İş Güvenliği Uzmanlarının Fiili Çalışma Süreleri

İş Güvenliği Uzmanlarının Fiili Çalışma Süreleri

İş Güvenliği Uzmanlarının Fiili Çalışma Süreleri nden İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik Madde 8’de bahsedilmektedir.

Bu konuda en çok merak edilen ve sorulan soru ise kısmi süreli çalışan İş Güvenliği Uzmanının 3 veya 4 yıl fiilen çalışmış sayılması için tam olarak ne kadar süreyle çalışmış olması gerekmektedir.

Bu konuyu kısaca ve basitçe açıklamaya çalışacağız,

Yukarıda açıklanan madde incelendiğinde;

A Sınıfı Belge için: B Sınıfı belgeye sahipken en az 4 (dört) yıl fiilen çalışması ve A Sınıfı belge eğitimine katılarak sınavda başarı göstermesi;

B Sınıfı Belge için: C Sınıfı belgeye sahipken en az 3 (üç) yıl fiilen çalışması ve B Sınıfı belge eğitimine katılarak sınavda başarı göstermesi olarak açıklanmıştır.

Tam zamanlı çalışan veya OSGB adına çalışan İş Güvenliği Uzmanları için bu durum bir sorun teşkil etmezken, kısmi süreli çalışanlar açısından soru işaretleri içermektedir.

Kısmi süreli çalışan İş Güvenliği Uzmanlarının sigorta kayıtlarına bakıldığında (eğer toplamda tam zamanlı çalışan kadar sözleşmeleri bulunmuyorsa) tam 1 aylık sigortalarının yatmadığı ve çalışılan saatin günlük süreye bölünmesi kadar sigortalarının gösterildiği bilinmektedir. Bu durumda İş Güvenliği Uzmanlarının fiili çalışma süreleri nasıl hesaplanacaktır?

Bu konudaki en güçlü yorum İş Güvenliği Uzmanlarının sözleşmelerini İSG-Katip üzerinden “Aylık çalışma süreleri” şeklinde yapmaları ve bir ayda ne kadar çalışmış olurlarsa olsunlar tüm ay boyunca fiili çalışma yapmış sayılacaklarıdır. Bir diğer yorum ise toplam çalışılmış sayılan günlerin toplanması şeklinde olmasıdır.

Sonuç olarak İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü de birinci yorumu esas alarak İş Güvenliği Uzmanlarının fiili çalışma süreleri olarak aylık çalışmaları esas almaktadır ve ayda 1 gün bile çalışılmış olsa tüm ay boyunca fiili çalışma yapılmış sayılacağından toplam (A sınıfı belge için) 48 ay, (B sınıfı belge için) 36 ay sözleşme yapılmış olmasını yeterli bulmaktadır.

Toplamda (A sınıfı belge için) 48 ay, (B sınıfı belge için) 36 ay sözleşme yapmış olan İş Güvenliği Uzmanları üst belge sınıfı sınavına başvuru yapabilmektedirler.

Kısmi Süreli (Part Time) İşçinin Yıllık Ücretli İzin Hakkı yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Tolga Nail Sevindik

Yazar: Tolga Nail Sevindik

Konu ile ilgili sorularınızı yorum olarak yazabilirsiniz.

Tolga Nail Sevindik diger yazıları →

13 Comments on “İş Güvenliği Uzmanlarının Fiili Çalışma Süreleri”

 1. merhaba, tehlikeli işletmede c sınıfı belgem ile 2 yıldır tam zamanlı firma çalışanı olarak görev alıyorum. temmuz 2020de bir üst sınıfa bakabilme süresi dolacak. yardımcı c olarak isg katipten atama yapsam 1 yıl bu şekilde yardımcı c olarak çalışsam b belgesi için süreci tamamlamış olur muyum

  1. Merhaba Özge Hanım. Yardımcı İş Güvenliği Uzmanı olarak yaptığınız sözleşmeler de bir üst sınıf sınavına girmeniz için gerekli sürelerden sayılmaktadır. Toplamda 3 seneyi doldurduktan sonra B Sınıfı İGU sınavına başvuru yapabilirsiniz.

 2. benim fiili çalışma sürem isg katip çalışma süreleri hesapla yaptığımda 1083 günden 667 güne düşmüştür. neden kaynaklanmaktadır?. Sistem hatası mı kanuni bir değişiklik mi açıklarsanız sevinirim.

  1. İşyeri tehlike sınıfından bağımsız olarak B sınıfı belgenizle yaptığınız sözleşmeler (48 ayın dolması şartı ile) A sınıfı belge sınavına giriş için yeterli olacaktır.

 3. C sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak, bireysel olarak sadece 6 çalışanı olan az tehlikeli sınıfta yer alan işletmeye iş güvenliği hizmeti versem ve firmada benim sadece ayda 1 gün sigortamı yatırsa, başka hiç sigortam yatmasa, bu şekilde 3 sene çalışarak B sınıfı iş güvenliği sınavına girmeye hak kazanabilirmiyim? Yoksa firmanın benim 30 günlük sigortamı mı yatırması gerekmektedir?

  1. Merhaba,
   İsgkatip üzerinden sözleşmeler aylık olarak yapılmaktadır. Ayda ne kadar hizmet verdiğiniz fark etmeksizin yeterli sürenin (yılın) dolması bir üst sınıf sınavına girebilmeniz için yeterli olacağı görüşü hakimdir.

 4. Hocam Merhaba,
  Sgk çalışma gününü yılda 360 gün olarak kabul ediyor, bu da süre hesaplama da 1080 gün yapar.
  bakanlık neden 365 sayıp 1095 gün istiyor? gün sayısı 360…
  Birde geçmişte geç yapılmış, sözleşme için düzeltme şansı var mı?
  İşe girişin 1 ay geç yapıldığında beyan ile sigorta girişi düzeltilebiliyor… bu durum isg sözleşmesinde var mı?
  o zaman için önemli olmayan 1 ay fili çalışma süresinde şu an etkili olabiliyor.
  yani sgk girişi düzenlenirse, fili çalışma süresi de artar mı?
  Teşekkürler…

  1. SGK ile İSG-Katip arasında fark varmış gibi görünse de süreler yıl üzerinden hesaplandığı için sorun olmamaktadır.
   Sigorta girişi düzeltildikten sonra ilgili belge ile Genel Müdürlüğe başvuru yapılması halinde sözleşme süreleri düzeltilecektir.
   Bu durumda fiili çalışma süresi artacaktır.

 5. İsgkatip sözleşmem 19.01.2104 giriş aynı gün iptal. 21.01.2015 giriş 16.09.2015 iptal. 15.06.2016 giriş, 15.12.2018 sınavı için başvuru tarihi ne ise o zamana kadar devam olacak. Bu durumda çalışma sürem nedir. Yardımcı olur musunuz?

  1. Sınav başvuru tarihini farazi olarak 30.10.2018 olarak alırsak,
   19.01.2014 giriş-çıkış = 1 gün
   21.01.2015 giriş – 16.09.2015 çıkış = 239 gün
   15.06.2016 giriş – 30.10.2018 çıkış = 868 gün

   Toplam = 1,108 gün oluyor.

   Bu durumda sınava başvuru hakkınız olacaktır. Ancak sınav başvuru tarihi 17.10.2018 öncesinde olursa başvuru hakkınız olmayacaktır.

 6. Eğitim kurumları 1095 gün olacak diyor. Bende kısmi süreli çalışıyorum ve daha önce bakanlık ayda 1 gün olunca ayı komple kabul ediyoruz demişti. Fakat şimdi ayda 1 gün gözüken isgkatip sözleşmesi ne olarak hesaplanıyor. Net bilgi verebilirmisiniz. 19.01.2014 giriş aynı gün çıkış var. Bunu 05.05.2016 da 1 ay saymıştı şimdi 1 gün sayıyorum diyor ne yapcağız

  1. Merhaba Teoman Bey.
   Eğitim kurumlarının 1095 gün hesabı doğru. Ancak bu 1095 günün hesaplanmasında o ay içerisindeki günlerin hesaba katılıp katılmadığına bakmak lazım. Yazıda da belirtildiği üzere 30 günlük sigortalılık (sözleşme) süresi içerisindeki sözleşme süreleri ne olursa olsun o ay çalışılmış sayılıyor. Ancak 30 günlük süre içerisinde 1 günlük sigorta giriş/çıkışı yapılmışsa, 1095 günün hesabında 1 gün olarak dikkate alınması doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir