Yargıtay’dan İş Kazasında Örnek Karar

İş kazası 2012 yılında Erzurum’un Aşkale ilçesinde bir çimento fabrikasında yaşandı. Her biri 7 kilo ağırlığında tuğlalardan oluşan fırının içinde hasar gören taşların yenilenmesi sırasında tavandaki tuğlalar çöktü.

Ağırlığı dört buçuk tonu bulan 630 tuğla üç işçinin üzerine yıkıldı.

22 yaşındaki Kadir Şen kaza anında, 31 yaşındaki Serkan Türkoğlu ise tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Olay yargıya taşındı. Çimento fabrikasının genel müdürü Nihat Kılıç, işletme müdürü Bünyamin Eroğlu ve üretim şefi Ali Kont hakkında “taksirle adam öldürmek” suçlamasıyla dava açıldı.

Erzurum 1. Ağır Ceza Mahkemesi 2 Nisan 2013 tarihinde, Aşkale çimento fabrikasının genel müdürü Kılıç hakkında “taksirle adam öldürmek” suçundan 2 yıl hapis cezası verdi. Cezanın paraya çevrilmesini veya ertelenmesi talebini reddetti. Ancak fabrikanın iki yöneticisi, yani işletme müdürü ve üretim şefi hakkında verilen birer yıl sekiz aylık hapis cezası paraya çevrildi.

Kazada yaşamını yitiren işçilerin avukatı Cengiz Kesici karara itiraz etti.

Yargıtay 12. Ceza Dairesi verdiği karar ile iş kazaları konusunda bir örnek oluşturdu. Kararında aynı fabrikada bu kazadan iki yıl önce de ölümlü iş kazası yaşandığına ve fabrikaya verilen uyarıların dikkate alınmadığına vurgu yaptı. Bu nedenle de, cezanın “bilinçli taksir” unsuru dikkate alınarak verilmesini ve artırılmasını isteyerek yerel mahkemenin kararını bozdu.

Davayı ikinci kez görüşen Erzurum 1. Ağır Ceza Mahkemesi cezaları artırdı. Çimento fabrikasının genel müdürü Kılıç’ın cezasını 2 yıl 8 aya, işletme müdürü Eroğlu’nun cezasını 2 yıl 2 aya yükseltti. Üretim şefi Ali Kont’un cezası ise 1 yıl 8 ayda kaldı, ceza paraya çevrildi.
Yargıtay mahkemenin ikinci kararanı onarsa Kılıç ve Eroğlu cezaevine girecek.

Kaynak: http://www.cnnturk.com/video/turkiye/yargitaydan-is-kazasinda-ornek-karar

Fatih Aktaş

Yazar: Fatih Aktaş

Konu ile ilgili sorularınızı yorum olarak yazabilirsiniz.

Fatih Aktaş diger yazıları →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir