Çalışan Temsilcisi ve Seçim Usulü

Çalışan Temsilcisi

Çalışan Temsilcisi

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre  “Çalışan temsilcisi”: İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalara katılma, çalışmaları izleme, tedbir alınmasını isteme, tekliflerde bulunma ve benzeri konularda çalışanları temsil etmeye yetkili çalışanı” ifade eder. Bu kanunun 20. Maddesinde ise işyerindeki çalışan sayılarına göre bulunması gereken Çalışan Temsilcisi sayıları verilmiştir. Ayrıca bu maddede Çalışan Temsilcilerinin hakları da belirtilmiştir.

İşyerindeki Çalışan SayısıÇalışan Temsilcisi Sayısı
  
2-501
51-1002
101-5003
501-10004
1001-20005
>20006

Mevzuat açısından bakıldığında Çalışan Temsilcisi işyerinde İş Sağlığı ve Güvenliği açısından tüm çalışanlar adına sorumlu kişi olarak karşımıza çıkar. Bunun sebebi de; 1 – İşyerinde acil durdurmayı gerektirecek haller, çalışmaktan kaçınma hakkındaki sonuç, çalışanların görüşlerinin alınması ve katılımlarının sağlanması için gerekli imkanların sağlanmasında,  Çalışan Temsilcisine bilgi verilir ve gerekli imkanlar sağlanır. Çalışanlar İş Sağlığı ve Güvenliği konularında Çalışan Temsilcisi ile koordineli çalışmakla yükümlüdür. 

Çalışan Temsilcisinin Seçimi

Öncelikle işyerinde yetkili sendika temsilcisi bulunması durumunda, Sendika Temsilcisi kendiliğinden Çalışan Temsilcisi olarak seçilmiş sayılır.

Bundan sonra aşağıdaki özelliklere sahip işyeri çalışanları arasından başvuru alınması amacıyla seçimden yedi gün önce ilana çıkılır. Aday sayısı bulunması gereken Çalışan Temsilcisi sayısının üç katından fazla olamaz. Bu sayının üç katından fazla olması durumunda “öğrenim durumu, işyerindeki deneyim süresi ve yaş ölçütleri esas alınarak yedi günden sonra en fazla üç gün içinde işveren tarafından ilân edilir.

Çalışan Temsilcisinde bulunması gereken özellikler;

 1. a) İşyerinin tam süreli daimi çalışanı olması,
 2. b) En az 3 yıllık iş deneyiminin bulunması,
 3. c) En az ortaokul düzeyinde öğrenim görmüş olması.

Bu niteliklere sahip adayların başvurmaması durumunda en yakın nitelikte elemanların seçimi yapılır.

Seçim işyerindeki çalışan sayısının bir fazlasının katılımı ile yapılır. En fazla oy alan aday/adaylar seçilmiş sayılır. Çalışan Temsilcisinin görevden ayrılması durumunda en yüksek oy alan ikinci aday atanır.

İşyerinde yetkili sendika bulunması halinde, sendika temsilcisi sayısı Çalışan Temsilcisi sayısından azsa işveren tarafından, çoksa sendikanın teklifi ile atanır.

İşyerinde yetkili sendika bulunmaması veya çalışanlar arasından aday olmaması durumunda uygun niteliklere sahip olanlardan, bulunmaması durumunda yeterli sayıda Çalışan Temsilcisi işveren tarafından atanır. Ancak aday olmaması durumu, seçim ilanından en erken yedi gün sonra tutanak altına alınarak ispat şartı yerine getirilmelidir.

Birden fazla Çalışan Temsilcisi bulunması halinde Baş Temsilci Çalışan Temsilcileri arasından seçilir.

Yetkili Sendika’nın yetkisini kaybetmesi halinde 30 gün içerisinde yeni sendika ile ilgili işlemler yerine getirilir.

Çalışan Temsilcisi seçiminin geçerlik süresi 5 yıldır.

 

İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Tolga Nail Sevindik

Yazar: Tolga Nail Sevindik

Konu ile ilgili sorularınızı yorum olarak yazabilirsiniz.

Tolga Nail Sevindik diger yazıları →

11 Comments on “Çalışan Temsilcisi ve Seçim Usulü”

 1. çalışan temsilcisinin süresi dolmadan işveren başka çalışan temsilcisi seçebilirmi
  yada çalışan temsilcisi başka birini seçin diye bilirmi ?
  yardımcı olursanız çok sevinirim

 2. Kasım 2017 baştemsilci olarak seçildim görev sürem dolmadan işveren tekrar seçim kararı aldı ne yapmalıyım

 3. Merhaba ben 11 senesir aynı iş yerinde calişmaktayım isg heyetine genel müdür tarafından atandım görev sürem bitti ve yeniden atamayla çalışan temsilcisi olduğuma dair bana bi evrak imzalattılar ama iş yerinde bi saglık sorunum oldu 6 ay raporluydum işe gidemedim iş başı yaptıktan sonra tesadüfen çalışan temsılcisi sen degilsin başkası oldu dediler ve o arkadaşima bu olayı sordum onunda bu işten haberi yokmuş ne bana ne ona herhangi bilgi verilmeden kendi kafalarına gore bişeyler diyorlar bukonuda hakkım nedir bana resmi bi şekilde bilgi verilmesl gerkmezmi teşekkürler

  1. Merhaba Mustafa Bey.
   Çalışan temsilcisinin “Herhangi bir nedenle görevinden ayrılması durumunda, daha önce yapılan seçim sonuçlarına göre en fazla oy alan sıradaki aday atanır.”
   hükmü gereği oy sayısına göre sıradaki aday temsilci olarak atanabilir.
   Ancak çalışan temsilcisinin “İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalara katılma, çalışmaları izleme, tedbir alınmasını isteme, tekliflerde bulunma ve benzeri konularda çalışanları temsil etmeye yetkili çalışanı” tanımından yola çıkarak kimin bu konularda çalışanları temsil edeceğinin netleştirilmesi adına önceki çalışan temsilcisine bu durumun bildirilmesi uygun olacaktır.

 4. ÇALIŞAN TEMSİLCİSİ SEÇİM TUTANAĞINDA SEÇİM SORUMLUSU OLARAK KİMİN ADI YAZILMALIDIR.

  1. Merhaba Rüveyda KESKİN,
   Çalışan Temsilcilerinin seçimi ve usulüne göre çalışan temsilcisi seçimi için işveren tarafından yeterli sayıda çalışan seçim için görevlendirilir.
   Mevzuata göre seçim sorumlusu olarak bir kişi bulunmamakta bilrlikte, Madde 10’da belirtilen “Tutanağın işveren veya vekili ve seçimde görevlendirilen çalışanlar tarafından imzalanması zorunludur.” hükmü gereği herkes tarafından imzalanması gerekir.
   Tebliğin 4. Maddesi 4. Fıkrasında “(4) Çalışan temsilcisinin seçilmesi veya atanması ile ilgili gerekli tüm iş ve işlemler işveren tarafından yerine getirilir.” denildiği için
   seçim sorumlusu olarak İşverenin sorumlu olduğu yorumu çıkmaktadır.

  1. Mevzuatta çalışan temsilcisinin herhangi bir maaş farkı almasına dair bir düzenleme bulunmamaktadır. Ancak bu çalışan ve işveren arasında önceden veya sonradan görüşülerek düzenlenebilecek bir şeydir. Buradaki önemli nokta çalışan temsilcisinin çalışma saatlerinde bir değişiklik olmadan İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili konularda çalışmalara katılması ve çalışanların bu konulardaki sorunlarını işverene iletmesi için oluşturulmuş bir düzenlemedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir