Yabancılar İçin Ön İzin Belgesi Nedir?

Ön izin belgesi

Çalışma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır isimli yazımızdan çalışma izin başvurusunun nasıl yapılacağına, İzinsiz Yabancı İşçi Çalıştırma Cezası isimli yazımızdan ise izinsiz yabancı çalıştırılması durumunda karşı karşıya kalınacak idari para cezalarına bakabilirsiniz. Bazı mesleklerde ise çalışma iznine başvurmadan önce ön izin belgesi alınması zorunlu kılınmıştır. 

Ön İzin Nedir? Hangi Yabancıların Ön İzin Belgesi Alması Gerekir?

Mesleki yeterlilik gerektiren sağlık ve eğitim hizmetlerinde çalışacak yabancılar için öngörülen ön izin uygulaması 6735 Sayılı Uluslararası İşgücü Kanununun 8. maddesinde düzenlenmiştir. Bu düzenlemeyle mesleki yeterlilik gerektiren sağlık ve eğitim hizmetlerinde çalışacak yabancıların ön izin alması zorunlu hale getirilmiştir. Hangi mesleklerin söz konusu düzenleme kapsamında olacağı Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının görüşü alındıktan sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenecektir.

Ön İzin Belgesi Nereden Alınır?

Mesleki yeterlilik gerektiren; sağlık hizmetlerinde çalışacak yabancılar Sağlık Bakanlığından, eğitim hizmetlerinde çalışacak yabancılar Milli Eğitim Bakanlığından ön izin alabilirler. Yabancı uyruklu öğretim elemanları ise Yükseköğretim Kuruluna başvurarak ön izin alabilir.

Ön İzin Alma Zorunluluğu Bulunan Yabancıların Çalışma İzni Uzatma Başvurusu Yaparken Tekrar Ön İzin Alması Gerekli Midir?

Ön izin alma zorunluluğu bulunan yabancılar çalışma izni uzatma başvurusunda bulunacakları zaman yine Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ya da Yüksek Öğretim Kurumuna başvurarak ön izin almalıdır.

Onur Koçak

Yazar: Onur Koçak

Konu ile ilgili sorularınızı yorum olarak yazabilirsiniz.

Onur Koçak diger yazıları →

One Comment on “Yabancılar İçin Ön İzin Belgesi Nedir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir