Sağlık Sorunları Nedeniyle Kıdem Tazminatı

Sağlık Sorunları Nedeniyle Kıdem Tazminatı

Sağlık sorunları nedeniyle kıdem tazminatı başlıklı yazımızda, yaptığı iş nedeniyle sağlık sorunları yaşayan işçilerin kıdem tazminatı alabilmesi için izlemesi gereken yol ve yöntemler aktarılacaktır.

İşçi sağlık sorunları nedeniyle kıdem tazminatı almaya nasıl hak kazanır?

Sağlık sorunları nedeniyle kıdem tazminatı alınabilmesi için öncelikle işçinin sağlığında ortaya çıkan rahatsızlığın yapmış olduğu iş sebebiyle olduğunun ortaya koyulması gerekir. Örneğin bir kargo şirketinde çalışan işçinin bel fıtığı olmasını, kargo şirketinde çalışmaya başladıktan sonra olduğunu ispat etmelidir. Bunun içinde öncelikli olarak var olan rahatsızlığın bir sağlık raporuyla hatta heyet raporu ile belgelendirmesi gerekir. Sağlık raporuna konulacak olan “ağır kaldırmak veya indirmekten kaynaklı” gibi bir teşhis önemlidir. Ancak sadece yapılan iş nedeniyle sağlığın bozulması yeterli değildir. Var olan rahatsızlığını sağlık raporu ile belgelendiren işçi, çalıştığı işyerindeki mevcut pozisyonunda işe devam edemeyeceğini işverene bildirmelidir. İşveren bu durumda işçiyi sağlık koşullarına en uygun olan pozisyonda çalıştırmak zorundadır. İşçinin işverene durumu bildirmesi ve işveren tarafından herhangi bir önlem alınmaması halinde işçi, iş sözleşmesini sağlık sebepleriyle sona erdirebilir ve kıdem tazminatı hakkı varsa almaya hak kazanır. Sağlık sorunları nedeni ile iş sözleşmesini fesih etmeyi düşünen işçilerin aşağıdaki maddelere göre hareket etmesi faydalı olacaktır:

-İşçinin işe başlamadan önce halihazırda yaşadığı sağlık sorunu ile ilgili bir rahatsızlığının olmaması.

-Bu halde ispat yükü işçidedir.

-İşçinin yaşadığı sağlık sorunu yaptığı iş nedeni ile ortaya çıkmış olmalıdır. Örneğin çağrı merkezinde çalışan birisinin işitme kaybı yaşamaya başlaması, garson olarak çalışan birisinin uzun süre ayakta durmasından dolayı bacaklarında varis oluşması.

-Ortaya çıkan sağlık problemi ile işçinin yapmakta olduğu işi arasında bir illiyet bağı kurulmalıdır. Yani bu hastalığa yapılan iş sebep olmalıdır. Bunun için de en önemli koşullardan birisi tam teşekküllü devlet hastanesinden, adli tıp veya üniversite hastanesinden durumu tespit eden bir rapor alınmasıdır.(Yargıtay 21. HD. 25.06.2009 gün, E. 2009/10473, K. 2009/17999)

-İşçinin yaşadığı sağlık sorunu mesleğini yerine getirmesine engel olmalıdır. Yani işçinin işe devam etmesi durumunda sağlığında telafisi olmayan sorunlara yol açacağı tehlikesi var olmalıdır.

-İşveren işçiye sağlık durumuna uygun olarak çalışacağı yeni bir pozisyon göstermemiş olmalıdır. Eğer işveren işçinin sağlık sorununa uygun bir pozisyonda iş önerir, işçi de bunu kabul etmeyerek işten ayrılırsa kıdem tazminatına hak kazanamaz.

Uzun süreli sağlık raporu alan işçi kıdem tazminatına hak kazanır mı?

Uzun süreli rapor alan işçinin aldığı rapor süresi işçinin ihbar süresini altı hafta aştığı takdirde işveren işçinin iş sözleşmesini sona erdirme hakkına sahiptir. İşveren işçinin iş sözleşmesini bu nedenle bildirimsiz olarak feshedebilir ancak işçiye kıdem tazminatını ödemek zorundadır.

Sağlık sorunları sebebi ile iş sözleşmesini sona erdiren işçi işsizlik ödeneği alabilir mi?

Sağlık sorunları nedeniyle işten ayrılan işçiler işsizlik ödeneğine hak kazanmada aranan ilk koşul olan “kendi istek ve kusuru olmaksızın” işsiz kalmıştır. Bu nedenle işsizlik ödeneğine hak kazanmak için aranan şartları sağladığı takdirde işçi ödenekten yararlanacaktır. Konu ile ilgili detaylı bilgiye İşsizlik Ödeneği Hakkında Her Şey başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yazar: Özgür Demir

Konu ile ilgili sorularınızı yorum olarak yazabilirsiniz.

Özgür Demir diger yazıları →

10 Comments on “Sağlık Sorunları Nedeniyle Kıdem Tazminatı”

 1. Ozel sekktorde 10 yildir calisiyorum ve sedef hastasyim bu beni piskolojik olarak rahatsiz ediyor tazminatimi alip ayrilabilirmiyim

  1. Sedef hastalığınızın yapmış olduğunuz meslek sonucunda ortaya çıktığını kanıtlamanız gerekmektedir. Aksi halde ifade etmiş olduğunuz gerekçe kıdem tazminatınızı almanıza hak kazandırmaz.

 2. Merhaba ozgur bey bende kronik astım var ve magazada calısıyorum, ve uzun zamandır olmayan astım krizim magazada iki hafta ust uste saglık oldu ve iki haftadır raporluyum ve doktor isten cıkma mi ıstıyor ama 2yıldan fazla calısıyorum saglık nedenı ile kıdem tazminatı alabilirmiyim…

  1. Bahar Hanım merhaba, kronik astım hastalığınız mağazada yapmakta olduğunuz işten kaynaklanıyor ya da hastalığınızı tetikliyor ise bu durumu öncelikle doktor raporu ile belgelemeniz ardında da işverene bildirmeniz gerekmektedir. İşveren sizi hastalığınıza uygun bir işte görevlendirmek zorundadır. Bunu yapmaz ise sağlık sorununuzu gerekçe göstererek iş akdinizi sona erdirebilir ve kıdem tazminatına hak kazanabilirsiniz.

 3. Merhabalar özgür bey,

  Ben 2014 mayıs ayında dayanıklı tüketim malları (beyaz eşya tv satış pazarlama) işine giriş yaptım

  2016 yılında aynı şirkette çalışma esnasında bel fıtığı oldugumu ameliyat olmazsam felç kalabileceğimi beyin cerrahi doktoru iletti.
  Bunun üzerine bel fıtığından ameliyat oldum.

  Çalıştığım iş yerinde 12 saat ayakta çalışmaktan ve gelen ürünleri taşımaktan bel fıtığı olup ameliyat olmak zorunda kaldım.
  Ameliyattan sonra agrılarım devam etti kas gevsetici kullanmaya başladım.

  2018 yılında çalıştığım şirket beni evimden 60 km uzak mesafe de başka bir şubeye gönderdi günde sabah akşam 5 saat ayakta yolculuk yapmak zorunda kaldım yaklaşık 2 aydır da bu şubedeyim baskılardan dolayı maddi sıkıntılar ve rahatsızlığımdan dolayı bunalmış durumdayım şirketime burda çalışamadığımı 5 saat ayakta yolculuk yapıp pazar hariç her gün 11 saat mesaimin zor geldiğini gelip gitmekte çok zorlandığımı bildirdim fakat aldığım cevap sen bilirsin gitmeyebilirsin oldu. İçeride 5 yıllık tazminatımı bırakmak istemiyorum lütfen bana yardımcı olun. Size sorum şu dur.

  Şirketimden hak nasıl talep eder tazminatımı alabilirim ?

  Heyet raporu ile tazminat alabileceğimi bir arkadaşım söyledi beni ameliyat eden doktora gittim yardımcı olması için ancak hastane rapor birimi doktorun ankara dışına tayini çıktığı ilettiler eskiye dönük evrakların sadece doktorda olduğunu söylediler.

  Meslek hastalıkları hastanesinden alacağım raporun içeriği ne olmalıdır iş yerim hiç bir şekilde tazminat ödemiyor

  Alacağım rapor daha sonrasında iş hayatımı etkilermi yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum

  Saygılarımla.

  1. Özgür Bey merhaba, öncelikle almanız gereken raporda, ağır kaldırmamanızın ve uzun süreli ayakta çalışmamanızın gerektiğine dair hususların bulunması gerekmektedir. Daha sonra işyerine yazacağınız yazınızda 2014 yılında işe başlamadan önce herhangi bir bel fıtığı sorunu yaşamadığınızı, yapmış olduğunuz ağır kaldırma, taşıma, uzun süreli ayakta çalışma şartlarından dolayı bel fıtığı olduğunuzu ve ameliyat geçirdiğinizi, konu ile ilgili olarak sağlık raporunuzun yer aldığını belirterek (yazınız ekine fotokopilerini ekleyiniz) mevcut çalıştığınız işte aynı sorunların devam ettiğini, sağlık durumunuza en uygun iş bölümüne naklinizin yapılmasını aksi takdirde iş sözleşmenizi haklı nedenle feshedeceğinizi bildirmelisiniz. Yazınıza rağmen sonuç alamadığınız takdirde yukarıda belirtilen gerekçelerle iş sözleşmenizi haklı nedenle fesih etmeniz, durumu noter kanalı ile işverenliğe tebliğ etmeniz ve arabulucuya giderek haklarınızı talep etmeniz gerekmektedir.

 4. Iyi gunler.Ben bir devlet okulunda caliyorum ve guvenlikci amcamiza 4-5 ay once kanser teshisi konuldu.Amcamiz rapor aldi tedavi icin ve suan hastalik ilerledigi icin ise gelemiyor.5 yili geckindir bizim okulumuzda calisiyor.Bu durumda kidem tazminati alabilir mi?Alabilirse neler yapmasi gerekir?

  1. Özge hanım merhaba, sağlık sorunları sebebiyle kıdem tazminatına hak kazanılmasında en temel koşul, yapılmakta olan iş nedeniyle işçinin sağlığında sorunlara sebebiyet verilmesidir. Aktardığınız kadarıyla kanser olan işçi, salt bu sebeple iş sözleşmesini feshederek kıdem tazminatını alamaz. Ancak işçinin sağlık raporu, işçinin bildirim süresini 6 hafta aştığı takdirde işveren işçiyi kıdem tazminatını ödeyerek işten çıkartabilir.

 5. Belimde iki kayma, üç tane fıtık var. Sürekli ağrı içindeyim. İşten kıdem tazminatımı alıp nasıl ayrılabilirim?

  1. Sultan Hanım merhaba. Saymış olduğunuz sağlık sorunlarının yapmış olduğunuz iş sebebi ile ortaya çıktığını belgelemeniz gerekmektedir. Bunun için de öncelikli olarak tam teşekküllü devlet hastanesi veya üniversite hastanesinden sağlık durumunuzu belgeleyen bir rapor almanız, devamında bu rapora istinaden ağır kaldırma, yük taşıma vb. işlerde çalışamayacağınızı anlatır dilekçenizi işverenliğe iletmelisiniz. İşverenlik sizi sağlık durumunuza uygun olarak başka bir göreve aktaramayacağını söyler ise kıdem tazminatınızı size ödeyerek sizi işten çıkartmalıdır. Aksi durumda arabulucuya giderek durumu belirttiğiniz takdirde kıdem tazminatınızı alırsınız. Ancak sağlık sorununuzun yapmış olduğunuz iş sebebi ile ortaya çıkması hususunun çok önemli olduğunun altını bir kez daha çizmek isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir