Kısmi Süreli (Part Time) İşçilerin Sigorta Bildirimi

part time sigorta bildirimi

Kısmi Süreli (Part Time) Çalışanların Sigorta Bildirimi Nasıl Yapılır?

Kısmi süreli (part time) iş sözleşmesiyle çalışan işçilerin yazılı iş sözleşmeleri aylık prim ve hizmet belgesi ile birlikte “Eksik Gün Bildirim Formu” ekinde Sosyal Güvenlik Kurumuna verilir. Aylık prim ve hizmet belgesi ile verilmemesi durumunda yazılı iş sözleşmesinin Acele Posta Servisi, iadeli taahhütlü ya da taahhütlü olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderilmesi gerekir.

Yazılı iş sözleşmeleri “Eksik Gün Bildirim Formu” ekinde ve aylık prim ve hizmet belgesinin verilmesi gereken yasal süre içinde Sosyal Güvenlik Kurumuna verilmişse, söz konusu form ve sözleşmenin her ay tekrar Sosyal Güvenlik Kurumuna verilmesine gerek yoktur.

Kısmi süreli (part time) işçilerin yazılı iş sözleşmeleri, noter onaylı olması kaydıyla, aylık prim ve hizmet belgesinin verilmesi gereken yasal süre dışında verilmiş olsa dahi kabul edilir. Yazılı iş sözleşmeleri noter onaysız ve aylık prim ve hizmet belgesinin verilmesi gereken yasal süre dışında verilmişse, verildiği ay ve sonrası için geçerli olur. Bu durumda dahi söz konusu iş sözleşmesinin her ay Sosyal Güvenlik Kurumuna verilmesine gerek yoktur.

Kısmi Süreli (Part Time) Çalışanların Prime Esas Kazançları Nasıl Hesaplanır?

Kısmi süreli (part time) çalışanların pirime esas kazançları, ay içindeki çalışma süresinin saat ücreti ile çarpılması suretiyle hesaplanır. Kısmi süreli (part time) çalışanın hafta tatiline hak kazanması durumunda çalışana hafta tatili günü için ödenen ücret de prime esas kazanca dahil edilir. Kısmi süreli (part time) işçilerin hangi hallerde hafta tatiline hak kazandığını Kısmi Süreli (Part Time) İşçilerin Hafta Tatili Hakkı yazımızdan inceleyebilirsiniz. Ay içindeki çalışma süresinin saat ücreti ile çarpılması suretiyle hesaplanan tutar prime esas kazançların alt ve üst sınırları arasında bulunursa tutarın tamamı prime tabi tutulur.

Örnek: İlgili ayda 66 saat çalışan, 12 saat hafta tatili ücreti hakeden ve saat ücreti 10 TL olan kısmi süreli (part time) işçinin prime esas kazancı (78×10=780) 780 TL’dir.

Kısmi Süreli (Part Time) İşçilerin Prim Ödeme Gün Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğine göre kısmi süreli (part time) iş sözleşmesiyle çalışan işçilerin prim ödeme gün sayısı, ay içindeki toplam çalışma süresinin 7,5’a bölünmesi suretiyle hesaplanır. Bu şekilde yapılan hesaplamalarda 7,5 saatin altındaki çalışmalar 1 güne tamamlanır. Kısmi süreli (part time) işçilerin hafta tatiline hak kazanması durumunda hafta tatili de prim ödeme gün sayının hesaplanmasında göz önünde bulundurulur.

Örnek 1: İlgili ayda 150 saat çalışan kısmi süreli (part time) işçinin prim ödeme gün sayısı (150/7,5 = 20) 20 gündür.

Örnek 2: İlgili ayda 110 saat çalışan ve 20 saat hafta tatili ücreti alan kısmi süreli (part time) işçinin prim ödeme gün sayısı (130/7,5 = 17,33) 18 gündür.

Kısmi Süreli (Part Time) Gazeteci ve Gemi Adamlarının Prim Ödeme Gün Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğine göre kısmi süreli (part time) iş sözleşmesiyle çalışan gazeteci ve gemi adamlarının prim ödeme gün sayısı, ay içindeki toplam çalışma süresinin 8’e bölünmesi suretiyle hesaplanır. Bu şekilde yapılan hesaplamalarda 8 saatin altındaki çalışmalar 1 güne tamamlanır. 

Çağrı Üzerine Çalışan İşçilerin Prim Ödeme Gün Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Çağrı üzerine çalışan kısmi süreli (part time) işçilerle yapılan yazılı iş sözleşmelerinde çalışma süresi gün, hafta ve ay olarak belirlenmiş ise prime esas kazanç ve prim ödeme gün sayısı belirlenen çalışma süresi üzerinden diğer kısmi süreli çalışanlar gibi hesaplanır. Çağrı üzerine çalışan kısmi süreli (part time) işçi sözleşmede belirtilenden daha fazla çalışmışsa prime esas kazanç ve prim ödeme gün sayısı işçilerin fiili çalışma süresi üzerinden diğer kısmi süreli çalışanlar gibi hesaplanır. Hafta tatiline hak kazanılması durumunda işçilere ödenen hafta tatili ücreti prime esas kazancın tespitinde ve prim ödeme gün sayısının hesabında göz önünde bulundurulur.

Örnek: Çağrı üzerine iş sözleşmesinde ayda 100 saat çalışma yapılacağı ve karşılığında 1000 TL ücret alacağı kararlaştırılan bir işçi ayda 100 saatten fazla çalışmamışsa prime esas kazancı (100×10=1000) 1000 TL, prim ödeme gün sayısı (100/7,5=13,33) 14 gün olacaktır. 

Çağrı üzerine çalışan kısmi süreli (part time) işçilerle yapılan yazılı iş sözleşmelerinde çalışma süresi gün, hafta ve ay olarak belirlenmemişse prime esas kazanç ve prim ödeme gün sayısı işçilerin fiili çalışma süresi üzerinden diğer kısmi süreli çalışanlar gibi hesaplanır. Hafta tatiline hak kazanılması durumunda işçilere ödenen hafta tatili ücreti prime esas kazancın tespitinde ve prim ödeme gün sayısının hesabında göz önünde bulundurulur. İşçilerle yapılan iş sözleşmelerinde işçinin ne kadar süreyle çalışacağı belirlenmemişse işçinin haftalık çalışma süresi en az 20 saat olacak ve işçi 20 saatin altında çalışsa bile 20 saatlik ücrete hak kazanacağından prime esas kazanç ve prim ödeme gün sayısı buna göre hesaplanacaktır.

Örnek: Çağrı üzerine iş sözleşmesinde çalıştığı her saat için 10 TL ücret alacağı kararlaştırılan ve sözleşmede ne kadar çalışacağı belirtilmeyen işçi ilgili ayda 110 saat çalışmış ve 20 saat hafta tatili ücretine hak kazanmışsa işçinin prime esas kazancı (130×10=1300) 1300 TL, prim ödeme gün sayısı (130/7,5=17,33) 18 gün olacaktır.

Kısmi süreli (part time) işçilerin yıllık ücretli izinleri ile bilgilere Kısmi Süreli (Part Time) İşçinin Yıllık Ücretli İzin Hakkı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yazar: Onur Koçak

Konu ile ilgili sorularınızı yorum olarak yazabilirsiniz.

Onur Koçak diger yazıları →

3 Comments on “Kısmi Süreli (Part Time) İşçilerin Sigorta Bildirimi”

  1. Merhaba eşim kapicilik işinden emekli oldu yine calismak istiyor devam etmek istiyor ayni is yerinde fakst apt sakinleri pirim yuksek deyip odemede zorluk cektiklerini belirttiler esim part time yani ayın 15 gunu calissa ne kadar pirim odemeleri gerekir tskker

    1. Nurcan Hanım Merhaba, Öncelikle şunu belirtmek isterim ki tam zamanlı çalışan bir işçinin SGK’ya kısmi süreli bildirilmesi doğru değildir. Kamu kurumlarınca tespit edilmesi durumunda işverenlik hakkında idari yaptırım uygulanır. Eğer eşiniz fiili olarak kısmi süreli çalışacaksa sigorta primleri çalıştığı süreye orantılı olarak ödenir. Örnek vermek gerekirse 2018 yılında asgari ücret alan ve emekli olan bir işçi işin Sosyal Güvenlik Kurumuna 649,44 TL prim ödemesi yapılır. Eğer bu işçi kısmi süreli olarak çalışıyor ve SGK prim gün sayısı 15 gün oluyorsa Sosyal Güvenlik Kurumuna 324,72 TL prim ödemesi yapılır.

  2. Merhaba bi yerde ise baslayacagım haftanin 6 günü calisacagim 1 gunu izinli olacagim. Gunde 5 saat calisacagim. Alacagim maas 845 TL. Isveren partime sigortasi yapmak yerine her ay 15 gun sigorta girisi yapip cikia yaptiracagini soyledi. Nedeni ne olabilir ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir