Danıştay’dan Memur Yolluk Talebiyle İlgili Karar

memur yolluk

 

Şanlıurfa ili Siverek İlçe Müftülüğünde 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’ nun 4/B maddesi uyarınca sözleşmeli imam-hatip olarak görev yapan Adem Karadağ Kpss sınav puanı ile 18.07.2012 tarihinde Antalya ili Gündoğmuş ilçesine atandı.  Bu atama sonucunda yer değişikliği olan Adem Karadağ’ın yolluk talebi, kendisinin yeni atama ile göreve başladığı gerekçesi ile geri çevrildi.  Bunun üzerine Adem Karadağ Antalya 2. İdare Mahkemesine başvurdu. Antalya 2. Bölge İdare Mahkemesinin başvuruyu reddetmesi üzerine temyize gidildi.

Danıştay Onbirinci Daire Başkanlığı bu atama nedeniyle yolluk ödenmesi talebiyle yaptığı başvurunun reddine ilişkin işlemin iptali istemiyle açılan davada;

Davacının sözleşmeli imam hatip olarak göreve başlamasıyla kamu görevlisi statüsüne girmiştir. Aynı kurum içinde sözleşmeli personel statüsünde görev yeri değişmesi ve katıldığı KPSS puanına göre kadrolu statüye geçmesiyle ilk defa devlet memurluğuna atanan kişi kapsamında değildir. Yer değiştirme suretiyle atanan kişi kapsamındadır. Sözleşmeli personel statüsünde iken kuruma verdiği görevden ayrılma dilekçesinin ise, yürüttüğü kamu görevini bırakma amacıyla değil, yeni görevine başlamak için verildiği sonucuna varılmıştır. Bu sebeple; yer değiştirme suretiyle atanması yapılan davacıya 6245 Sayılı Kanun uyarınca söz konusu atamadan yolluğu ödenmesi kararı alınmıştır.

Danıştay Onbirinci Daire Başkanlığının Esas No:2016 /5612 Karar No:2017/3261 sayılı kararına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Fatih Aktaş

Yazar: Fatih Aktaş

Konu ile ilgili sorularınızı yorum olarak yazabilirsiniz.

Fatih Aktaş diger yazıları →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir