Kadroya Alınmayan İşçilere İşsizlik Maaşı Ödenir Mi

kadroya alınmayan işçilere işsizlik maaşı ödenir mi

Kadroya Alınmayan İşçilerin İşsizlik Maaşı

Yazımızda alt işverenliklerde çalışan işçilerin kadroya geçiş işlemleri sonucunda “kadroya alınmayan işçilere işsizlik maaşı ödenir mi” sorusuna yanıt arayacağız.

Bilindiği üzere alt işverenliklerde çalışan işçilerin sürekli/geçici işçi kadrolarına geçiş başvuru sonuçlarının açıklanma süreci 2 Nisan 2018 tarihi itibariyle bitti. Bu süreç sonunda kadroya geçen çok sayıda işçi ile birlikte çeşitli gerekçelerle kadroya geçişi yapılmayan işçiler de oldu. Devlette çalışmaya hak kazanamayan işçiler dolayısıyla işsiz kaldı.

Sosyal Güvenlik Kurumu işçilerin kadroya geçiş sürecinde yapılması gereken işlemler ile ilgili olarak 2018/05 sayılı Genelge yayımladı. Genelgeye göre 2/4/2018 tarihinde kamuda sürekli işçi kadrosuna geçen personele ait işten ayrılış bildirgesi en geç 11/4/2018 tarihinde yüklenici tarafından e-sigorta yoluyla Kuruma verilecek ve işten ayrılış tarihi 1/4/2018 olarak bildirgede beyan edilecektir.

Sürekli kadroya geçiş işleminin 2/4/2018 tarihinden önce tamamlanması halinde işten ayrılış bildirgesi yüklenici tarafından kamu idaresince kadroya geçiş tarihinden bir gün önceki tarih esas alınarak düzenlenecektir. Bu durumdaki sigortalılar için yüklenici tarafından işten ayrılış nedeni olarak “39- 696 KHK ile kamu işçiliğine geçiş” kodu kullanılacaktır. Kadroya geçişi yapılmayan işçilerin ise işten ayrılış nedeni “40- 696 KHK ile kamu işçiliğine geçilememesi sebebiyle çıkış” kodu kullanılacaktır.

İşçilerin işsizlik maaşı alabilmeleri için gerekli olan temel şartlar vardır. Bu şartları sağlamayan işçilere işsizlik maaşı ödenmez. İşsizlik maaşının ödenmesi için gerekli olan temel koşul ise “işçinin kendi istek ve kusuru dışında” işsiz kalmasıdır. Kadroya alınmayan işçiler için konuyu değerlendirecek olursak eğer, bu işçilerin kadroya alınmayarak işsiz kalmalarının kendi istek ve kusurları dışında gerçekleştiği muhakkaktır. Bu nedenle kadroya alınmayan işçilere işsizlik maaşı ödenecektir. Kadroya alınmadığı için iş sözleşmesi sona eren işçi işten ayrılış bildirgesi ile birlikte en yakın Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne giderek başvuruda bulunmalıdır. İşsizlik maaşına başvuracak olan işçilerin ise başvuruyu iş sözleşmeleri sona erdikten sonraki 30 gün içinde yapmaları gerekir. Aksi halde 30 günden sonraki başvuracakları her gün kadar eksik işsizlik maaşı ödenecektir.

İşsizlik maaşı alabilmek için sağlanması gereken şartlara ise İşsizlik Ödeneği Hakkında Her Şey başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Yazar: Özgür Demir

Konu ile ilgili sorularınızı yorum olarak yazabilirsiniz.

Özgür Demir diger yazıları →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir