Büyük Endüstriyel Kazalar Yönetmeliğinde Değişiklik

18.07.2017 Tarihli Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi Ve Etkilerinin Azaltılması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlandı. Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yapılan değişiklikleri şöyle özetleyelim:

Yönetmeliğin 9. Maddesi ve 14. Maddesinin 2. Fıkrası için yürürlüğe girme tarihi 01.07.2017 tarihinden 01.07.2019 tarihine alınmıştır. 9. maddede “İşletmeci kantitatif risk değerlendirmesinde İşletmeci, kantitatif risk değerlendirmesine göre belirlediği tehlikeli ekipmanlar için senaryo edilen her bir büyük kazanın her türlü sonucunun meydana gelme frekansını 1×10-4/yıl seviyesine veya bu seviyeden daha küçük bir seviyeye indirmek zorundadır.” 14. maddenin 2. Fıkrasında “İl Afet ve Acil Durum Müdürlükleri harici acil durum planını veya planlarını 6 ay içerisinde hazırlar.”
 

10. ve 11. Madde hükümleri 31/12/2018 tarihine kadar uygulanmaz ibaresi gelmiştir. Yani alt seviyeli kuruluşun hazırlaması gereken “büyük kaza önleme politika belgesi” ve üst seviyeli kuruluşun hazırlaması gereken “güvenlik raporu” hazırlama yükümlülükleri ertelenmiş oldu. 31/12/2016 tarihinden bugüne kadar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına incelenmesi için gönderilen güvenlik raporları bakanlık tarafından kuruluşlara iade edilecektir.  

Ayrıca işyerinde bulunan tehlikeli madde miktarına göre hangi işletmelerin alt seviyeli kuruluş hangisinin üst seviyeli kuruluş olduğunu gösteren Ek-1 yenilenmiştir. Bu yenilenme ile 1 yıl içerisinde işletmeler yaptıkları bildirimleri güncellenmelidir.

Alper Hancı

Yazar: Alper Hancı

Konu ile ilgili sorularınızı yorum olarak yazabilirsiniz.

Alper Hancı diger yazıları →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir