışmaya devam ediyorum. Ağır işlerde çalışamaz raporu alsam tazminatımı alabilirmiyim teşekkür ederim…

  1. Merhabalar, söz konusu rahatsızlığa işiniz neden olmadığı için kıdem tazminatına hak kazanamazsınız.

 66. Mrb esim 13 yildir bi temizlik sirketinde calisiyor. Gorevi temizlik oldugu halde paletle mal cekiyo surekli boynunda bel fıtıgi cikti dizlerindede asinma olustu kidem tazminati almaya hak kazanabilirmi

   1. Merhaba ben 13 yıldır bir restoranda calisiyorum ve ben burda çalışırken bel kayması sonucu rahatsızlık yaşadım bide hepatit b hastasıyım benim kıdem tazminatı alabilir miyim çok uzun saatler çalışıyorum artık rahat çalışamıyorum bana yardımcı olursanız sevinirim

   2. Yaşamış olduğunuz bel kayması sorunu yaptığınız işiniz sebebi ile ise kıdeminizi alabilirsiniz. Ancak işyerinde fazla çalışma ücretlerinizin ödenmemesi de haklı sebeple fesih ve kıdeminizi almanıza imkan sağlayacaktır.

 67. Söz konusu hastalığa işiniz sebebi ile yakalandıysanız eğer, durumu bir sağlık raporu ile ortaya koymalısınız. Devamında işverenliğe farklı bir bölümde çalışmayı talep etmelisiniz. Hala aynı bölümde çalıştırılmaya devam ederseniz eğer kıdeminizi alarak işten ayrılabilirsiniz.

 68. Merhabalar özgür bey.ben 36 yasimdayim 6 yildir kurumsal bir magazada gorsel sorumlu olarak calisiyorum ise girmeden once bel fitigim vardi fakat ise girdikten sonra isimin yogunlugu ve agir olmasindan dolayi belimdeki fitik ikiye cikmis ayrica boyun fitigi ve boyun duzlesmesi olmusum.isim beni zorlamaya basladi sagliktan oturu isimi feshetmez istiyorum sizce nasil bir yol izlemeliyim.

  1. Öncelikle sağlık sorununuzu belgeleyen bir sağlık raporu almalısınız. Devamında işverenliğe başvurmalısınız. Sizi hala aynı bölümde çalıştırmaya devam ederlerse eğer kıdeminizi alarak işten ayrılabilirsiniz.

 69. Merhaba özgür bey askerlikten kulak için muaf belgem var 3 yıldır migrostan çalışmaktayım bir kulağımın tamamen duymaması nedeni ile müşteri ilişkilerinde zorluk çekiyorum ve ayrılıp tazminatımı almak istiyorum ne yapabilirim lütfen bilgi verir misiniz iyi çalışmalar dilerim

  1. Söz konusu rahatsızlığınıza işyerindeki çalışmanız sebep olmadığı için kıdeminizi almaya hak kazanamazsınız.

 70. Merhaba özgür bey. 3 yıldır satış danışmanı olarak kurumda görev yapıyorum 3 senede diz kapağımda menisküs çıktı. Ama idare edebiliyordum. Geçen haftalarda koli iterken diz kapağımdan ses geldi çatırdı gibi. 10 dk sonra ağrıö şiddetlendi. Ve doktora gittim ödem topladığını uzun süre ayakta çalışamazsın dedi. Ardından 2 kere daha rapor aldım. Yürüyemediğimden ötürü. Tazminatımı yakmakta istemiyorum. İş göremez raporu alabilmem için nerelere başvurmam gerekiyor. Hangi yoldan ilerleyeceiğimi bilmiyorum. Konuyla ilgili dönüşünüzü bekliyorum.

  1. Merhaba, öncelikle mevcut işinizden önce diziniz ile ilgili bir sağlık sorunu yaşamamış olmanız önemli. Almış olduğunuz raporları işverenliğe sunmanız ve sağlım durumunuza uygun bir bölümde çalışmayı talep etmeniz gerekiyor. Sizi farklı bir bölümde çalıştırmaya başladıkları takdirde kıdem tazminatınızı almaya hak kazanamazsınız.

 71. Hacer hanım söz konusu raporu dilekçenizin ekine ekleyip, sağlı durumunuza uygun bir bölümde sizi çalıştırmalarını talep etmeniz gerekiyor. Sizi dilekçenize rağmen aynı bölümde çalıştırmaya devam ettirdikleri takdirde de haklı nedenle iş akdinizi feshedebilir ve kıdem tazminatınıza hak kazanabilirsiniz.

 72. Samet Bey merhaba. Yapmış olduğunuz işinizin niteliği sebebi ile ortaya çıkan psikolojik rahatsızlık durumunu sağlık raporu ile ortaya koymanız gerekiyor. İş hukukunda en sıkıntılı alanlardan birisini psikolojik sorunların tespit edilmesi ve ortaya koyulması hususu oluşturuyor. Bu konuda sağlık raporu alsanız bile işyeriniz konuyu yargıya taşıma ihtimali yüksek. Bu nedenle iş sözleşmenizi salt bu sebebe dayandırarak sona erdirmeniz konusunu bir kez daha düşünmenizi tavsiye ederim.

 73. Merhaba özgür bey ben 32 yaşındayım 10 yıldır güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum son 4,5 yıldır aynı yerde çalışıyorum fakat artık güvenlik işini beyin olarak kaldıramıyorum özellikle gece çalışmak beni hem beden hemde psikoloji olarak mahfediyor inanin bu iş benim psikolojimi bozdu ve aşırı gına geldi fakat 4,5 yıllık da bir emeğim söz konusu peki kendim çıkarsam tazminat hakkımı nasıl alabilirim.Mail ayarsanız minnettar kalırım.

  1. İsmail Bey merhaba. İşinizin sizin sağlığınıza olan etkilerine dönük olarak bir sağlık raporunuzun olması şart. Eğer sağlık sorunları nedeniyle istifa ederek kıdem tazminatınızı almak istiyorsanız bunun başka bir yolu bulunmuyor. Kendiniz çıkarsanız eğer kıdeminizi alamazsınız. Ancak işyerinde mesaileriniz ödenmiyorsa, resmi tatilde çalıştığınız halde zamlı ücretiniz ödenmiyorsa yine kıdeminizi alarak işten çıkabilirsiniz. Bu yüzden istifa etmemenizi ve bir uzmandan konu ile ilgili görüş almanızı öneririm.

   1. Özgür bey merhaba ben özel bir şirkette 4.5 yıldır çalışıyorum yaşım 35 bu işe girmeden önce bel fıtığım vardı şimdide boyun fıtığı başlangıcın var daha öncede kalça eklemlerimde ödem nedeniyle tedavi gördüm hastane kayıtlarım var ve burada bakım teknisyenliği yapıyorum ve üç hafta önce septum deviasyonu sebebiyle ameliyat oldum ve huzursuzum acaba tazminatlı şekilde ayrılabilir iyim
    İyi günler diliyorum

   2. Önceki rahatsızlıklarınız ile alakalı raporlarınızı sunmamanızı öneririm. Boyun fıtığınız şayet önceden yoksa ve bu işte ortaya çıkmışsa bu raporunuz üzerinden kıdeminizi talep etmeniz uygun olacaktır.

  2. İyi geceler özgür bey annem rahatsız olduğu için işten çıkmak istiyorum 3 yıldır aynı yerdeyim anneme bakacak kimsede yok

   1. Maalesef İş Kanunumuzda bu gerekçe ile işten ayrılmanız durumunda kıdeminize hak kazanabileceğiniz bir uygulama yok.

 74. Merhabalar Özgür Bey, babam şantiyede inşaat işcisi. 3 yıldır çalışıyor. Şimdi yüzde 90 böbrek yetmezliği çıktı. İşe başlıyorken yoktu. İşten mecburen ayrılacak. Geri planda çalışma imkanı yok. Nasıl bir yol izlemeliyiz. Elimizde özel hastaneden alınmış tek doktor raporu var şantiyede çalışamaz diye. Raporu mu yoksa fotokopisini mi vermeliyiz iş yerine.

  1. Öncelikle babanız için geçmiş olsun. İşçilerde ortaya çıkan her sağlık sorunu kıdem tazminatlarını alarak işten ayrılmalarına imkan sağlamamaktadır. Babanızda ortaya çıkan böbrek yetmezliğinin yapmış olduğu işi sebebiyle ortaya çıkmış olması gerekiyor. Bu nedenle bu ikisi arasındaki ilişkiyi ortaya koymanız gerekiyor.

 75. Eski işinize geri dönmenizde herhangi bir engel bulunmuyor ancak bundan sonra aynı gerekçe ile kıdem tazminatınıza hak kazanarak iş sözleşmenizi sona erdiremezsiniz.

 76. Hacer hanım geçmiş olsun. Söz konusu raporunuzu dilekçenize ek olarak koyun ve dilekçenizde yapmış olduğunuz iş sebebi ile sağlık sorunu yaşadığınızı sizi sağlık durumunuza uygun bir bölüme geçirmelerini aksi halde iş sözleşmenizi haklı neden ile sona erdireceğinizi bildirin. Bölümünüzü değiştimezlerse eğer dilekçenize istinaden iş akdinizi sona erdirebilir ve kıdem tazminatınızı almaya hak kazanabilirsiniz.

 77. Samet Bey öncelikle geçmiş olsun. Bu mesleğe başlamadan önce sinirsel ve psikolojik olarak bir tedavi almadığınızı yada herhangi bir rahatsızlığınızın olmadığını kabul ederek sorunuzu yanıtlıyorum. Söylemiş olduğunuz rahatsızlığınızı tespit eden doktor raporunuz ile işverenliğe bir dilekçe ile bölüm değişikliği talep etmeniz gerekiyor. Sizi sahada çalıştırmaktan ziyade geri planda bir bölümde çalıştırmayı kabul ettikleri takdirde işinize devam etmek zorundasınız. Ancak bu talebinizi kabul etmezler ve yine uzun yol şoförlüğüne devam etmenizi telkin ederlerse eğer iş sözleşmenizi haklı nedenle fesih edebileceğinizi ve kıdem tazminatınıza hak kazanabileceğinizi düşünüyorum.

 78. Selamlar Özgür hocam..12 yıldır aynı işverenin dış ticaretinde sevkiyat elemanı pozisyonunda çalışmaktaydım..bir süredir rahatsızdım bir taraftan da fakülte hastanesinde muayeneler olmaktaydım.sonuçta bir ay önce saçlı hücreli lösemi teşhisi koydular ve 3ay şimdilik rapor verdiler.bu arada kemoterapi görüyorum.çalışamaz durumdayım tazminat talep edebilip işsizlik alabilirmiyim ve bu hastalığın malüllüğü varmı yardımcı olursanız sevinirim lösemi çeşidi Kronik lenfosit lösemi

  1. Ferit Bey öncelikle en kısa sürede sağlığınıza kavuşmanızı diliyorum. Sorunuza gelecek olursak, sağlık sorununuz sebebi ile işyerinizdeki kıdeminizi de baz alırsak raporlu olduğunuz sürenin toplamı 14 haftayı geçtiği takdirde işverenliğiniz ile görüşerek kıdem tazminatınızı alarak iş sözleşmenizin sona erdirilmesini talep edebilirsiniz.

 79. İy akşamlar Özgür bey. Ben Bir işletmede özel güvenlik görevlisi olarak çalışan biriyim. Sol ayak bileğinde kireçlenme olduğu için ve ayakta kaldığım için bilek de şişme ve ağrı oluyor. Kendi isteğimle istifa edersem bu rahatsızlık dan dolayı tazminat alabilir miyim. Hayırlı akşamlar

  1. Öncelikle geçmiş olsun. Yaşadığınız rahatsızlığın sebebi olarak mevcut işinizdeki çalışma şartları olduğunu kabul ederek sorunuzu yanıtlıyorum. İlk önce söylemiş olduğunuz rahatsızlığınıza ilişkin bir sağlık raporu almanız gerekiyor. Devamından işyerinize vereceğiniz dilekçenize bu raporu ek olarak ekleyin ve sağlık durumunuza uygun bir bölümde çalıştırılmayı talep ediniz. Dilekçenize olumlu bir yanıt gelmediği takdirde haklı nedenle iş akdinizi sona erdirebilir ve kıdem tazminatınızı almaya hak kazanabilirsiniz.

  2. Fatih Bey işyerinde çalışmaya başlamadan önce söz konusu rahatsızlığa sahip olmamanız gerekiyor. Söz konusu rahatsızlığınızı belirtir sağlık raporunu almanız ve işyerinize hastalığınız sebebi ile bölüm değişikliği yapmalarını talep etmeniz gerekiyor. Bölümünüzü değitirmedikleri takdirde kıdeminizi almaya hak kazanacaksınız.

  3. Fatih Bey ayağınızdaki kireçlenme sorununun sebebinin yapmış olduğunuz işiniz olduğunu belgelemeniz halinde kıdem tazminatınızı almaya hak kazanabilirsiniz.

 80. Merhaba özgür bey boynumda sorun var 4 yıldır masa başında çalışıyorum sabit durmak bilgisayar kullanmak zorluyor meslek hastaliklari hastanesine gittim heyet raporumda sabit ve baş öne eğik pozisyonlarda çalışmaması önerilir yazmakta bu isten çıkmak için yeterlimidir kıdem tazminati alarak.

  1. Aynur hanım almış olduğunuz raporunuzla birlikte işverenliğe sağlık durumunuza uygun bir bölüme geçirilmenizi içeren bir dilekçe ile başvurmanız gerekiyor. İşverenlik sizi sağlık durumunuza uygun bir bölümde çalıştırmayı kabul etmediği takdirde, haklı nedenle iş sözleşmenizi sona erdirebilir ve kıdem tazminatınıza hak kazanabilirsiniz diye düşünüyorum.

  2. Öncelikle raporunuzu da ekleyip işverenliğe sizi farklı bir bölümde çalıştırmasını talep etmelisiniz. İşverenliğiniz sizi hala eski işinizde çalıştırmaya devam ederse kıdeminizi alarak işten çıkabilirsiniz.

 81. Merhaba ben bir fabrikada çalışıyorum 2 seneyi askn bir süredir gıda asiti kutu tozları ve kimyasallarla ugrasmaktayz nazofarenks geniz kanseri teşhisi kondu ben çıkış yapmak ve kıdem tazminatı almak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim?

  1. Hatice hanım çok geçmiş olsun. Almış olduğunuz doktor raporunuzla birlikte işverenliğe başvurmanız halinde kıdem tazminatınıza hak kazanabilirsiniz. Ancak hastalığınıza sebep olan durumun yapmış olduğunuz işinizden kaynaklı olduğunu kanıtlamanız gerektiğini hatırlatmakta fayda görüyorum.

 82. Merhabalar özgür bey 2 yildir bir yemek sirketinde calisiyorum agir isler yapiyorum ve belimde daralma olmus ameliyat olmam gerekiyor isten kidem tazminati alabilir miyim ve bu arada 8 yil once bel fitigindan fizik tedavi gormustum yardimci olur musunuz

  1. Kanıtlamanız gereken husus bel fıtığınıza sebep olan hususun mevcut işinizin olmasıdır. Eğer ki işverenlik sizin geçmişte de bu rahatsızlığa sahip olduğunuzu, yaptığınız iş ile bir bağlantısı olmadığını iddia ederse kıdem tazminatınıza hak kazanmanız hususunda engel teşkil edebilir.

 83. Özgür bey merhaba.Ben 7 senedir mağazacılık sektöründe yöneticilik yapıyorum ve günde 8-12 saat arasi ayakta çalışıyorum,koli kaldırıyorum v.b 2 sene once siddetli bel ağrıları nedeniyle meslek hastalıkları hastanesine gittim ve yapılan tetkik sonucunda,belimde hareketli kayma teshisi kondu.Heyetin verdigi raporda “ağır kaldirmadan,uzun süre ayakta durmadan çalışması uygundur”yazılı raporu verdiler.Fakat ben biraz daha dayanırım düşüncesiyle verilen raporu şirketim ile paylaşmadim.Su anda işyerimden ayrılmak istiyorum ve raporu onlara verip tazminatımi almak istiyorum. Raporun gecerlilik süresi nedir ve bu raporu şu anda kendilerine verirsem kıdem ve ihbar tazminatımı alabilirmiyim?yardımcı olursaniz cok sevinirim.
  Saygılarımla

  1. Söz konusu raporunuz üzerinden iki sene geçmiş olması, eğer ki konu anlaşmazlık ile neticelenirse sizin adınıza sorun teşkil edebilir. Raporunuzu yeniledikten sonra işverenliğe sunmanızı ve sonra kıdeminizi talep etmenizi öneririm.

 84. Merhaba özgür bey
  Ben restoran da moto kuryeyim 03.12.2017 den itibaren çalışmaktayım. Her ay 30 günlük sigortam eksiksiz yatıyor.
  Konu: Yıllık ızinmi vermiyor, maaş bankaya yatırmıyor, parayı elden veriyor, iş sağlığı ve güvenliği için motor kıyafetim yok, resmi tatilde para yok. Ne yapmam lazım

  1. Belirtmiş olduğunuz gerekçeler ile notere gidip ihtarname çekerek iş sözleşmenizi haklı nedenle sona erdirip kıdeminizi, yıllık ücretli izinlerinizin ücretini, resmi tatil günü çalışmalarınızı almaya hak kazanabilirsiniz. İşvernlik şayet ihtarnameye rağmen ödeme yapmazsa, arabulucuya başvurmanız yeterli olacaktır.

 85. Beyefendi ben işimden ayrılalı 2 sene olacak. Güvenlik görevlisiyim. Ayakta duramaz raporu almak zorunda kaldım ve ayrıldım. Şimdi işime tekrar dönmek istiyorum. Dönemezmiyim. Yada aynı işi başka yerde yapamaxmıyım. Bu ayakta duramaz raporunun süresi ne kadardır. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. İşe geri dönmenizde herhangi bir engel bulunmuyor. Sadece aynı gerekçe ile işten ayrılıp kıdeminizi alamazsınız.

 86. 5 sene süre ile sigortalı dişçide labaratuar bölümünde çalıştım ağzımda tümör çıktı ve ameliyat gerekli tedavi süreside uzun kemoterapi görme falan kanser nedeni iile işten çıkarsam kıdem tazminatı ve işsizlik maaşı alabilirmiyim

  1. Bildirim sürenizi (8 hafta) 6 hafta aşan sağlık raporunuz olması halinde işverenlik ile konuşarak işverenliğinizin sizi sağlık sebebi ile kıdeminizi de ödeyerek işten çıkartması konusunda anlaşabilir ve işsizlik maaşına da hak kazanabilirsiniz.

 87. Merhaba özgür bey 1 sene önce aşil tendonum koptu. Mağaza sektöründe çalışıyorum sürekli ayakta olduğum için bana sıkıntı yaratıyor ayağım. İş yerınden ayrılıp bana daha uygun bi işte çalışmak istıyorum. Kıdem tazmınatı alabılırmıyım.

  1. Aşil tendonunuzun kopma sebebi yapmış olduğunuz işiniz ise evet kıdeminizi alıp ayrılabilirsiniz.

 88. Merhabalar ben 1 buçuk senedir özel bir şirkette sekreterlik yapıyorum fakat tüp bebek yapmak zorundayım ama tazminatımı hepsini almak istiyorum. Doktordan yazı alsam yine de tazminat alabilir miyim işsizlik maaşı filan alma şansım var mı?

  1. Tüp bebek gerekçesi ile işten ayrılmanız durumunda kıdem tazminatınızı almaya hak kazanamazsınız. Dolayısıyla istifa etmiş sayılır ve işsizlik ödeneğine de hak kazanamazsınız.

 89. Özgür Bey merhabalar. Adım Yasin. ben özel güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum 12 saatlik bir çalışma zamanım var. ben şubat ayında sağ dizimden ameliyat oldum ve hala daha dizimde aksama var. çalıştığım iş yeri bana böyle çalışamayacağımı rapor alıp tedavi olmamı ya da başımın çaresine bakmamı söyledi. ben 2.5 senedir orada çalışıyorum ve istifa etmek istemiyorum. ve bu olay orada çalıştığım zaman oldu daha önceden ameliyatım vardı ama 10 sene önce idi. benim bu konu ile ilgili ne yapmam lazım bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Saygılar..

 90. Merhaba…ben 4 senedir markette calisiyorum ve sürekli koli taşıyoruz… asansor yok magazada ve ayakta durup agir kaldirmaktan boyun fıtığı ve omuzumda yirtik oldu…saglik kuruluna basvurdum durum bildirir rapor almak icin isyerine vermek uzere…fizik tedavi uzmani ve beyin cerrahina gonderdiler muayene icin…fizik tedavi uzmani agir yuk taşımasını gerektirecek islerde calisamaz ve agir kaldiramaz yazdi rapora omzumdaki yırtık icin .Beyin cerrahi ise fizik tedavi onerilir yazdi fıtığım icin…10 gun sonraya randevu verdiler kurul icin.Sizce raporu onaylar mı heyet tazminat alip ayrılabilir miyim isten.Tesekkurler

  1. Alacağınız raporu işverenliğe sunup sizi farklı bir bölümde çalıştırmalarını talep etmelisiniz. Aynı bölümde çalışmaya devam ederseniz eğer kıdeminizi de alarak işten ayrılabilirsiniz.

 91. Iyi akşamlar özgür bey ben bir şirketin mutfak bölümünde çalışıyorum.Kolumda odem oluştu, dizimde sıvilarim bitmis,ayrica bel fıtığı başlangıcım oldugu icin iş hayatımı olumsuz etkiledigi icn işten ayrılmak istiyorum ama işten kendim ayrıldığım icn isyerim bana kıdem tazminatımı ödemiyor 4 yıldır bu işyerinde çalıştığım icin bu parami almak istiyorum.Sizce alabilirmiyim

  1. Nurcan hanım merhaba. Söz konusu rahatsızlıklarınızın yapmış olduğunuz iş sebebiyle ortaya çıktığını kanıtlamanız gerekmektedir. Yani bu işe başlamadan önce söz konusu rahatsızlık sebebi ile tedavi görmüşseniz sağlık sorunları gerekçesiyle kıdem tazminatınıza hak kazanamazsınız. Ancak bu işe girdikten sonra bu hastalıklar ortaya çıkmışsa, öncelikli olarak hastaneden mevcut işinizi yerinize getirmenizin sağlığınıza uygun olmadığına dair rapor almanız ve işvereninize bölüm değişikliği ile başvurmanız gerekmektedir. Bölüm değişikliği ile ilgili talebinizin karşılık bulmaması halinde kıdem tazminatınızı almaya hak kazanabilirsiniz.

 92. Merhaba iyi günler. Geçen aydan 4 gün mazeretsiz 1 günde raporum var bu ayda 1 gün mazeretsiz devamsızlığım var . Bu sabah işyerime gittiğimde beni içeri almadılar eskiye dönük devamsızlıktan dolayı evime noterden evrak yollayıp savunmamı istediler ve tazminatsız olarak çıkışımın verileceğini söylediler. Fakat geçen ay içindeki bütün devamsızlıklarda firma sahibi ile görüşüp hastalığımdan dolayı gelemediğimi söyledim ve sorun olmadığını söyledi fazla tekrar etmememi söyledi . 2 buçuk aydır alerjim var vucudumda kızarıklıklar başladı ve geçmek bilmiyor böyle durumda ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz?

  1. Muhammet bey merhaba. 4857 sayılı İş Kanunu 25 inci maddesinde aynen; ” İşçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki işgünü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü, yahut bir ayda üç işgünü işine devam etmemesi.” halini işverenin haklı nedenle derhal iş sözleşmesinin feshi olarak düzenlemiş bulunmaktadır. Vermiş olduğunuz bilgiler çerçevesinde işverenliğin sizi bir ay içerisinde 3 işgünü herhangi bir gerekçe göstermeksizin devamsızlığınızdan dolayı işten çıkartıldığınız anlaşılmaktadır. Bahsetmiş olduğunuz sağlık sorunlarınız çerçevesinde raporlu olarak ya da başka bir sebep sunarak işverenliği bilgilendirmemiş olduğunuzu düşünürsek, şu aşamada belirtmiş olduğunuz sağlık sorununuzun kıdem tazminatınızı almaya hak kazandırmayacağını düşünüyorum.

 93. Merhaba Özgür Bey;
  Ben 2017 ekim ayından itibaren bir giyim mağazasında çalışmaktayım. son bir aydır artan nefes problemlerim yüzünden doktora gittiğim de bana alerjik astım teşhisi konuldu. Çalışma ortamımın aşırı toz ve yoğun olmasından kaynakladığını söyledi. En kısa sürede iş değiştirmen gerekir dedi. Şimdi ben bunu rapor ile belgeler isem tazminatımı alabilir miyim? Ayrıca bunun için heyet raporu mu gerekir yoksa branş doktorundan alacagım rapor yeterli midir? Şimdiden çok tesekkür ederim.

  1. Ayşe hanım merhaba. Heyet raporu almanız sizin için daha faydalı olacaktır. Alacağınız rapor ile işverenliğe bölümünüzün değiştirilmesini talep etmelisiniz. İşverenlik sağlık durumunuza uygun bir bölüme geçirmeyi sizi kabul etmez ise, iş sözleşmenizi sağlık sorunları sebebi ile haklı nedenle sonlandırabilir ve kıdem tazminatınızı almaya hak kazanabilirsiniz.

 94. Merhaba 12 yillik bankaciyim/pazarlama bölümündeyim ve sürekli olarak müşteriler ile telefon görüşmesi yapmaktayım. Bu ıse başlamadan önce 1 kulağımdan ameliyat olmuştum. Hafif işitme kaybim vardi. Şuanda kulagimdaki isitme kaybim ilerledi ve siddetli agrilar çekiyorum. Her iki kulak da ameliyat olmasi gerekiyor. Sonrasinda da bu isi devam ettirmem kulağımda geri dönüşümsüz daha fazla isitme kaybina yol açacağını belirtti doktor. Su anda acil olarak her iki kulaktan ameliyat olmam gerekiyor. Kidem alip isten ayrilabilir miyim, teşekkürler.

  1. Merhabalar. Mesleğinize başlamadan önce var olan bir sağlık sorununuz bulunmaktaymış. Ancak diğer kulağınızda yaşadığınız sorunun mevcut işiniz sebebi ile olduğunu doktor raporu ile ortaya koymanız halinde kıdem tazminatınıza hak kazanabileceğinizi düşünüyorum. Fakat bu noktada var olan sağlık sorununuzu dikkatli bir şekilde ortaya koymalı ve bilgi, belge ve yaptığınız işin sağlık kaybına yol açtığı hususunda şahitler gibi kanıtlayıcı veriler ile iddianızı desteklemeniz önemli. Çünkü işe başlamadan önce de var olan bir rahatsızlığa sahipsiniz. Dikkatli ve sağlam adımlar atarak bu yolu tercih etmenizi öneririm.

 95. kuzenim 4 senedir bir iş yerinde çalışıyor annesinin rahatsızlığından dolayı memlekete gitmek zorunda ve işinden çıkmak zorunda nasıl bir yol izlemeli? iş yeri tazminat verir mi? kuzenimin de bu paraya ihtiyacı var annesinni sağlığına dair herhangi bir rapor vermesi lazım mı yoksa ikamet adresini değiştirdiğine dair bir kanıta gerek var mı kısacası işten bu sebeple çıkmak istediğini söylerse kıdem ve ihbar tazminatı alabilir mi?

  1. Merhabalar. Maalesef iş mevzuatımızda ikamet adresi değişikliğinin, ya da mevcut zorlayıcı koşullar sebebi ile şehir değişikliği yapılması gerekçeleri ile kıdem tazminatına hak kazanılması mümkün değildir. Yine sağlık sorunlarının bizzat çalışan işçinin şahsına yönelik olması gerekmektedir. Yani kuzeninizin annesinin rahatsızlığı haklı bir gerekçe oluşturmamaktadır. Burada yapılabilecek durum işverenlik ile sulh yoluna giderek, yani karşılıklı olarak anlaşılarak bir çözüm üretilmesidir.

  2. Merabalar özgür bey ben 2015 günde bugün bir Ajans ta çay kahve temizlik işini yapıyorum fakat bu işe başlamadan önce hiç bir Rahatsız lık durumum yoktu bir ara sürekli tansiyonun çıkmaya başladı şimdi iki senedir hiper tansiyon çıktı şimdi sürekli ayaktahareket ettiğim için iç varizlerim çıkmış ve doktora gittiğim de hemen ameliyat yapılması gerekiyor dedi ve 9 ayın 2 sinde ameliyat oldum normalde 15 gün rapor verecekti ben yok işimi ihmal edilmesin diye 10 gün yeter dedim fakat işim gereği sürekli ayaktan olduğum için ayağım ileşemiyor bu sebeple ışte çıkmam lazım istifa dilekçe yazmakta korkuyorum 5 senelik emeğimin karşılığını alamasam ne yaparım diye bu arada eşimde sağlık sorunu var böbrek naklini yeni böbrek.te taş çıktı 3 sefer ameliyat yapılmasınyapılmasına rağmen başarısız geçti çıkmak istiyorum tazminat mi alamam diye bana bir yol gösterirseniz sevinirimteşekkürler iyi çalışmalar diliyorum

   1. Meslek hatsalıkları hastanesinden var olan rahatsızlığınızı gösterir rapor alıp iş akdinizi haklı nedenle fesih etmek istediğinizi işverenliğe iletin ve kıdem tazminatınızı talep edin.

 96. Merhaba Özgür bey 6 yıldır büyük bir markette kasiyerlik yapmaktayım. Şu boynumda bi kaçtane fıtık oluştu ve psikollojik tedavi görüyorum depresan kullanıyorum .böyle bir durumda ayrılırsam tazminat hakkım olurmu ?

  1. Boyun fıtıklarınız kasiyerlik yaparken ortaya çıktıysa eğer sağlık raporu ile belgelemeniz halinde tazminatınızı alabilirsiniz.

 97. Özgür bey merhabalar..
  Emekli çalışanım.emekli olduğum iş yerinde çalışmıyorum ,3 yıllık hizmetim bulunmakta.
  sosyal güvenlik destek primlerimi ödüyoruz.
  görevim desinatörlük ,sol gözümde görme kaybı var, ayrıca yaş itibari ile sağ gözle yakını gözlüksüz göremiyorum.kısacası bilgisayar ortamında işimin hakkını verme sorunları yaşıyorum.
  işimi bırakıp sosyal haklarımı alma şartlarım neler olur.şimdiden teşekkürlerimle.
  iyi çalışmalar.

  1. Kenan Bey sağlık sorunları sebebiyle ayrılarak kıdem tazminatınızı alma hakkınız için yapmakta olduğunuz işinizin sağlığınızda sorunlara yol açtığını kanıtlamanız gerekiyor.

 98. Merhaba özgür bey 4 yıldır market sekteründe çalışmaktayım son 2 yıldır belimdeki skolyoz nedeni ile sürekli rapor alıyorum emrlarim var ve skolyoz röntgenlerde belirgin derecede ameliyat deniliyo rapor aldığım için iş yerinde sorun oluyor işten ayrılmak istesem tazminat akabilir miyim ne yapmam gerekli ve birde suvar tabiki Raporlu olduğum süre içersinde be den su şekilde bir yazı aldım çalışmak istemiyorsan istifanı yaz çık biz seninle uğraşamayız yardımcı olursanız sevinirim efendim

  1. Sağlık raporlarınızı işverenliğe sunup sizi farklı bir bölümde çalıştırmalarını talep ediniz. Devamında aynı bölümde çalıştırılırsanız eğer iş sözleşmenizi haklı nedenle sona erdirip tazminatınıza hak kazanabilirsiniz.

   1. Özgür Bey, 9 sene bir şirkette çalıştım.Kızıma bakacak kimse kalmayınca kısmi süreli çalışmakta bile zorlandım.Şirkete bu durumu sunduğumda hiç bir konuda yardımcı olmadan ikale yolu sundular.Bende kızıma bakmam gerektiği için hemen imzalayıp çıktım.Fakat bel fıtığım ,omirilik bozukluğu sebebi ile ameliyat tanısı kondu.İşteki koşullardan dolayı oluşan bu durumA dava açabilir miyim?

   2. İşyerinde çalıştığınız süre zarfınca söz konusu rahatsızlıklara sahip olduğunuzu artık çalışamaz durumu geldiğinizi ve işten sağlık sorunları nedeni ile ayrıldığınızı iddia ederek konuyu yargıya taşımanızı öneririm. Kaldı ki 9 yıldır bir işyerinde çalışan işçiye kıdem tazminatını almaksızın işten ayrılması hayatın olağan akışına da aykırı kabul edilecektir.

 99. Merhaba Özgür Bey,

  3,5 yıldır özel bir bankanın genel müdürlüğünde çalışmaktayım. İşe başlamadan önce gözlerimde miyopizma ve astigmatizma vardı ancak şu anki kadar yüksek numaralarda değildi bu kusurlar. İşe giriş tarihindem sonra ciddi anlamda numaralarımda artış oldu. Hastalığım önceden de var olduğu için haklı fesih yapmam mümkün müdür? Bildiğiniz gibi bankada tüm işler gün boyu ekrana bakmayı gerektiriyor yani farklı bir iş yapma imkanı yok gibi. Bunun haricinde boyun fıtığı teşhisi kondu. İşe başlamadan önce böyle bir rahatsızlığım olmadığını nasıl ispat ederim veya bunu ispata gerek var mıdır? Teşekkürler.

  1. Göz rahatsızlığınızdan dolayı kıdeminizi almaya hak kazanacağınızı düşünmüyorum. Ancak boyun fıtığı ile ilgili işyerinde çalışmaya başlamadan önce herhangi bir sağlık kurumunda tedavi görmemiş olmanız yeterlidir. Sağlık raporunuzu alarak işverenliğe başvurmanız yeterli olacaktır kıdeminiz için.

 100. Öncelikle merhaba ben 12 yıldır güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum bende ileri derecede panik bozukluk ortaya çıktı tedavi oldum fakat gece nöbetlerinde kriz geldiğinde kendimi kayıp ediyorum bu işten ayrılmak istiyorum tazminat alabilirmiyim ayrılsam

  1. Söz konusu sağlık sorunu ile ayrılırsanız tazminatınıza hak kazanamayacağınızı düşünüyorum.

   1. Merhaba, bir bankanın iletişim merkezinde (çağrı merkezinde) 20 Temmuz 2018 tarihinden beri çalışıyorum. 05 Eylül 2019 da kulağımdaki çınlama sebebiyle gittiğim meslek hastalıkları hastanesinden hem heyet raporu hem de çağrı merkezinde çalışamaz raporu aldım. İş yerime bu raporu ilettim. Fakat şuan herhangi bir bölüm değişikliği yapılmadı. İşten çıkartmak gibi bir eylemde yok. Her gün gelip bilgisayarımı açıyorum ve gün molada gibi oturuyorum. Telefonla uğraşmam ya da farklı bir şey yapmam yasak. Farklı bir şeyle ne zaman uğraşsam yasak diye geliyorlar. Fakat yemek arası hariç 8 saat boyunca hiç bir şey yapmadan nasıl zaman geçireceğimi de bilmiyorum. İşten çıkmam için kendim istifa edeyim diye 1 aydan fazladır uğraşıyorlar. Şuan ben işten ayrılmak istemiyorum. Bölümünün değişmesini istiyorum. Genel müdürlükte çalıştığım için bana uygun çok fazla bölüm var. Hukuki olarak nasıl bir yol izlemeliyim ?

   2. İşverenliğe sağlık sorununuza uygun bir bölüme geçirilmediğinizi, aksine tarafınıza yapılan uygulamalar ile mobbing yapılmaya başlandığını, bu haksız uygulamaların sona erdirilmesini aksi takdirde mobbing gerekçesi ile sözleşmenizi sona erdireceğinizi belirtir bir ihtarname çekmelisiniz. İhtarnameyi noter kanalı ile çekmenizin işin ciddiyetini artıracağını düşünüyorum. Uygulama devam ederse sözleşmenizi sona erdirip kıdem tazminatınıza hak kazanabilirsiniz.

 101. Hocam merhabalar, 5 yıldır bir şirket çalışanıyım, yaklaşık 3 sene önce yoğun iş temposu ve stresinden dolayı iş yerinde rahatsızlanıp hastaneye gittim acil şekilde bypass ameliyatı geçirdim iki damarım değişti. Şuan iş yükü dahada fazla bir hal aldı bundan dolayı işten çıkmak istiyorum, haklı fesih yapabilirmiyim? Doktorumdan rapor alsam.

  1. Yoğun iş temposu ve stresinden dolayı sağlığınızın bozulduğunu kanıtlarsanız eğer haklı fesih yapabilirsiniz.

 102. Merhaba Özgür Bey Bir Firmada Satış Ve Pazarlama Sorumlusuyum İşim Gereği Şehir Dışına Fazla Çıkıyorum Yaklaşık 4 Senedir Sedef Hastasıyım bu İş Yerim dede 3 Yılım Oldu dolayısıyla Sehır Dısında Sedef azıyor Iklıme Gore ve cok rahatsız edici bir durum bu durumda rapor alabılırmıyım

  1. Ahmet Bey merhaba. Sağlık sorunları ile iş akdinizi sona erdirip kıdem tazminatınızı alabilmenizin ilk koşulu, sizde ortaya çıkan sağlık sorununuzun yapmış olduğunuz iş sebebiyle meydana gelmesidir. Yani yaptığınız iş sebebiyle sedef hastası olduğunuzu sağlık kuruluşu raporları ile kanıtlamanız gerekiyor. Sonrasında ise sedef hastalığına sebep olan işinizde bölüm değişikliği talebinde bulunmalısınız. İşveren bölüm değişikliğini kabul etmelidir. Tüm bu söylediğim koşulların gerçekleşmesi halinde kıdem tazminatınıza hak kazanabilirsiniz.

 103. Selamlar Özgür bey. Garson olarak çalışmaya başladığım işyerinde (aralık/2017 işe girişim) 2018 yılında kanseri teşhisi konuldu ve kemoterapi almaya başladım. Sorum şu şekilde, 2018 ağustos ayından beri kesintisiz olarak raporum var ve hala devam etmektedir. çalıştıgım iş yeri raporlu olarak bildirimlerini yapmakta, bu durumda sağlık sebebi ile işten ayrılırsam veya işveren çıkartırsa bu durumda tazminat hakkım olur mu? ve işsizlik alma hakkım olur mu?
  şimdiden teşekkürler cevabınız için.

  1. Geçmiş olsun Volkan Bey. İhbar süreniz artı altı hafta sağlık raporlu olmanız halinde işverenlik size kıdem tazminatınızı ödeyerek işten çıkartabilir ve işsizlik maaşına da hak kazanırsınız.

 104. Merhaba Özgür bey eşim 5 yıldır bir şirkette calismakta şu son 6.7 aydır kolunda tenisçi dirseği hastalığı çıktı durumu işyerine ibrar etti yerini değiştirdiler ama süre süre içinde yine ağır iş vermekteler ve eşim bu yüzden ağrılarından dolayı işini yeterince yapamıyor iş aktini fes Edip tazminatını alabilirmi.Teşşekkurler

 105. Merhaba özgür bey 3 buçuk seneden fazla aynı işyerinde çalışıyorum. İşe girmeden önce hiper tansiyon hastası olduğum belliydi ve beni bilerek bu işe aldılar ama yıllar geçtikçe iş stresi ve yönetici baskıları arttığı için tansiyonum yükselerek beni gün içinde rahatsız etmeye başladı ve ben gün içinde şirketin aracı ile şehir içinde trafikte araç kullanıyorum ve bit kaç defa ani tansiyon yükselmesinden dolayı kaza yapıyordum ama bu aralar stres ve baskılar arttığı tansiyonum 16 -11 e kadar çıkıyor ve artık hem kendi sağlığım için hemde işimi düzgün yerine getiremediğimdén işten ayrılmak istiyorum benim hiper tansiyon hastası olduğumun raporu iş yerinde varsağlık sorunları için işten ayrılmak istiyorum dilekçesi versem tazminatımı alabilirmiyim

  1. Şahsi kanaatim işe başlamadan önce bu rahatsızlığa sahip olduğunuzdan dolayı tazminatınızı almaya hak kazanamayacağınız yönünde.

 106. merhaba Özgür bey ,

  cagrı merkezi müşteri temsilcisi diye girmiş oldugum sirkette 4 ay sonra yöneticim tarafından yapabilirim diye sikayet yönetimine alındım 3 bucuk senedir aynı görevde hizmet veriyorum müsteri sikayeti cok stresli ve zor bir bölüm oldugu için defalarca farklı bir operasyona gecirilme talebi ilettim ancak kabul edilmedi stres kaynaklı fibramiyalji teshisi konuldu oturarak calısma neticesinde boyun duzlesmesi ve 4 adet bel fıtıgı tespit edildi psikolojık anlamda kaygı bozuklugu ve panık atak yasıyorum son bir sene icerisinde ataklarım artarak devam ediyor aynı zamanda huzursuz bagırsak sendromu yasıyorum tamamı stres nedenı ıle acıklanabılen hastalıklar
  doktorlar kesinlikle cok stresli ortamlarda calısmamam ıcın uyarı yapıyor
  bu konuda fırmadan tazmınat talebımo labılırmı

 107. Merhaba özgür bey ben markette hem kasiyer hem reyon görevlisi olarak çalışmaktaydım sağ kolumdan engelli kadrosunda 1.5 yıldır daha sonra daha sonra sol kolumda şiddetli ağrılar oluşmaya başladı meslek hastalığı bölümünden rapor aldım sol kolunu omuz dirsek ve bileğini zorlamıyacak bir işte çalışması uygundur diye bu raporu bölge müdürümüze verdiğim de bu raporla seni çalıştıramam deyip sağlık sebeplerinden dolayı tek taraflı istifa dilekçesi yazdırdı ve tüm haklarımın bana verileceğini söyledi ve daha sonra işsizlik ödemesi başvurusunda bulundum ve onaylanmadı diye msj geldi ve benim çıkışımı normal istifa olarak düzenlemişler nasıl bir yol çizmeliyim

  1. Sosyal Güvenlik Kurumuna elinizdeki belgelerle başvurmalı ve işten ayrılış kodunuzun işverenlik tarafından yanlış bildirildiğini ve düzeltilmesini talep etmelisiniz.

 108. iyi akşamlar özgür bey ben bel fıtığı ve menüsküsten ameliyat ol dum kıdem tazminatı alabilirmiyim ve işverene sözlümü söylemeliyim yoksa noterdenmi ihbar yollamalıyım

  1. Merhaba. İsmail Bey sırf söz konusu ameliyatları geçirmiş olmanız sebebi ile kıdem tazminatına hak kazanamazsınız. Fakat bu ameliyatlara sebep işyerindeki çalışma koşulları sebep olmuşsa, işverene öncelikle sağlık durumunuza uygun bir işin tarafınıza verilmesini talep etmeli, bu talebiniz kabul görmezse eğer iş akdinizi sağlık koşulları sebebi ile sona erdirmeniz halinde kıdem tazminatınıza hak kazanabilirsiniz.

   1. Merhaba özgür bey
    Şuan çalıştığım yerde 2 sene 9 aydır çalışıyorum. Kot taşlama yıkama tekstil işi. Ve bir çok kimyasal var. Benim vücudum da yaralar çıkmaya başladı ve kaşınmaya başladı son bi senedir. Is yeri hekimine göründüm önce bölümünü değiştirmen lazım dediler değiştirmedi patron ve bana kortizonlu ilaç yazdı. Riskli olmasına rağmen kullandım ama pek yararı olmadı . Ben makine ustasıyım ve beni başka bi yerde değerlendirmezler. Ben heyet raporu aldıktan sonra tazminatimi alıp çıkmak istiyorum, Siz yazılarınızda iş yeri Sizin bölümünüzü değiştirmeli diye cevap veriyorsunuz soranlara ama bizim iş yerinin heryeri toz ve kimyasalli. Tutup beni sevkiyata verirlerse orda çalışmak zorunda mıyım ? Hiç hakkım yok mu?
    Şimdiden teşekkürler, ıyı günler .

   2. Sağlık durumunuza uygun bir bölümde sizi çalıştırmak zorunda işverenlik. Eğer ki yeni bölümünüz de sağlık sorununuza uygun değilse haklı fesih yaparak tazminatınızı alabilirsiniz.

 109. Merhaba özgür bey yaklaşık 7 yıldır bir giyim mağazasında çalışmaktayim. Ayak baş parmaklarımın iç tarafındaki kemikler normalin üzerinde çıkıntılı olduğu ortopedi doktoru tarafından film çekilerek teşhis edildi bundan dolayıda ayakalarimda ve bacaklarımda kas ağrıları oluşuyor ama fibromiyalji de var sanırım bende sürekli ayakta durdugun için iş yerin de bu ragatsiklarim devam etmek de altarnetif bir yol da mahza içinde yok herkes ayakta çalışmakta bu rahatsizlardan dolayı rapor alarak işten sağlık sorunu ile çıkış istesem tazminatımı alabilirmiyim teşekkür ederim.

  1. Yasemin Hanım merhaba. Söz konusu sağlık sorunlarınızı belirtir sağlık raporunuzla işverenliğe her halükarda başvuruyu yapmanız ve sağlık koşullarınıza uygun bir bölüme geçirilmeyi talep etmeniz gerekiyor. Sizin dilekçenize istinaden söz konusu görev değişikliği yapılmadığı takdirde iş akdinizi sağlık sorunlarınız sebebi ile sona erdirip kıdem tazminatınıza hak kazanabilirsiniz.

 110. merhaba ozgur bey ben 2,5yildir bir is yerinde calismaktayim bu zamana kadar dizimden hic bir sorun yasamadim 4martta is yerinde ayagima giren ani bir agri ile is kazasi raporu tutularak menuskus tamiri ameliyati oldum Ege universite hastanesinde doktorun vermis oldugu durun bildiri raporuna gore 6 ay boyunca egilmemem Ve Comelmemem gerekiyor fakat is yerimde boyle bir durum mumkun degil bu halde ben saglik sorunlarim nedeni ile kidem tazminatina hak kazanirmiyim

  1. Öncelikle geçmiş olsun. Doktor raporunuzu da dilekçenize ekleyerek önce işverenliğe sağlık koşullarınıza uygun bir görev verilmesini talep etmelisiniz. Bu talep mutlaka yapılması gereken bir süreç. Talebinize uygun bir görev verilmediği takdirde iş sözleşmenizi sona erdirebilir ve kıdem tazminatınıza hak kazanabilirsiniz.

   1. Merhaba özgür bey ağır iş yapamaz raporunu hastane heyetindenmi yoksa sirketin anlaşmış olduğu osgb denmi almamız mantıklı bugün heyete gittim sol omuzunda iltihaplanma ve lif kopması var dedim onlarda osgb den yazı almamı söylediler bende osgb deki doktorla görüştüm oda teşhis koyan doktorun hastalığın adını yazıp bana getireceksin dedi nasıl yapmam lazım bir yol gösterirmisiniz

   2. Tam teşekküllü devlet hastanesinden almanız sizin için en uygunu olacaktır.

 111. Merhaba ben çağrı merkezinde çalışıyorum yaklaşık 4 yıldır 3 aydır boynumdan rahatsızlığım mecvut doktora gittiğimde boyun fıtığı teşhisi koydu daha önce böyle bir hastalığım yoktu bilgisayar başında çalışmak aşırı rahatsız veriyor sürekli hasteneye gidiyorum halsiz ve yorgun düşüyorum işten ayrılırsam tazminat alma şansım varmı teşekkürler

 112. Merhabalar sogutma ve iklimlendirme sektorundeyim. 1 ay once bir is kazasi gecirdim ve neticesinde omzumda olusan hasardan dolayi ameliyat gecirdim heyet raporu ile su an raporluyum is kazasi tutanagi vs hepsi tutuldu doktorum yaptigim isin omzumun sagligi icin iyi olmayacagini soyledi bunu yaziylada is yerime bildirecegini tazminatimi almam icin ne yapmam gerekiyor yardimci olurmusunuz lutfen

  1. Tugay Bey işverenliğe bildireceğiniz yazınızda sağlık durumunuza uygun bir görev talebinizin mutlaka yer alması gerekiyor. İşverenlik talebinize uygun bir görevlendirme yapmadığı takdirde iş akdinizi sona erdirebilir ve kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

   1. Merhaba çalıştığım iş nedeniyle bel fıtığı teşhisi konuldu bu durumu bildirir (ağır kaldırmamak ve uzun süre ayakta kalmamasi gerekir diye) rapor aldım bu durumda bu rapor yeterli olur mu işten fesih ve kıdem tazminatı için için yoksa meslek hastalıkları hastanesinden mi rapor almak gereklidir

   2. Meslek hastalıkları hastanesinden rapor almanız elinizi kuvvetlendirecektir. Bu raporu işverenliğe sunmanız ve bölüm değişikliği talep etmelisiniz. Bölümünüzü değiştirmezlerse eğer kıdeminize hak kazanırsınız.

 113. Selam özgür bey ben ismail 2015 ten beri inşaat firmasında çalışmaktayım 33 yaşındayım 2015 ten buyana hep sigortamızda çıktı girdi yaptılar bayramlarda vs. Yani ortalama 3.5 sene pirimim var Işim ağır olduğu için bel ağrısı ve bel fitigina yakalandım işten ayrılmayı düşünüyorum çünkü zorlanıyorum çalışmamı engelliyor tazminat alabilirmiyim lütfen cevap bekliyorum tsk…

  1. Yazımızda belirtilen hususlara dikkat ederek haklı fesih yaptığınız takdirde tazminatınıza hak kazanabileceğinizi düşünüyorum.

 114. Merhabalar özgüy bey ; 5 yıldır %81 raporum ile engelli kadrosunda çalışmakta olduğum hazır giyim mağazasında zaman zaman iş pozisyonu değişikliğim oldu mağaza içi depo da reyonda ve kasada mağazanın dört bir pozisyonun da uzun süreli çalıştım ve bunlara bağlı olarak belimde ağrı uzun sureli ayakta durmaktan ayak bileğim de oluşan varis gibi buna benzer sorunlarım var bu konu hakkında ki görüşleriniz benim için önemli nasıl bir. Yol izlemeliyim yorumunuz için şimdiden teşekkür ederim

  1. İşyerinde çalışırken ortaya çıkan rahatsızlıklarınızı sağlık raporu ile belgelemeniz halinde tazminatınız alarak haklı fesih yapabilirsiniz.

 115. 1953 dogumlu memur emeklisi biriyim.9 yildir ikinci bir iste calismaktayim. Bu iste calisirken kisa bir sure once karaciger hastaligina yakalandim. Asiri zayif ve kendimi cok bitkin hissediyorum.ikinci isim otomotiv sektoru ve bir taseron. Isten saglik sebebiyle ayrilmam halinde kidem tazminati alabilirmiyim.

 116. Özgür bey merhaba;
  Ben A tipi genel antrepoda musteri iliskileri yonetmeni olarak gorev yapiyorum. Yaklasik 1 1.5 yil once depoda bir usulsuzluk yapildi ve sucsuz olmama ragmen agir ceza mahkemesinde
  Yargilandim temize ciktim beraat ettim ancak riskler hic bitmiyor ve yine ayni durum yasanir mi diye endiselenmiyor degilim. 8 yildir ayni sirketteyim bu durumu gerekce gostererek tazminat hakkina sahip olabilir miyim ? Degerli yorumlarinizi bekliyor olacagim tesekkurler

  1. Söz konusu beraat kararına istinaden İş Kanunu 24 üncü maddede yer alan İyiniyet ve Ahlak Kurallarına aykırılıktan haklı fesih yaparak tazminatınızı almaya hak kazanabileceğinizi düşünüyorum. Ancak hassas bir konu ve uzman desteği alarak fesih işlemlerinizi yapmanız en doğrusu olacaktır.

 117. Merhaba özgür demir bey bir ilaç imalat fabrikasında çalışıyorum sürekli ayakta çalışmaktayım bacaklarda varış oluştu işten ayrilirsa tazminatimi kidemimi alabilirmiyim

 118. Merhabalar, ben subat 2019 da boyun fitigi patlamasi sonucu amaloyat oldum 2 adet pilatin takildi omuriligim fitiga m7sait oldugu icin bel ve boyundan emar a girdim boynumda 2 si amaliyatli toplam 4 belimde toplam 3 fitigim var ve amsliyat ta sag ses telim felç oldu 6 ay sonra sag ses telinden tekrar amaliyat olacagim benim sorum su suan calistigim sirkette 7.yilim sekreterlik, yonetici asistanligi yapiyorum ses telim felc oldugundsn dolayi da hali ile cok zorlaniyorum cikisimi nasil tslep edebilirim

  1. Sizin için en sağlıklı yol, bildirim süreniz artı 6 hafta süre ile sağlık raporlu olmanız halinde işverenliğin tazminatınızı vererek haklı fesih yapmasıdır.

 119. Merhabalar özgür bey 2 yıla yakin iplik fabrikasında çalışıyorum yaptigim is geregi egilme kalkma agir kaldirma gerilmeler oluyor belimde 2 fitik ve düzleşme var bu işyerine girdikten sonra oldu
  ayriyetten kulak zarım delik o yüzdende sorun yaşıyorum ve boyun fitigimda var ama bunlar daha onceden vardı
  Kıdem tazminatımi nasil alabilirim işveren çalışamayacagimi bildirdigim halde tazminatimi vermeme taraftarı

  1. İşyerinde ortaya çıkan sağlık sorunlarınız ile kıdeminize hak kazanabilirsiniz. İşverenlik kıdeminizi ödemediği takdirde arabulucuya başvurmanız yeterli olacaktır.

 120. Merhaba özgür bey matba da çalışıyorum ve Aslım bronşit oldum kokudan dolayı ve Aslım raporum. Var ilaçlarla kullanıyorum raporlu ilaçlar buraya başladığımda tüm sağlık testleri mi yaptırmıştım hiçbir sağlık problemim yoktu kıdem tazminatı için ne yapabilirim nasıl bir yol izlemeleyim

  1. Önce bir dilekçe ile bölüm değişkliği talebi yapınız. Bölümünüz değişmezse eğer haklı fesih yapmanız yeterlidir

 121. Merhaba gözümde göz tembelliği var çalıştığım ortamdaki ışık gözümde şiddetli agrıya neden oluyor tazminat hakkım varmıdır ?

 122. Merhaba Özgür Bey
  Ben bi özel hastanede 4 yıldır hemşireyim
  30 saat çalışmak zorunda kaldığım için ayakta kalmak ve zorlamaya bağlı oluşan bacak uyuşmaları his kaybı yanında bel ağrısı şikayetleri ile 20 gündür raporlu olarak devam ediyorum. İstifa etmek istiyorum. Ancak sözleşme gereği gerekli durumlarda fazla mesai yapabilirim diye imzam var.
  İşverenimle görüşmüştüm işimin hafifletilmesi için ancak yazılı bir belgem yok.
  Kıdem tazminatımı almak için ne yapabilirim?

  1. Fazla çalışma ücretleriniz ödenmiyorsa yahut eksik ödeniyorsa, haklı fesih yaparak tazminatınıza hak kazanabilirsiniz.

 123. Merhabalar ben 5 yıldır özel sektörde çalışıyorum sürekli eğilip kalkmaktan dolayı dizlerimde disk erimesi ve ödem ve bağlarda yapışma meydana geldi.artik ayakta durmakta ve çök ķalk yaparken dizlerimde kitlenmelerim artı heyet raporu ile kıdem tazminatımı alabilirmiyim

 124. Merhabalar kulak zarım delik ameliyat diyorlar calistigim ortam çok gürültülü eski isyerimden de boyun fitigim var suan ise 2 senelik çalıştığım işyerinde yaklaşık 5 aydir bel ağrısıyla karşı karşıyayım 3 aydır tedavi görüyorum hiçbir etki yok normal doktor raporuyla tazminatimi alabilirmiyim?

 125. Iyi guer ozgur bey ben bir is yerinde 200y dan buyana calismaktayim saglik sorularimdan dolayi durum bildirir raporu aldim is yerim bana ikale sozlesmesi yapmak istiyor sozlesme yapmak zorundamiyim tazminatimi almak icin yoksa is yerim durum bildirir raporumdan dolayi is haddimi fesh etmesi gerekirmi.

  1. İkale sözleşmesi yapma zorunluluğunuz bulunmuyor. Size kıdeminizi ödememekte diretirlerse eğer arabulucuya başvurmanız yeterli olacaktır.

 126. Merhaba Özgür Bey..ben kurumsal bir şirkette kasiyerlik yapıyorum ağır şartlarda bileğimi bir bileğinde sinir sıkışması oluştu ve bunun üzerine amaliyat oldum halen raporluyum… kıdem tazminatı alabilirmiyim…ve bu raporu aldıktan sonra raporun kaç gün içinde teslim etme süresi var

  1. Kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. Makul süre içerisinde işverenliğe sunmanız yeterlidir.

 127. Merhaba özgür bey ben 3 yildir hastanede çalisiyorum ve babamin bobrek yetmezligi uzerine onun saglik durumuyla ilgilenmek için ve uzerime kayitli olan dukkanda calismak zorunda oldugum icin işimden ayrilmak zorunda kaldim tazminatimi alabilirmiyim

 128. Merhabalar Özgür bey
  Tüm yazılarınızı okudum çok bilgilendirici
  Benim sorumum 2000 yılında bel fıtığından askerde ameliyat oldum herşey güzel gidiyordu bir restoranda mutfak şefliği yapıyorum ve tüm gün ayak üstünde olmak zorundaydim velhasil yoğun tempo ve uzun saatlerden dolayı hastalığım tekrarladı
  2011 yılında arka arkaya 2 bel fıtığı ameliyatı geçirdim ve sonucunda 6 adet platin takıldı
  Bunları belgeleri ile iş verene sunarsam haklarımı alabilirmiyim yorumunuz için şimdiden com teşekkür ediyorum. Saygılarımla

  1. İşyerinden önce aynı sebeple sağlık kurumlarından tedavi görmüş olmanız tazminatınız almanıza engel teşkil edebilir. Ancak uzun süreler ile çalışıyorum dediğinizden hareketle, mesaileriniz ödenmiyorsa, eksik ödeniyorsa, ücretiniz kayıtlarda düşük gösteriliyorsa bu sebeplerle de haklı fesih yaparak kıdeminizi almaya hak kazanabilirsiniz.

 129. Özgür bey merhaba
  Özel bir bankanın saha pazarlama bölümünde satış temsilcisi olarak çalışmakdayım.Artan diz şikayetlerim nedeniyle doktoruma muayene oldum iç menisküs yırtığı ve ön çarparz bağlarda statik bir bulguya rastlandığı söylendi akabinde iç menisküs ameliyatı oldum ve ardında fizik tedavi süreci başladı.İşimizi özetlemek gerekirse günde 10 12 km arası yürüyüp sürekli ayakda kalmamız gerekiyor bu durumda ayağım tekrar ağrı yapmaya başladı işveren durumunu bildiği halde hala herhangibir aksiyon almadı bunun yanı sıra sağlıklı bir çalışma yapamadığımdan işverenin istediği satış rakamlarına da ulaşamıyorum ve sürekli baskı altındayım.Öneriniz nedir kıdem tazminatı hususunda .

  1. Sağlık raporunuzu işverenliğe sunarak bölüm değişikliği talebinde bulunmalısınız. Büyük bir ihtimalle sizin dilekçenizi kabul etmeyeceklerdir. Devamında haklı fesih yaparak tazminatınıza hak kazanırsınız. Tazminatınızı ödemezlerse eğer arabulucuya başvurmanız yeterlidir.

 130. Merhaba hayırlı çalışmalar ben ben 10 yıldır güvenlik görevlisiyim hep cok yorucu olmayan projelerde çalıştım son 7 yıldırda gene yorucu olmayan bir projede calışıyorum şimdi şirket beni daha büyük ve 2 saat devriyesi olan bir projeye almak istiyor orda calıştım yanlız ayaklarimda duz tabanlık oldugu için cok zorlanıyorum askerdede düz tabanlıktan spor yapamaz raporom vardı tekrar rapor alsam yeni hastaneden beni baslatmak istediğiniz projede düz tabanlıktan dolayı sorun yasıyorum desem raporum var desem eski projemde çalıştırmak zorundalarmı yada tazminat alabilirmiyim kabul etmeseler cevaplarınız için cok teşekkürler

  1. Düz taban rahatsızlığına önceden sahip olduğunuzdan dolayı taminatınızı bu gerekçe ile alamazsınız.

 131. Merhaba ben albino hastasiyim..2 yildir bir markette calisiyorum..Normalde gozluk kullanmam gerekiyor ancak kullanmiyorum..Son gunlerde mudur gozluk takmam gerektigini takmazsam kurula gidip isten cikartilicagimi aoyluyor..Kidem tazminati alabilir miyim? Hatta bu neden hakli bi neden sayilir mi iae iade davasi acabilir miyim?

  1. Sizi gözlük takmadığınız için işten çıkartırlarsa eğer kıdem tazminatınızı ödemek zorundalar. Eğer işe iade davası açma şartları varsa da dava açabilirsiniz.

 132. Calistigim isyerinde fazla ayakta durmaktan varis amliyati oldum ayagimda damar tikanikligi oldu damarimi aldilar ve daha onceden gecirdigim beyin kanamasi ameliyati oldum ve bu beni cok yoruyo sik sik nopetlerim oluyo isten ayrilarak tazminatimi alabilirmiyim

 133. Merhaba özgür bey ben terbezi intihabı hastasıyım 15 yıldır bu hastalıktan muzdaribin bu hastalık kronik bir hastalık ve tedavisi yok beden işcisi olduğumdan dolayı terlememem gerekmekte işyeri ile de bu durumu paylaştım ama faydası olmadı maalesef sizden ricam bu durumda hangi kurumlara sırasıyla başvurmak gerekiyor şimdiden teşekkür ederim

  1. Sağlık sorunları ile tazminat alabilmeniz için en temel şart söz konusu hastalığa yapmakta olduğunuz işiniz sebebi ile yakalanmanızdır. Eğer bu hastalık işyerinden önce de mevcutsa bu gerekçe ile tazminatızı almaya hak kazanamazsınız.

 134. Merhaba Özgür Bey ben 3senedir bir markette çalışıyorum surekli bilegimi elimi cogu zaman agir yuklerde kullaniyorum bilegimdede yuksek derecede sinir sıkimasi oluştu. ..bir elimden rapor alıp amaliyat oldum ve diğer elimde ise hafif derecede sinir sıkışması mevcut…rapor alıp ihmar tazminatı alabilirmiyim hastane onay verirmi

  1. Sağlık raporlarınızı sunmanız halinde tazminatınızı alarak haklı fesih yapabilirsiniz.

 135. Merhaba özgür bey yaklaşık 2,5 senedir bir restoranda müdürlük yapmaktayım işe ilk başladığım zamanlarda bel ağrım ortaya çıktı ve bunun için doktora gittiğimde skolyoz teşhisi koydu bir süre de fizik tedavi gördüm bununla alakalı uzun saatler ayakta kalarak ve mesai saatlerimden fazla çalışıyorum bu yüzden sık sık bel ağrısı yaşıyorum bacaklarımda da varisler oluşmaya başladı bu sebeplerden işten ayrılmayı düşünüyorum restoranda en yetkili kişi benim ve daha uygun bir pozisyon yani sürekli ayakta kalmayacağım bir pozisyon yok maalesef yine de bu şekilde daha uygun bir pozisyona geçmek gibi bir talepte bulunmam gerekir mi ?

  1. Damla hanım bölüm değişikliği talebi sağlık sorunları ile iş akdinizi sona erdirmeniz ve tazminatınızı almanız için izlenmesi gereken bir prosedür. Bölüm değişikliği talebiniz yerine getirilmediği anda hukuki olarak haklı fesihe hak kazanıyorsunuz, sağlık raporunu aldığınızda değil.

 136. Merhaba 5 yildir cagri merkezinde calisiyorum belimdeki fitik zaman gectikce kotulesiyor her yil mr a giriyorum ve fitik kotulesiyor cok oturmakdan fazla calismaktan bu bicimde oldu ve bu nedenle igneler oldum haplar ictim degismiyor heyet raporu alirsam ayni gun icinde is akdim olum fesh edilirmi ve tazminatimi alabilirmiyim??

  1. Sağlık raporunuzu aldıktan sonra işverenliğe bölüm değişikliği talebinde bulunmanız bir zorunluuktur. Sizi farklı bir bölümde çalıştırırlarsa eğer haklı fesih hakkınız doğmaz.

 137. Merhaba özgür bey ben 2007 yılında güvenlik işine girdim ve 12 yıldır aynı şirkete çalışıyorum diz ve eklem ağrılarımdan şikayet ediyordum doktora gitim bana iltihaplı eklem romatizması teşisini koydu şimdi bu sağlık sorununu gerekçe göstererek kıdem tazminatımı alabilirmiyim acaba

  1. Zeynel Bey merhabalar ve öncelikle geçmiş olsun. İşe başlamadan önce diz ve eklem ağrılarınıza ilişkin bir sağlık sorununuz yoksa eğer yapmış olduğunuz işiniz gereği sürekli ayakta çalıştığınızı varsayarak hareket ediyorum, raporunuzu aldığınız takdirde işverene başvurarak kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

 138. 2 yıldır kauçuk fabrikasında çalışıyorum kalite kontrol bölümünde ve 1 aydır bir hastalığım olduğu ortaya çıktı akciğer tomografisi sonrasi biopsi bile yapıldı hatalığım raporlar ile kanıtlı sarkodioz akciğer hastalığı doktorlarım kauçuk fabrikasının benim için zararlı olduğunu söylüyorlar çünkü her türlü parfüm toz kıl tüy evcil hayvan yasak bu durumda doktor raporu ile tazminatımı alabilmem mümküm olabilir mi şimdiden teşekkür ederim

  1. Öncelikle çok geçmiş olsun. Aktarmış olduğunuz bilgilere istinaden ve işyerinde çalışmaya başlamadan önce bu söylemiş olduğunuz hastalıklar yoksa eğer sağlık sorunlarınızı gerekçe göstererek kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

 139. Merhabalar ben bir magazasa calısıyorum uzun süresir 2 hafta öncesinde koli kaldıerıken belim ağrıdı bi kac kez acile gittim ahrı kesici ifneler olsum fakat erteis günlerde yşne aynı işi yaparken agır koliyi kaldırken belim cok kötü oldu be yarına doktora gidicem bu durumda ben tasminat alabilirmiyim ?

  1. Öncelikle geçmiş olsun. Hastaneden alacağınız ağır kaldıramaz raporunuzun olması gerekmektedir. Tabi ki öncelikli olarak işverene başvurmalısınız. İşveren sizi ağır kaldırmayacağınız bir bölüme geçiş yaparsa çalışmaya devam etmeniz gerekiyor. Eğer işveren sizin başvurunuza rağmen yine ağır kaldırmanız gereken bir bölümde çalıştırmaya devam ederse eğer sağlık sorununuz sebebiyle işten ayrılabilir ve koşullarını sağlamışsanız kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

 140. Meraba özgür bey ben uzun yıllardır ağır işte calisiyorum şuan belimde fıtık olduğunu öğrendim işten ayrılmak istedim tazminat yok istifanı ver git dediler bende kıdem tazminatı istedim yok diyolar rahatsızlığımı belirleyen doktor raporu olursa tazminatımı alabilirmiyim.

  1. Merhabalar, çok geçmiş olsun. Hastaneden alacağınız rapor ile öncelikli olarak işverene başvurmalısınız. İşveren sizi ağır kaldırmayacağınız bir bölüme geçiş yaparsa çalışmaya devam etmeniz gerekiyor. Eğer işveren sizin başvurunuza rağmen yine ağır kaldırmanız gereken bir bölümde çalıştırmaya devam ederse eğer sağlık sorununuz sebebiyle işten ayrılabilir ve koşullarını sağlamışsanız kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

 141. Merhaba
  Dogdugumdan bu yana Hepatit b tasiyicisiyim.3 yıldır mağazacılık yapıyorum ve bu süre içerisinde değerlerim yükseldi uzun süre ayakta durmak yemek saatlerinin düzensizliği beni olumsuz etkiliyor. Bu durumda Kıdem tazminatı hakkim var mi ?

  1. Merhabalar, geçmiş olsun. Aktardıklarınıza göre işyerinde yapmış olduğunuz iş nedeniyle sahip olduğunuz bir rahatsızlığınızın olmamasından dolayı sağlık sorunlarına dayanarak kıdem tazminatınızı almaya hak kazanamayacağınızı düşünüyorum.

 142. Merhaba ben havuz kazası geçirdim ve boynunu kırdım bir dönem felç kaldım şu an ise ayaktayım ama uzun süre ayakta kalamiyorum özel sektörde çalışıyorum ve isim sürekli ayakta yaklaşık 9aydir raporluyum bundan sonraki süreçte eskisi gibi ayakta calisamiyacam gibi gözüküyor işten ayrılsam tazminatı mi alabilirmiyim veya nasıl alirim

  1. Öncelikle büyük geçmiş olsun. İlk önce yapmanız gereken şey hastane raporlarınızı da ekleyerek işverenliğe sürekli ayakta kalarak iş yapamayacağınızı, sizi sağlık durumunuza uygun bir bölüme geçirmesini talep etmek olacak. işverenlik sizi sağlık durumunuza uygun bir bölümde çalıştırır ise işinize devam etmeniz gerekiyor. Yani bu durumda kıdem tazminatınızı alamazsınız. Ancak işveren sizi dilekçenize rağmen sağlık durumunuza uygun bir bölümde çalıştırmamaya devam ederse, sağlık sorunlarınız sebebiyle kıdem tazminatınızı alarak işten ayrılabilirsiniz.

 143. 17 yildir bir sirkette satinalma muduru olarak calisiyorum.2-3 yildir seker hastaligi tansiyon ve böbrek sıkıntısı rahatsizliklarim var. bu durumda tazminatimi alarak saglik nedeniyle isten ayrilabilirmiyim ? . iyi calismalar

  1. Merhabalar. Nuri Bey bahsetmiş olduğunuz rahatsızlıklarınızın işyerinde yapmış olduğunuz iş nedeniyle meydana geldiğini kanıtlamanız gerekiyor. Yani satınalma müdürü olarak yaptığınız görevinizin sağlığınızda seker hastaligi tansiyon ve böbrek sıkıntısına yol açmış olmalı. Benim şahsi kanaatim hemen herkeste görülebilir olan bu rahatsızlıklar sebebi ile sağlık sorunlarına dayanarak işten ayrılmanız halinde kıdem tazminatınıza hak kazanmanızın zor olduğu yönünde.

 144. Merhaba 2 yila askin özel bi sirketye satis elamanı olarak çalışıyorum her hangi bi fesetme sözleşme yapmadim sirkette yoğun bi stres ve baş agrisindan dolayi doktora gitmek zorunda kalıyorum isveren beni isten cikarirsa tazminatimi vermek zorundami degilmi nasil yardimci olabilirsiniz tazminatimi almam icin

  1. Merhabalar. İşvereninizin sizi hangi gerekçe ile işten çıkarttığı hususu önem arz ediyor. Ama sizin bahsetmiş olduğunuz gerekçelere dayanarak işveren tarafından iş akdiniz sona erdirilirse eğer size kıdem tazminatınızı ödemesi gerektiğini düşünüyorum.

 145. Özgür bey merhaba ben 17 yıldır mağazacılık sektöründeyim almış olduğum kilolar ve bacağımdaki varisler ve kilodan dolayı oluşan topuk dikenimden dolayı artık zorlanmaya başladım ama bu konuda nasıl bir yol izliyeceğimi bilmiyorum kıdem tazminatımı alarak ayrılmayı düşünüyorum bana bu konuda yardım ederseniz sevinirim iyi akşamlar

  1. Çetin Bey öncelikle geçmiş olsun. İlk olarak yapmanız gereken hastaneden bahsetmiş olduğunuz sağlık sorunlarını tespit eden ve sizin ayakta çalışmanızın sağlığınız açısından uygun olmayacağına dair bir rapor almak. Devamında raporunuzu ekine koyduğunuz bir dilekçe ile işverenliğinize sizi sağlık durumunuza uygun bir bölüme geçirmesini talep etmelisiniz. İşverenlik sizi sağlık durumunuza uygun bir bölüme geçirir ise çalışmaya devam etmeniz gerekiyor ama aksi halde yani sizi hala ayakta çalıştırmaya devam ederse sağlık sorunlarınız sebebiyle iş akdinizi sona erdirebileceğinizi ve kıdem tazminatınızı almaya hak kazanacağınızı düşünüyorum.

 146. Slm ben özel sektörde 3senedir lobi ğörevlisi olarak çalışıyorum ve 2senedir dizimde memüsküs yırtılması oldu aşırı merdiven inip çıkıyorum birde temizlik yapıyorum hiç durmadan boş kalmak yok bizde ayakta fazla kalmama ı merdiven inp çıkmama mı söyledi doktorum 2ay önce kolumda bir ağrıyla acile gittim emar sonucu kolumda kas yırtılması çıktı kolumu fazla hasret ettiremiyom işyapıncada sabaha kadar uyuyamıyor 152 engeli raporu var zaten bununla işten tazminat alamayacağım söyledi müdürüm neyapsam gerekli tazminatı ı almam için yardımcı olurmusunuz bide dokto başka hafif bir iş esin dedi işverenin söyledim ama bizim hafif işimiz yok biliyorsun dedi müdür yani tazminatı mı vermeye niyeti yok gibi yardımcı olursanız sevinirim

  1. Sevda Hanım öncelikle geçmiş olsun. Yapmanız gereken ilk şey almış olduğunuz tüm raporlarınızla birlikte işverenliğe bir dilekçe yazmanız ve sizi sağlığınıza uygun bir bölümde çalıştırmalarını talep etmenizdir. Eğer ki sizi yine aynı ağır koşullarda çalıştırmaya devam ederlerse sağlık sorunlarınız sebebi ile iş akdinizi sona erdirebilir ve kıdem tazminatınız almaya hak kazanırsınız.

 147. Merhaba,
  Saglik nedeniyle tazminat alarak isten ayrildim. Benzer bir iste calismamin sakincasi olur mu?

  1. Eğer ki yeni başladığınız işinizde gelecekte bir önceki işyerinizden ayrılmış olduğunuz aynı sağlık sorununa dayanarak kıdem tazminatınızı almaya hak kazanamazsınız.

 148. Merheba cnc makina operatörüyüm ise gireli 5 yıl oldu ve bel fıtığı ve boyun fıtığı tanısı konuldu ağır işlerde çalışamaz raporu alsam heyet raporu işveren bana uygun pozisyon vermezse çıkarırsa ihmar ver tazminat alabilirmiyim ise girdiğimde
  Böyle bi hastalığım yoktu işyerine girerken muayne yapıp alıyorlar zaten
  Nasıl bi yol izlemeliyim tskurler şimdiden

  1. Merabalar. Aktardıklarınıza göre sizi sağlık durumunuza uygun bir bölüme geçirmezlerse eğer kıdem tazminatınızı alarak işten ayrılabilirsiniz.

 149. Merhaba ben madem işçisiydim cigerlerimde toz olduğu için işten cıkarıldım tazminatımı verdiler ama ben sağlık raporu aldım gerekli yerlerden ve %11 rapor verdiler. Ben mahkeme açsam işyerine tazminat alabilir miyim?

  1. Kıdem tazminatınızı aldığınız için tekrardan bu konuda bir dava açmanızda kazanamazsınız. Ancak işyerindeki çalışma koşulları yüzünden %11 engelli olup işgücü kaybı yaşadığınızı iiddia ederek bir tazminat davası açabilirsiniz.

 150. Merhaba ben kurumsal bir şirkette satış danışmanı olarak çalışıyorum. Sürekli ayakta durarak ve ağır kaldırarak belimde bel fıtığı oluşmuş ve bu benim çalışmama ve ayakta kalmama şu an çok engel oluyor. Doktora gittiğimde bana 2ci safa bir fıtık oldugunu ve kesinlikle ayakta fazla kalmamam ve ağır kaldırmamam için bana rapor yazdı ve 10 günlük rapor yazdı. Şimdi ben bu belgelerle tek taraflı iş fesihi verebilir miyim.

  1. Mehmet bey geçmiş olsun. Tek taraflı fesih yapmadan önce işverenliğe bir dilekçe ile başvurarak sağlık durumunuza uygun bir bölümde sizi çalıştırmalarını talep etmelisiniz. Sizi dilekçenize rağmen hala aynı bölümde çalıştırmaya devam ederlerse eğer sağlık sorunlarınıza dayanarak tek taraflı olarak iş akdinizi fesih edebilir ve kıdem tazminatınızı da almaya hak kazanabilirsiniz.

 151. karpal tünel sendromu oluştu bileklerimde iş sözleşmemi haklı fesih yaparak kıdem tazminatı alabilirmiyim?

  1. Hastalığınız işe başlamadan önce yoksa, yaptığınız iş sebebiyle bu hastalık sizde oluşmuşsa, hastaneden alacağınız rapora istinaden sağlık durumunuza uygun bir bölümde çalıştırılmayı işverenlikten talep etmişseniz ve olumlu yanıt alamamışsanız eğer kıdem tazminatınızı alarak işten ayrılmaya hak kazanırsınız.

 152. Ben ozel bir serkette 5 yildir calisiyorum ama saglik raporu simdiye kadar isteyen olmadi is yeri baska bir kisiye haklarimizla devir etti bizden de saglik raporu istediler bazi saglik sorunlarim cikti calismami etkiliyor is yeri doktoru raporu getirmezsen isten cikarticagim dedi bu durumda tazminat alabilirmiyim .teşekkürler

  1. Sağlık durumunuz yapmış olduğunuz işe uygun değilse işveren sizi çalıştırmayabilir. Bu durum geçerli nedenle fesih sebebidir. Size tazminatınızı ödemeleri gerekir.

 153. Merhaba ozgur bey annem 14 yıldır ayni is yerinde bulasikhanede çalışıyor.2004 yılında başladı 4500 gün sayısı var.Bel fıtığı ve sulu yerde çalısmasından dolayı romatizması oluştu.Bu hastalıklar ayni is yerinde meydana geldi.Devlet hastanesi ilgili bölümdeki doktorun fıtık veya başka bi meslek hastalığından dolayı bu kişi ağır yük kaldıramaz ayakta duramaz gibi hangi ibareyi kullanması tazminatını almasında yeterli olur ???

  1. Evet söz konusu tanıların yer alması yeterlidir. Ancak devamında yazımızda yer alan sürecin işletilmesi önemli.

 154. Özgür bey merhaba;
  Özel bir bankada 14 yıldır çalışmaktayım, ve 4 yıl önce kaynağı belirsiz hipertansiyon teşhisi kondur. Bundan sonra ömrümün kalan kısmında günde 2 kez tansiyon ilacı kullanmak zorundayım. İşyerimde inanılmaz hedef baskısı mevcuttur. Ve bu stress yüzünden tansiyonum ilaç kullanmama rağmen sürekli yükselmektedir. Sürekli görüştüğüm kalp doktorları stres kaynalı olduğunu ve tasiyonumun düzene girmesi için daha stressiz bir yaşam tercih etmem gerektiğini ifade etmişlerdir. Bu şartlar altında kıdem tazminatımı talep ederek işten ayrılabilirmiyim.
  Saygılarımla

  1. Mevcut tanı ve yapmış olduğunuz iş arasındaki illiyet bağını kurabilmeniz çok önemli. Çünkü banka bunu kabul etmeyecek ve sizi aynı bölümde çalıştırmaya devam edecektir. Konu yargıya taşınmak durumunda kalabilir.

 155. Merhaba 3 senedır otomotıv sekterunde mıntaj ıscıyım sabıt ayakta bas one egık sabıt pozısyonda agır kutuları kldırıyorum agrılarım basladı boyun vr bel fıtıgı cıktı meslek hastalıklatına basvurdum heyete sevkedıldım bana doktor on rapor verdı agır kaldırmayacagı agır tasıma yapmayacagı uzun sure ayakta calısmayacagı uzun surr bas onde sabıt calısmayacagı orgızasyonda calısmasına dıye heyetımın cıkmasını beklıyorum bana verılen on rapıru ısyerı hekımıne teslım ettım hatta talepte bulundum 10 gunu gectı kımsenın sesı cıkmadı be yapabılırım o rapor gecersızmıdır ıllakı heyetmı olması lazım heyet cıktıgında tekrardan talepte bulunucam egerkı talebe karsılık vermezlerse bn dırek 24 maddeden kıdem ve ıssızlık maasıyla fesıfe bulunabılırmıhım

  1. İş sözleşmenizi sağlık sorunları nedeniyle haklı fesih yaparak sona erdirebilirsiniz ve kıdem tazminatınıza hak kazanırsınız. İşverenliğin işten çıkış kodunuzu “istifa” değil “sağlık sorunları” olarak bildirdiği takdirde işsizlik maaşına hak kazanırsınız.

 156. Ozel sekktorde 10 yildir calisiyorum ve sedef hastasyim bu beni piskolojik olarak rahatsiz ediyor tazminatimi alip ayrilabilirmiyim

  1. Sedef hastalığınızın yapmış olduğunuz meslek sonucunda ortaya çıktığını kanıtlamanız gerekmektedir. Aksi halde ifade etmiş olduğunuz gerekçe kıdem tazminatınızı almanıza hak kazandırmaz.

 157. Merhaba ozgur bey bende kronik astım var ve magazada calısıyorum, ve uzun zamandır olmayan astım krizim magazada iki hafta ust uste saglık oldu ve iki haftadır raporluyum ve doktor isten cıkma mi ıstıyor ama 2yıldan fazla calısıyorum saglık nedenı ile kıdem tazminatı alabilirmiyim…

  1. Bahar Hanım merhaba, kronik astım hastalığınız mağazada yapmakta olduğunuz işten kaynaklanıyor ya da hastalığınızı tetikliyor ise bu durumu öncelikle doktor raporu ile belgelemeniz ardında da işverene bildirmeniz gerekmektedir. İşveren sizi hastalığınıza uygun bir işte görevlendirmek zorundadır. Bunu yapmaz ise sağlık sorununuzu gerekçe göstererek iş akdinizi sona erdirebilir ve kıdem tazminatına hak kazanabilirsiniz.

   1. yüksek tansiyon rahatsizligim var tazminat alma hakkım var mi ?

   2. Ayhan bey yüksek tansiyon hemen herkeste görülebilen ve salt yapmış olduğunuz iş sebebiyle sahip olacağınız bir hastalık olarak sayılamayacağını düşündüğüm için yüksek tansiyon gerekçesi ile kıdem tazminatınızı alarak işten ayrılmanızı mümkün görmüyorum.

 158. Merhabalar özgür bey,

  Ben 2014 mayıs ayında dayanıklı tüketim malları (beyaz eşya tv satış pazarlama) işine giriş yaptım

  2016 yılında aynı şirkette çalışma esnasında bel fıtığı oldugumu ameliyat olmazsam felç kalabileceğimi beyin cerrahi doktoru iletti.
  Bunun üzerine bel fıtığından ameliyat oldum.

  Çalıştığım iş yerinde 12 saat ayakta çalışmaktan ve gelen ürünleri taşımaktan bel fıtığı olup ameliyat olmak zorunda kaldım.
  Ameliyattan sonra agrılarım devam etti kas gevsetici kullanmaya başladım.

  2018 yılında çalıştığım şirket beni evimden 60 km uzak mesafe de başka bir şubeye gönderdi günde sabah akşam 5 saat ayakta yolculuk yapmak zorunda kaldım yaklaşık 2 aydır da bu şubedeyim baskılardan dolayı maddi sıkıntılar ve rahatsızlığımdan dolayı bunalmış durumdayım şirketime burda çalışamadığımı 5 saat ayakta yolculuk yapıp pazar hariç her gün 11 saat mesaimin zor geldiğini gelip gitmekte çok zorlandığımı bildirdim fakat aldığım cevap sen bilirsin gitmeyebilirsin oldu. İçeride 5 yıllık tazminatımı bırakmak istemiyorum lütfen bana yardımcı olun. Size sorum şu dur.

  Şirketimden hak nasıl talep eder tazminatımı alabilirim ?

  Heyet raporu ile tazminat alabileceğimi bir arkadaşım söyledi beni ameliyat eden doktora gittim yardımcı olması için ancak hastane rapor birimi doktorun ankara dışına tayini çıktığı ilettiler eskiye dönük evrakların sadece doktorda olduğunu söylediler.

  Meslek hastalıkları hastanesinden alacağım raporun içeriği ne olmalıdır iş yerim hiç bir şekilde tazminat ödemiyor

  Alacağım rapor daha sonrasında iş hayatımı etkilermi yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum

  Saygılarımla.

  1. Özgür Bey merhaba, öncelikle almanız gereken raporda, ağır kaldırmamanızın ve uzun süreli ayakta çalışmamanızın gerektiğine dair hususların bulunması gerekmektedir. Daha sonra işyerine yazacağınız yazınızda 2014 yılında işe başlamadan önce herhangi bir bel fıtığı sorunu yaşamadığınızı, yapmış olduğunuz ağır kaldırma, taşıma, uzun süreli ayakta çalışma şartlarından dolayı bel fıtığı olduğunuzu ve ameliyat geçirdiğinizi, konu ile ilgili olarak sağlık raporunuzun yer aldığını belirterek (yazınız ekine fotokopilerini ekleyiniz) mevcut çalıştığınız işte aynı sorunların devam ettiğini, sağlık durumunuza en uygun iş bölümüne naklinizin yapılmasını aksi takdirde iş sözleşmenizi haklı nedenle feshedeceğinizi bildirmelisiniz. Yazınıza rağmen sonuç alamadığınız takdirde yukarıda belirtilen gerekçelerle iş sözleşmenizi haklı nedenle fesih etmeniz, durumu noter kanalı ile işverenliğe tebliğ etmeniz ve arabulucuya giderek haklarınızı talep etmeniz gerekmektedir.

   1. Merhabalar
    Ben çağrı merkezinde 7 yıldır çalışıyorum şuan hemoroid ve bel fıtığı var hastaneden heyet raporu alırsam başka bölüm için başvurmam gerekiyormu çünkü yaptığım iş çağrı merkezi olduğu için başka bölüm yok yoksa direk tazminatli cikis icin mi basvurmam lazim simdiden tesekkurler

   2. Merhabalar. Başka bir bölüme geçirilmek için işverenliğe başvurmanız bir zorunluluktur. İşverenlik sizi başka bir bölümde çalıştırmak ile mükellef. Sizi sağlık durumunuza uygun bir bölüme geçirmediği takdirde siz kıdem tazminatınızı almaya hak kazanacaksınız.

  2. Merhaba ben 3 yıl olucak işte bu sene sonu köklü bir firmada engelli kadrosunda çalışıyorum fakat işe girdikten yanılmıyorsam 1 seneye yakın süre sonra psikolojim bozuldu ve psikolojik tedavi görüyorum ben buradan ayrılsam tazminat alabilir miyim

   1. Merhabalar, eğer ki psikolojik rahatsızlığa işinizin sebep olduğunu kanıtlayabilirseniz evet kıdeminizi alabilirsiniz.

 159. Iyi gunler.Ben bir devlet okulunda caliyorum ve guvenlikci amcamiza 4-5 ay once kanser teshisi konuldu.Amcamiz rapor aldi tedavi icin ve suan hastalik ilerledigi icin ise gelemiyor.5 yili geckindir bizim okulumuzda calisiyor.Bu durumda kidem tazminati alabilir mi?Alabilirse neler yapmasi gerekir?

  1. Özge hanım merhaba, sağlık sorunları sebebiyle kıdem tazminatına hak kazanılmasında en temel koşul, yapılmakta olan iş nedeniyle işçinin sağlığında sorunlara sebebiyet verilmesidir. Aktardığınız kadarıyla kanser olan işçi, salt bu sebeple iş sözleşmesini feshederek kıdem tazminatını alamaz. Ancak işçinin sağlık raporu, işçinin bildirim süresini 6 hafta aştığı takdirde işveren işçiyi kıdem tazminatını ödeyerek işten çıkartabilir.

   1. Özgür bey, ben işim gereği bazen saatlerce bilgisayar başında oturuyorum ve boyun fıtığı rahatsızlığım başladığını öğrendim. Bu durumu ispatlamak için görevim gereği bilgisayar başında çalışmaktan olduğunu söylemem yetiyor mu? İşimi değiştireceğim ve yeni gireceğim işte bu rahatsızlığımın öğrenilmesini istemediğimden, işten kendim ayrıldıktan sonra geriye dönük heyet raporu alarak başvuruda bulunabiliyor muyum? Bulunabiliyorsam süresi ne kadardır?

   2. Ahmet Bey öncelikle söz konusu rahatsızlığınızı ispatlayan bir sağlık raporu almanız ve işverenliğe sağlık durumunuza uygun bir bölümde çalıştırılmayı talep etmeniz gerekiyor. İşverenlik sizi farklı bir bölümde çalıştırmaz ise sözleşmenizi haklı nedenle feshedebilir ve kıdem tazminatınıza hak kazanabilirsiniz. Yeni gireceğiniz işyerinde de yine ağırlıklı olarak bilgisayar başında çalışarak işinizi yerine getirecekseniz eğer yeni işinizde yine boyun fıtığı gerekçesi ile haklı nedenle iş akdinizi sona erdirip kıdem tazminatınız hak kazanamazsınız. Çünkü bu rahatsızlığınız önceki dönemki çalışmalarınızdan kaynaklanıyor ve yeni işinizdeki görevinizden önce sahip olduğunuz bir rahatsızlığınız söz konusu.

 160. Belimde iki kayma, üç tane fıtık var. Sürekli ağrı içindeyim. İşten kıdem tazminatımı alıp nasıl ayrılabilirim?

  1. Sultan Hanım merhaba. Saymış olduğunuz sağlık sorunlarının yapmış olduğunuz iş sebebi ile ortaya çıktığını belgelemeniz gerekmektedir. Bunun için de öncelikli olarak tam teşekküllü devlet hastanesi veya üniversite hastanesinden sağlık durumunuzu belgeleyen bir rapor almanız, devamında bu rapora istinaden ağır kaldırma, yük taşıma vb. işlerde çalışamayacağınızı anlatır dilekçenizi işverenliğe iletmelisiniz. İşverenlik sizi sağlık durumunuza uygun olarak başka bir göreve aktaramayacağını söyler ise kıdem tazminatınızı size ödeyerek sizi işten çıkartmalıdır. Aksi durumda arabulucuya giderek durumu belirttiğiniz takdirde kıdem tazminatınızı alırsınız. Ancak sağlık sorununuzun yapmış olduğunuz iş sebebi ile ortaya çıkması hususunun çok önemli olduğunun altını bir kez daha çizmek isterim.

   1. Merhaba Özgür bey
    2011 yılında çalışmakta olduğum iş yerimde 2013 yılında eklem romatizması problemi yaşadım ama işime devam ettim hatta o seneler rahatsız olduğuma dair elimde belgelerim var . Ve şuan 2019 yılındayız ama hastalığım yine tekrarladı ve ciddi anlamda sorun yaşamaktayım. Sağlık raporu aldığım taktirde tazminat hakkım doğar mi teşekkür ederim

   2. Enes bey merhaba. Tekrar rapor almanız halinde öncelikle işverenliğinize sizi sağlık durumunuza uygun bir bölümde çalıştırmasını bir dilekçe ile talep etmelisiniz. İşverenliğiniz eğer sizin talebinize ve sağlık raporunuza rağmen aynı bölümde sizi çalıştırmaya devam ederse kıdem tazminatınızı alarak işten ayrılabilirsiniz.

   3. Merhaba özgür bey ben 5 senedir bir çağrı merkezinde salisiyorum ve artik başım çok ağrıyor kulaklıklar başıma baskı yapıyor akşamları uyanmaz hale geldim bu neden Bi hakkım varmidir

   4. Meslek hastalıkları hastanesinden konu ile ilgili olarak bir rapor alıp yazımızda yer alan süreci işletmenizi öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir